През цялата бременност вие очаквате с нетърпение този важен ден – раждането на бебето ви. А когато страдате от киселини, безсъние и подути крака поради бременността, искате раждането да започне възможно най-скоро.
Но колкото и да ни се иска да бързаме, за да стигнем до големия ден, ранното раждане не е най-добрият вариант. Ако истинските контракции започнат преди 37-та седмица от бременността, това може да доведе до преждевременно раждане и да повлияе негативно върху здравето на бебето. Въпреки че признаците за раждане не винаги означават преждевременно раждане, важно е да знаете какво ги причинява, кой е изложен на риск и какво да търсите, за да се чувствате по-спокойни и да контролирате ситуацията.
Какви могат да са причините за преждевременно раждане?
Според международното проучване „Born Too Soon” всяко 10-то дете в света се ражда преждевременно. Експертите не могат да посочат една единствена причина за преждевременно раждане. Изследванията показват, че в 70% от случаите има комбинация от фактори. Най-често разпространените причини включват:
- Възпаление и инфекция, състояния като бактериална вагиноза причиняват възпаление, което може да доведе до раждане.
- Отлепване на плацентата: Когато плацентата се отдели твърде рано, това може да причини контракции.
- Преразтегната матка: Ако имате твърде много околоплодна течност (полихидрамнион) или носите многоплодна бременост, матката ви може да е твърде разтегната.
- Цервикална недостатъчност: Това състояние се характеризира със слаба или къса шийка на матката. То може да доведе до прекалено ранно разширяване на шийката на матката. При приблизително 1% от майките, които са родили преждевременно, причината е именно цервикална недостатъчност.
- Хормонални промени: Някои хормонални промени могат да сигнализират на тялото раждането да започне по-рано. Какви са признаците и симптомите на преждевременно раждане?
)
Познанието за какво да внимавате може да направи всичко различно. Ето някои общи признаци, които могат да подсказват за преждевременно раждане. Симптоми на преждевременно раждане:
- Чести контракции (повече от четири на час), които не изчезват след почивка, промяна в позицията на тялото или топъл душ.
- Болка в долната част на гърба, която се чувства постоянна или тъпа.
- Натиск върху таза - усещане, сякаш бебето се натиска надолу.
- Коремни спазми (със или без диария).
- Вагинално течение или кървене. Промени в отделянето по време на бременността като повишено отделяне или водниста консистенция.
- Водата се спуква преждевременно.
Ако забележите някой от тези симптоми, незабавно се свържете с наблюдаващия ви лекар. Дори ако това са само тренировъчни контракции или други нормални състояния, винаги е по-добре да проверите, за да сте абсолютно сигурни.
Кои майки са изложени на риск от преждевременно раждане?
Въпреки че преждевременно раждане може да се случи при всяка бременност, някои фактори могат да увеличат вероятността. Рискови фактори за преждевременно раждане са:
- Анамнеза за преждевременно раждане: Ако вече сте имали преждевременно раждане, рискът при бъдещи бременности се увеличава.
- Носенето на близнаци: Многоплодната бременност причинява допълнителен стрес върху матката. Колкото повече деца износвате, толкова по-висок е рискът.
- Кратки интервали между бременностите. Период от по-малко от шест месеца между раждането и новото зачеване увеличава риска.
- Инфекции: Инфекциите на пикочните пътища, бактериалната вагиноза и някои полово предавани инфекции (ППИ) са свързани с преждевременно раждане.
- Поднормено или наднормено тегло – и двете крайности могат да повлияят на изхода от бременността.
- Хронични заболявания: Те могат да допринесат за високо кръвно налягане, диабет и заболявания на щитовидната жлеза.
- Структурни проблеми: аномалии в развитието на матката или цервикална недостатъчност могат да доведат до преждевременно раждане.
- Фактори, свързани с начина на живот - вредните навици са значителни рискови фактори.
- Високи нива на стрес: Хроничният стрес или емоционалното насилие може да увеличи вероятността от преждевременно раждане.
- Травмата на коремната област също е рисков фактор.
Ще се отрази ли преждевременното раждане на бебето?
Ако бебетата са родени преждевременно, потенциалните проблеми зависят от това колко са недоносени: Умерено или късно недоносени (32 до 37 седмици): Бебето може да има известни затруднения при дишане или хранене, но повечето бебета се справят добре с малко допълнителни грижи.
Много преждевременно родени (28 до 32 седмици): Бебетата може да се нуждаят от допълнителна медицинска помощ, особено за белите дробове и имунната система.
Много недоносени и изключително недоносени (по-малко от 28 седмици): Тези бебета често се нуждаят от интензивни грижи. Съвременният напредък в медицината значително подобри резултатите и шансовете за такива недоносени бебета.
)
Може ли и как да се предотврати преждевременното раждане?
Въпреки че преждевременното раждане не винаги може да бъде предотвратено, можете да намалите риска си, по следните начини: Уверете се, че сте преминали всички пренатални прегледи, за да може вашият лекар да следи здравето ви. Свържете се с вашия гинеколог, ако забележите необичайно вагинално течение. Ваксинирайте се навреме. Управлявайте хроничните си заболявания като високо кръвно налягане и диабет под ръководството на вашия лекар.
Избягвайте вредните навици, пиенето на алкохол и всякакъв вид самолечение, тъй като те увеличават риска от преждевременно раждане. Поддържайте здравословно тегло и се храните балансирано. Намерете начини да намалите въздействието на стреса чрез техники за релаксация, медитация, хобита или пренатална йога. Ако сте имали преждевременно раждане или цервикална недостатъчност, попитайте за терапия с прогестерон.
Какво да направите, ако подозирате, че започва преждевременно раждане?
Ако мислите, че започвате преждевременно раждане, ето някои стъпки, които трябва да предприемете: Свържете се незабавно с вашия лекар, за да обсъдите симптомите си, или се обадете на спешна помощ, ако признаците са очевидни. Пийте вода, тъй като дехидратацията понякога може да предизвика контракции.
Легнете, изправената позиция увеличава натиска върху шийката на матката и ускорява нейното отваряне. Проследявайте контракциите си – отбелязвайте колко често се случват и колко силни са.
Отидете в родилния дом. Може да Ви бъдат дадени лекарства за забавяне на контракциите, за подпомагане на узряването на белите дробове на вашето бебе или за лечение на всякакви други усложнения.
Източник: Medaboutme, д-р Ирина Аршинова