Кой е най-лесният начин да спечелите Евровизия, най-гледаното шоу в света? Журналистът на „Ню Йорк Таймс“ Алекс Маршал анализира музиката, текстовете и изпълненията на живо на всеки победител от 2000 г. насам, за да разкрие тайната на перфектната песен за Евровизия.Пейте за личното освобождение: Добро начало е да имате песен за това колко много вярвате в себе си, че сте господар на собствената си съдба и че не ви е грижа твърде много за мнението на другите. Като Кончита Вурст, който или която представи Австрия през 2014 г. с епичния хит Rise Like a Phoenix.
Пейте на английски: Правилата на Евровизия преди това изискваха участниците да пеят на родния си език. Въпреки това, през 1999 г. правилата бяха променени и оттогава повечето победители пеят на английски. Данни от „Ню Йорк Таймс“ показват, че цели 18 от 24-мата победители са пяли на английски, докато двама са комбинирали английски и родния си език. Пример за това е Руслана, която донесе победа на Украйна през 2004 г. Тя изпя първите два куплета на английски, след което премина на украински с драматични танцови движения.Вкарайте намек за фолклор: Истинско клише за Евровизия е да се комбинира традиционна музика с енергичен поп припев. Някъде на сцената трябва да има акордеонист, както в песента Trenuletul, която представи Молдова през 2007 г. Цели седем победители от 2000 г. досега са използвали народни инструменти или традиционни мелодии.
Забравете за драматичните промени в тоналността: Ключовата промяна в края на песента е ключът към всяка победа на Евровизия. Само чуйте песента на братя Олсен Fly on the Wings of Love, която донесе победа на Дания през 2000 г. Две трети от песента братята правят драматична пауза, вдигат ръце и след това усилват припева. Днес промяната на тоналността не е толкова препоръчителна.
Полудей на сцената: Една феноменална песен не е достатъчна, за да спечели Евровизия. Ще ви е необходимо изпълнение или облекло, което ще накара публиката да се изправи и да извика: „Какво, по дяволите, беше това?!“ Немо е може би най-добрият пример. Небинарният артист поведе Швейцария към победа с „Кодът“, докато балансираше върху гигантски въртящ се диск. Дима Билан също е добър пример: победителят от 2008 г. включи мини-ледена пързалка в изпълнението си, където пееше, докато играчите се пързаляха около него. Правилата на Евровизия забраняват да се правят, каквито и да било прекалено луди неща. Например, използването на живи животни е забранено на сцената. Но впечатляващото представяне не е задължително да бъде технологично чудо. През 2012 г. шведката Лорийн използва само няколко гигантски фена, за да постигне драматични ефекти по време на изпълнението си на денс хита Euphoria.
Но сценичните трикове не трябва да са твърде глупави. През 2014 г. поляците Донатан и Клео изпяха песента My Slowianie, отбелязвайки славянското си наследство, докато жена в национална носия разбиваше масло. Те завършиха на 14-то място.Подпалете нещо, но не и пианото: Каквото и да се случи на сцената, едно нещо със сигурност ще помогне: Огън! Осем скорошни победители са използвали огън и пиротехника в своите изпълнения на Евровизия. През 2013 г. Дания спечели с песента Only Teardrops, изпълнена от Емели де Форест. Предвид заглавието на песента, човек би очаквал водопад на сцената в края на изпълнението, но вместо това от тавана излизаше огън. Пламъкът дори не е нужно да е истински. Това, което категорично не трябва да правите, е да подпалвате пиано на сцената. Австрийската инди група The Makemakes направи точно това по средата на сета си от 2015 г., когато водещият вокалист Доминик Мурер демонстрира уменията си на пиано толкова виртуозно, че инструментът буквално се запали. Те бяха последни в състезанието с брой точки: нула.Не изпращайте шегаджии: Групи и певци с хумористични концепции често са участвали в Евровизия, но са печелили само веднъж от 2000 г. насам. Говорим за финландската хеви метъл група Lordi, която спечели през 2006 г. с песента Hard Rock Hallelujah. Членовете на групата носеха чудовищни облекла, а фронтменът в един момент разпери криле на прилеп и замахна с гигантска брадва към публиката. Верка, която представи Украйна през 2007 г., завърши на второ място, но най-верните фенове на Евровизия все още помнят песента ѝ, заключава „Ню Йорк Таймс“.