Всеки родител, който следи за здравето на бебето си с помощта на официалната медицина, многократно се е сблъсквал с необходимостта да му направи кръвни проби за различни изследвания.
Най-често трябва да се справи с общ кръвен тест. При провеждането му се оценяват няколко много важни параметъра, един от които е СУЕ (скорост на утаяване на еритроцитите). Повечето родители са чували за този показател, но не всеки разбира какво означава и как да го тълкува.
СУЕ е много важен лабораторен показател за здравословното състояние на бебетата и малките деца. В някои източници можете да намерите названието "ESR", т.е. скоростта на утаяване на еритроцитите. Този анализ е много стар и лесен за извършване, но в същото време е изключително популярен сред лекарите при диагностицирането на различни патологични състояния. И така, къде се установяват червените кръвни клетки и какво общо има скоростта с това?
Всъщност този показател отразява следното: колко време е необходимо на некоагулираната кръв да се раздели на два слоя. Червените кръвни клетки се утаяват на дъното на епруветката, оставяйки плазмата над тях. В зависимост от някои особености на състава на кръвта, който се променя при различни физиологични и патологични състояния, еритроцитите могат да се утаят по-бързо или по-бавно.
Колкото по-силна е способността на еритроцитите да агрегират, толкова по-висока е скоростта на тяхното утаяване. Агрегацията на червените кръвни клетки означава, че те се слепват. Агрегираните червени кръвни клетки се наричат "руло". Според законите на физиката червените кръвни клетки, залепени заедно, се утаяват на дъното на епруветка или мащаб по-бързо от всяка червена кръвна клетка поотделно.
)
Какво заключение се налага?
Ако червените кръвни клетки се утаяват по-бързо от обикновено значи има фактори, които са повлияли на тяхната агрегация (слепване). Възпалителните заболявания са основните „виновници“ за повишенията но този показател.
Кръвният серумен протеин албумин, напротив, предотвратява слепването на червените кръвни клетки. Това се дължи на факта, че той е основният транспортен протеин в кръвта и следователно има висок афинитет към повърхността на червените кръвни клетки. Съответно спадането на нивото на албумин в кръвта води до ускоряване на ESR и обратно.
Защо да измервате ESR при бебета?
Индикаторът ESR обикновено не се измерва отделно. Това се прави чрез изследване на общ кръвен тест, който се взема от деца в следните ситуации:
- При заболяване на дете, при което е важно да се оцени как се е променило съотношението на основните кръвни елементи. Понякога кръвта се взема за анализ веднъж, понякога няколко пъти, ако е важно да се оцени динамиката на промените.
- При профилактичен преглед преди ваксинации, както и в рамките на диспансерното наблюдение.
Какво подсказва повишената ESR?
Най-важната причина, поради която червените кръвни клетки започват да се утаяват по-бързо, е промяната в съотношението между протеиновите фракции в кръвния поток. В допълнение, съотношението на вещества в кръвта като холестерол и лецитин играе определена роля. Заслужава да се отбележи и следният факт: колкото по-малко червени кръвни клетки има в кръвта, толкова по-висока е ESR.
Кога може да се увеличи ESR при бебета?
- При различни възпалителни заболявания (инфекции, ревматизъм, артрит, туберкулоза, възпалителни процеси на вътрешните органи, септични състояния и др.). Струва си да се отбележи, че при бактериални инфекции ESR се увеличава повече, отколкото при вирусни инфекции.
- При анемии от различен произход (повечето, но не всички).
- При ниски нива на плазмен протеин. Струва си да се има предвид, че ниските нива на протеин в кръвта (хипопротеинемия) съпътстват много хронични бъбречни заболявания, като нефрит и нефроза, както и някои други заболявания.
- При злокачествени тумори и злокачествени заболявания на кръвта. При чести трансфузии на кръвни съставки.
- Някои други редки причини в детството. Много родители са чували, че най-честата причина за повишена ESR е възпаление в тялото на бебето. Но малко хора знаят, че след инфекция или заболяване, при което е възникнало възпаление, повишената скорост на утаяване на еритроцитите намалява постепенно. Това означава, че показателят ESR може да бъде повишен и ако детето е било болно неотдавна. Това състояние не изисква лечение, необходимо е само да се следи динамиката на кръвния тест.
)
Възможно ли е нивото на ESR да е под нормата?
Да, това също се случва. Какви причини и патологични състояния могат да причинят намаляване на показателя ESR:
- Заболявания, които са придружени от тежка циркулаторна недостатъчност.
- Състояния и заболявания, при които се увеличава съдържанието на червени кръвни клетки (еритроцитоза и др.).
- Вирусен хепатит, както и механична жълтеница, която се причинява от натрупването на жлъчни киселини в кръвния поток.
- Сърповидноклетъчната анемия е наследствено заболяване на червените кръвни клетки, при което те имат необичайна форма и се установяват много бавно.
- Повишени нива на серумен протеин в кръвта.
- Прием на определени лекарства (например салицилати).
Възможно ли е да се постави диагноза въз основа на показателя ESR?
Разбира се, в случай, че родителите или лекарят подозират, че бебето изпитва някакъв патологичен процес в тялото, при който скоростта на утаяване на еритроцитите се увеличава или намалява, наблюдението на този показател няма да бъде излишно. Това ще бъде аргумент в полза на лекарските предположения, ще им позволи да проследят динамиката на процеса. Но също така се случва индикаторът ESR да остава нормален, въпреки проблемите в тялото на детето.
Защо се случва това?
Първо, това се дължи на факта, че индикаторът има доста голям диапазон. Тоест по време на заболяването показателят може да се е увеличил, но да не е надхвърлил допустимите стойности. Второ, ESR може да не се промени значително, ако има комбинация от причини, някои от които причиняват повишаване на индикатора, докато други причиняват намаляване.
Например при пневмония на дете с протичащ вирусен хепатит. Трето, има технически грешки при измерването на ESR и грешки в лабораторните изследвания. Да, това също се случва, въпреки простотата на определяне на този индикатор.
Във всеки случай показанията за изследването се определят от лекар. Той също така дешифрира общия кръвен тест и съобщава на родителите на пациента за всички промени.
Източник: medaboutme