Автор
Елена Ангелова

9 обикновени неща в дома ни разболяват неусетно

Много хора забелязват, че започват да се разболяват твърде често или по неясни причини. Те се опитват да водят здравословен начин на живот, посещават лекар навреме и спазват всички предписания, но болестите не спират.

Какви скрити причини могат да провокират влошаване на благосъстоянието ни? Оказва се, че има най-обикновени неща, които могат да причинят здравословни проблеми дори на млади и физически силни хора. А това означава, че е време да подредите старателно къщата си.

1. Вентилационен отвор

Неразположение без видима причина или тежка алергична реакция без самия алерген, може да възникне поради натрупване на прах, мухъл и мръсотия във вентилационния отвор. Тук медицинските експерти са на различни мнения. Но във всеки случай чистите отверстия без натрупвания по тях, в които могат да се настанят патогени, ще подобрят качеството на въздуха в жилището ви и вашето общо благосъстояние.

2. Спалното бельо

Един от най-приятните моменти в живота е да се излегнеш в уютно легло след напрегнати работни часове. Но често човек дори не подозира колко неканени гости споделят леглото му. Учените смятат, че за една седмица човек може да загуби приблизително 15 g мъртви кожни частици. Те остават върху спалното бельо и служат като храна за акарите. А продуктите от техния метаболизъм могат да предизвикат алергични реакции, кожни раздразнения и обриви, екзема. За профилактика бельото трябва да се пере поне 1-2 пъти седмично в гореща вода.

3. Домашни любимци

Много хора държат четириногите си приятели в жилищата си. Но не трябва да забравяме, че частиците от косми и пърхот, от които се състоят кожните им клетки, най-често провокират появата на алергични реакции. Най-добре е животните да не лежат върху тапицирани с плат мебели или тъкани покривки. Но ако това не е възможно, тогава трябва да ги почиствате с прахосмукачка по-често, както и да почиствате всички повърхности в къщата.

4. Стари прахосмукачки

Понякога се случва древната технология да нанесе повече вреда, отколкото полза при почистването. С течение на времето всяка прахосмукачка започва да отделя прах, алергени и бактериални отлагания по време на работа. Най-добрият начин за борба с вредните ефекти е закупуването на нов модел със специален филтър и старателното почистване на уреда след всяко почистване на дома.

5. Битовата химия

Най-често срещаното нещо във всяка кухня е ярка бутилка химически почистващ препарат, който бързо кара всяка повърхност да заблести. Но в същото време, тези препарати могат да причинят много здравословни проблеми. Много от тях съдържат вещества, които провокират развитието на ракови тумори и други сериозни заболявания. В днешно време на пазара можете да намерите широка гама от продукти с естествени съставки, които няма да ви причинят никаква вреда при почистване. Можете да използвате и стари изпитани средства – сода, оцет и лимон.

6. Струпвания на плесен

Те се крият на най-незабележимите места, където са особено трудни за откриване – в ъглите на банята, под тапетите, в мазето или вентилацията. Обикновено такива натрупвания се появяват в помещения с висока влажност или с недостатъчна циркулация на въздуха. Ако не се почисти, натрупването на мухъл може да причини сериозни заболявания като астма. Мухълът трябва да се изстърже старателно, да се измие и всички помещения да се проветрят, за да се предотврати повторната му поява.

7. Олющена боя

Трябва много да се внимава с олющената боя, която остава по стените на по-старите къщи. Може да съдържа вредни химикали, които често са се добавяли в миналото, за да направят боите по-дълготрайни. Най-добре е да направите ремонт и да премахнете остатъците от старата боя, а когато избирате нов продукт, внимателно да прочетете състава на новата боя.

8. Банята

Предметите в банята, които са били постоянно във влажни помещения, са скрити източници на вредни микроорганизми, натрупвания на мухъл и насекоми. Намокряйки краката си след водни процедури хората стъпват на съответната постелка. Така несъзнателно създават благоприятна среда за разпространението на патогенни бактерии. Затова всички такива килими трябва да се перат в гореща вода веднъж седмично.

9. Рафтовете в хладилника

По вътрешните повърхности на хладилника постоянно се натрупват бактерии и други микроорганизми, които могат да причинят натравяне или заболяване. Всички хранителни продукти, донесени от магазина, трябва да бъдат добре измивани. Освен това трябва да почиствате цялостно хладилника веднъж или два пъти месечно.

Източник: econet