Понякога е трудно човек да се извини, случва се на всеки. Не знае как, въпреки че се тревожи дълбоко и се разкайва.
Можете да му простите, ако ви е скъп и да му предложите да се извини. Няма нищо страшно. Докато фалшивите извинения са сигнал за опасност. Фалшивите извинения са като фалшивите пари. Защото преди „да се извиниш“ означава да изплатиш „вината си“. Робите са изкупвали вината си със сребърни или златни монети, които били използвани за заплащане на лошите им дела. Ударил си някого - десет монети. Откъснал си му ухото - двадесет жълтици. Обидил си свободен човек - пет монети. Робите са можели да се обиждат безплатно и не са ги считали за виновни. Няма нужда да се извинявате на роба.
Извинението е отплата. Не непременно чрез пари или подаръци. Извинението в наше време е активно покаяние. Като се извинява искрено, човек изплаща „вината си“ с разкаяние и добри дела, коригира поведението си. Показва, че той ви уважава и че сте скъпи и ценни за него. Но могат да ви „плащат“ и с фалшиви монети. Ето по какво се познават:
)
1. Човекът обезценява вашите чувства, причинени от неговото действие
"Хайде, спри да се цупиш! Само си помисли за какви глупости. Да, съжалявам, съжалявам, ако това е важно за теб. Все пак няма за какво да се извинявам!" Подобно извинение е скрита подигравка. Нарушителят подчертава вашата слабост и глупост с фалшивото си извинение. И той ти прави услуга. Сега ти му дължиш, а не той на теб.
2. Понякога се извиняват, за да избегнат отговорност
Те молят за прошка не от сърце, не защото съжаляват за стореното, а защото се надяват да ви „излекуват“, да си осигурят безнаказаност или да смекчат наказанието ви. Такъв човек не се интересува от вашите чувства. Той мисли само за своето добро и за собствената си полза.
3. Насилникът иска отново да спечели доверието ви и да се възползва от вас както преди
Извинението е чудесен начин да намалите бдителността на другия и да го измамите или нараните отново. Нарушителят върти очи, разперва ръце, кълне се, че не е искал да ви обиди. Не сте го разбрали или всичко е било случайно. Стечение на обстоятелствата! Извинявай, моля те, нека всичко да бъде както преди между нас!""
)
4. Извинението пред свидетели също може да бъде фалшиво
Трябва публиката да види, че се е извинил! А вие явно сте отмъстителни и злопаметни, не приемате извинения и не желаете да стиснете ръката, която ви се подава пред всички. Няма значение дали са ви взели парите, или са ви ударили по врата с тази ръка. Сега не е виновен нарушителят, а вие! И всички околни започват да съдят потърпевшия и го съветват да бъде по-добър... Та така. Извинението трябва да бъде прието. Щедрост е да се приеме, но старата връзка - същата като преди, няма смисъл да продължава.
Извиненията и взаимоотношенията са напълно различни неща. Ако сте простили на човек, вие абсолютно не сте длъжни да върнете всичко „както е било“. И не сте длъжни да се откажете от исковете си, ако говорим за щети. Платиха ви с фалшиви пари. Това означава, че покаянието също е било фалшиво. А нараняващият ви има намерение да продължи да ви мами или да ви причинява страдание. Можете да простите, ако имате силата да го направите. Но няма смисъл да се връщате към връзката. Нищо няма да се промени, само ще ви смятат за глупак. И в най-неочаквания момент пак ще ви ударят или обидят. И тогава те пак ще се извинят както обикновено. Понякога е трудно човек да се извини, случва се на всеки. Не знае как, въпреки че се тревожи и дълбоко се разкайва. Можете да му простите, ако ви е скъп, ако ви предложи да се извини. Всичко е наред. Но фалшивите извинения са сигнал за опасност. Вас искат да ви измамят. А вие бъдете разумни и не настъпвайте отново същата мотика...
Източник: econet