Автор
Елена Ангелова

Депресия и тревожност - когато не знаеш точно колко ти струват проблемите

Как да се отървем от депресията и тревожността? Как да мислим правилно за проблемите си? Има златното правило на щастливия живот.

Понякога, за да изпаднете в депресия може да е достатъчно просто да се изгубите в поредица от малки неприятности, но от тях да произтекат сериозни житейски трудности. Случва се често да наричаме по навик житейските си трудности „проблеми“, които ни заобикалят от всички страни - това не се случва, онова не се получава, там има конфликт, а тук - провал…

И така: Как да мислите правилно за проблемите си?

Научете се да ги минимизирате, а не да преувеличавате проблемите си. Възникнал е, например, конфликт на работата: колегите ви не ви харесват, вие не харесвате колегите си, някой е казал нещо на някого, накратко - скарали сте се. Е, скарахте се и продължихте. Не преодоляхте конфликта по възможно най-добрия начин, но го преодоляхте.

Това е същото като когато караш кола: удряш се в дупка на пътя и тя те разтърсва, но докато се усетиш, вече си излетял от нея, така че можеш да си отдъхнеш. Ако обаче карате кола и мислите, че пред вас има само дупки, тогава изживяването от шофирането ще бъде ужасно! Същото е и с житейските проблеми: ако си ги преминал, преминал си. Но ако си заседнал - заседнал си.

Коя е основната, най-важната стъпка, която трябва да предприемем, за да попречим на тези тревожни и депресивни състояния да ни превърнат в развалини? Всъщност правилото не е особено ново:

Не преувеличавайте проблема

По-добре е да си внушавате, че проблемът е по-малък, отколкото е в действителност, отколкото да се убеждавате, че е по-голям от реалната беда. Във всеки случай ще похарчите точно толкова усилия за решаването му, колкото сами сте обявили, че вашият „проблем“ струва. Ако го оцените за хиляда, ще похарчите хиляда лева. Ако сте оценили същия проблем за десет лева, ще похарчите „десет“ лева от вътрешните си сили.

Преувеличаването на проблема и прехвърлянето му върху всички останали въпроси и събития в живота ви е абсурдно, безсмислено и напълно неоправдано разхищение. Неприятната неравност на пътя я прелетяхте, ударихте я, но пътят ви продължи. По него може да има още неравности и дупки, но и тях ще преодолеете. А ако е необходимо, ще спрете за ремонт, ще поправите повредата и ще продължите да шофирате. Нищо наистина ужасно или катастрофално не се е случило.

Но ако надцените важността на проблемите, тогава скоро ще се окажете като Гъливер в страната на гигантите - всичко ще се окаже проблем.

Научете се да омаловажавате, вместо да преувеличавате проблемите си

За нашата психика, която самата не знае нищо по този въпрос е по-добре да чуе, че проблемът е тривиален, отколкото гигантски. И вместо да си мислите „Животът ми няма смисъл“, мислете, че вашите проблеми нямат смисъл. Ако можем толкова лесно да обезценяваме собствения си живот, защо да не пренасочим обвинителното си жило и да обезценим проблемите, които обезценяват живота ни?

Всичко, което минава, отминава - абсолютно всичко отминава. Следователно подценяването на „залога” на проблема, обезценяването му е наистина изход! Това, което се е случило, не е проблем - ами тъпо е, да, но какво от това? Да се самоубия ли сега? Ако проблемът не струва пукната пара, не се изяждайте отвътре със собственото си безпокойство и отчаяние.

Запомнете: вашите проблеми не са търг, при който офертите продължават да се покачват, докато всички и всичко бъде изхвърлено от играта. Играйте на понижение!

Ако обезцените проблемите си ще се окаже, че необходимият емоционален разход, който се изисква от вас, не е толкова голям, колкото може да изглежда на пръв поглед. И така ти беше Гъливер в страната на гигантите, а сега, играейки за понижение, стана Гъливер в страната на лилипутите. Прекрачвате планина, газите през морето и бързо достигате следващата си цел. Но всичко това е възможно само ако задраскате нулите зад числата, с които оценявате проблемите си или по-скоро – трудностите си.

Мощната енергия на думите

Нека свикнем с нов, недепресивен език. Това е много важно, това е ключът към успеха и към високото качество на живот. Ако сте наричали нещо „проблем“ знаете, че веднага сте се почувствали обезсърчени, животът ви е изглеждал ужасен и не ви е останала сила.

Ако обаче сега го наречете „трудност“, веднага ще започнете да мислите какво трябва да се направи, за да се справите с тази трудност. И ще ви се появят сили, а животът ви ще се боядиса в оптимистични тонове.

Едно просто преименуване на нашите „проблеми“ в „трудности“ и „задачи“ може да изиграе роля, способна да промени живота ви!

Андрей Курпатов, откъс от книгата му "Кажи НЕ на депресията! Универсални правила", еконет