По време на месечния менструален цикъл жените могат да забележат, че цервикалната слуз (или вагиналната течност) се променя през месеца.
При някои обаче това не се случва толкова често, обикновено поради вагинална сухота. Но каква роля играе тази слуз за женската плодовитост? Може ли вагиналната сухота да ви попречи да забременеете? Това лечимо състояние ли е? Всъщност всичко зависи от различни фактори и ето какво се знае за тях.
Как цервикалната слуз помага на забременяването
Според проучване на експерти от ClearBlue вагиналната сухота се среща при почти 20 процента от всички жени на възраст от 18 до 34 години. В резултат на това мнозина се чудят дали вагиналната сухота може да е причина за безплодие или знак, че нещо вътрешно не е наред.
Липсата на цервикална слуз невинаги означава безплодие, но тя може да повлияе на способността ви да забременеете. Тази слуз действа като вид естествен лубрикант, което прави половия акт по-приятен и ефективен. Когато жените изпитват вагинална сухота, те често се обръщат към лубриканти. За съжаление, някои от най-често използваните лубриканти са вредни за спермата, което само влошава проблема.
Учени от Загребската университетска болница Merkur (Хърватия) твърдят, че цервикалната течност не е предназначена само за смазване на вагината. Непосредствено преди овулацията цервикалната течност увеличава обема си и консистенцията ѝ наподобява по-скоро суров яйчен белтък. Тази слуз служи като помощ при транспортирането на спермата, така че сперматозоидите на мъжа да могат да достигнат до яйцеклетката и да я оплодят.
Цервикалната слуз също така„подхранва“ сперматозоидите и ги поддържа жизнеспособни за по-дълъг период от време. Въпреки че е полезно за всяка сперма, това е особено важно, ако броят на сперматозоидите на съпруга е под нормата според неговата спермограма.
Факт! Леките проблеми с цервикалната слуз могат да удължат времето, необходимо за забременяване, но не е задължително да доведат до безплодие. По-сериозните проблеми с цервикалната слуз може да изискват лечение за безплодие или хормонална подкрепа.
)
Видове проблеми с цервикалната слуз
Някои от най-честите проблеми с цервикалната слуз включват:
- Повишена киселинност на слузта, която създава враждебна среда за спермата.
- Антиспермални антитела, защитни протеини, произведени от имунната система в отговор на инфекция, които могат да атакуват и убиват спермата.
- Възпалителни клетки във влагалището или шийката на матката, които могат активно да насочват и убиват спермата.
- Гъста или лепкава слуз, която пречи на подвижността на сперматозоидите.
- Недостатъчен обем на слуз.
Какво причинява вагинална сухота?
Странични ефекти на лекарства. Някои лекарства могат да изсушат вагиналната лигавица или да намалят качеството на цервикалната слуз. Тези лекарства могат да включват:
- Антихистамини или лекарства срещу алергия.
- Атропин.
- Лекарства за кашлица.
- Антиспазматичен пропантелин бромид.
- Някои антидепресанти и лекарства за епилепсия.
- Някои хапчета за сън.
- Някои лекарства за плодовитост, като кломифен цитрат - учени от университета в Яманаши (Япония) посочват, че това е типичен страничен ефект при високи дози, намалявайки вероятността от зачеване.
- Лекарства за настинка и синуси, особено ако включват средства за потискане на кашлицата или антихистамини.
Лекарствата за настинка и алергия могат да намалят цервикалната секреция (точно както изсушават слузта в носа). Но дали те могат да причинят безплодие остава под въпрос. Обикновено такива лекарства се приемат за ограничен период от време и поради това няма от какво да се притеснявате.
Съвет! Ако сте загрижени за въздействието на лекарствата срещу настинка върху вашата плодовитост, може да искате да ги избягвате и да опитате да използвате изплаквания на синусите и назални иригации с физиологичен разтвор. Не забравяйте да уведомите своя гинеколог или репродуктивен ендокринолог за всички лекарства, които приемате, дори ако смятате, че не са свързани с плодовитостта ви. Никога не спирайте приема на каквото и да е лекарство или променяйте дозата, без първо да се консултирате с вашия лекар.
