Автор
Елена Ангелова

7 причини: Защо все повече млади хора имат хронична умора

Синдромът на хроничната умора се счита за заболяване, характеризиращо се с постоянно чувство на умора и загуба на сила, което не изчезва дори след достатъчна почивка.

Най-често този синдром засяга хора на възраст 25-45 години, които живеят в големите градове. Те са трудолюбиви, стремят се към успех във всички области на живота, но точно поради това често поемат непосилни натоварвания. Кои са факторите на хронична умора?

Най-често срещаните причини

Липсата на достатъчна и качествена нощна почивка намалява способността за концентрация върху задачите и влошава общото благосъстояние на човека. Възрастните трябва да спят поне 7-8 часа.

Сънната апнея представлява периодично прекъсване на дишането по време на почивката, което прекъсва процеса на заспиване, въпреки че човек може да не си спомня за това на сутринта. Отървете се от наднорменото тегло и лошите навици. Това ще ви помогне да се отървете и от апнеята.

Строги диети. Недостигът или липсата на висококалорична храна пречи на възстановяването на силите. Най-добре е да се спазва така наречената балансирана диета.

Депресивното психо-емоционално състояние и депресията са придружени от проблеми с физическото здраве. Сред тях са главоболието, загуба на апетит, хроничната умора.

Много кофеин. Умерените дози могат да тонизират тялото, но в големи количества кофеинът предизвиква ускорен пулс, повишено кръвно налягане и бързо изразходване на енергията от организма.

Проблеми с пикочно-половата система - много инфекциозни процеси протичат безсимптомно, но тялото изразходва много енергия за справяне с тях. Необходимо е да се направят съответните тестове и ако е необходимо, да се приложи на курс на лечение.

Активни добавки

При повечето хора е достатъчно да подобрят диетата си, да си почиват достатъчно и да спортуват умерено, за да се отърват от хроничната умора.

Но ако това не помогне, трябва задължително да се подложите на преглед, да направите изследвания и да се консултирате с лекар относно приема на активни добавки.

Лекарят може да назначи прием на:

- незаменими мастни киселин;,
- фолиева киселина;
- витамини С, В12, магнезий, цинк;
- L-триптофан и L-карнитин;
- коензим Q10.

Източник: econet