Възраст
Количеството и качеството на цервикалната слуз намалява с възрастта поради намалените нива на естроген. Понякога цервикалната слуз остава по-водниста и не достига оптимална консистенция преди овулацията. Качеството на цервикалната слуз на различните възрасти може да варира значително от жена на жена. Невъзможно е да се предвиди със сигурност колко дни качествена слуз ще има една жена само въз основа на нейната възраст.
Промивки
Вагиналното промиване може да отмие ценната цервикална слуз, която е от съществено значение за бременността. То също така може да отмие добрите бактерии, което води до повишен риск от вагинална инфекция. Най-добре е да избягвате вагинално промиване, както и продуктите, наречени "женски дезодоранти". Дори и да не се опитвате да забременеете, те не са препоръчителни, необходими или полезни за здравето на вашата вагина.
Инфекции
Инфекцията може да причини промени, които правят цервикалната слуз враждебна към спермата. Много гъбични инфекции, като млечница, могат да причинят дразнене и дискомфорт във влагалището, което затруднява половия акт. Бактериалните инфекции могат да причинят силна миризма.
Може да се чувствате неудобно да говорите с вашия лекар за вагиналните миризми, но това е важно за цялостното ви здраве и плодовитост. Полово предаваните инфекции (ППИ) могат също да доведат до други проблеми с плодовитостта, включително възпаление на матката и фалопиевите тръби. Много е важно всяка инфекция да се диагностицира и лекува своевременно.
Нараняване на шийката на матката
Анамнеза за нараняване или операция на шийката на матката също може да доведе до проблеми с производството на цервикална слуз. Ако някога сте имали биопсия на цервикален конус тялото ви може да не произвежда толкова много цервикална слуз, колкото преди.
Тегло на жената под нормата
Хормонът естроген е отговорен за производството на цервикална слуз в дните преди овулацията. Ако сте с поднормено тегло, спортувате прекомерно или сте професионален спортист, нивата на естроген може да са ниски. Това може да доведе до по-малко плодородна цервикална слуз, както и проблеми с овулацията. Напълняването или намаляването на упражненията може да помогне.
Хормонален дисбаланс
Хормоналният дисбаланс също може да доведе до липса на цервикална слуз. Без овулация най-вероятно няма да има производство на слуз. Също така е възможно да имате излишък от плодородна цервикална слуз без овулация (наречена ановулация), в зависимост от това какво причинява проблема.
Как да лекувате вагиналната сухота и липсата на цервикална слуз?
Възможните лечения за проблеми с цервикалната слуз варират в зависимост от основната причина и други фактори (включително възраст, тютюнопушене и употреба на лекарства). Лечение на вагиналната или цервикалната инфекция с антибиотици или противогъбични лекарства. Или промяна на курса, дозировката или активната съставка на други лекарства, които приемате. Кратък курс на етинил естрадиол, синтетичен естроген, може да подобри производството и качеството на цервикалната слуз. Най-често се предписва във форма, която се поставя във влагалището - крем, супозитории. Изследвания от Мичиганския университет потвърждават, че тази опция е по-добра за лечение на вагинална сухота от пероралния естроген.
Вашият лекар може също така да препоръча да вземете лекарство за потискане на кашлицата без рецепта, съдържащо гуайфенезин, експекторант, известен също с разреждането на цервикалната слуз (въпреки че не е известно дали подобрява плодовитостта). Използването на благоприятен за плодовитостта лубрикант може да помогне, ако няма доказателства за инфекция или антиспермални антитела.
Някои предполагат, че пиенето на повече вода или яденето на по-малко млечни продукти може да помогне. Понастоящем няма доказателства, че те ще подобрят качеството или производството на цервикална слуз. Друго възможно решение е вътрематочната инсеминация, лечение на безплодието, което заобикаля шийката на матката.
В редки случаи се обмисля ин витро оплождане (IVF), ако предишните опити за лечение са били неуспешни и е налице безплодие.
Източник: Д-р Ирина Аршинова, daboutme