Всички искаме да бъдем забелязани, но също така наистина искаме да бъдем чути. За съжаление обаче всички сме седели срещу приятел на вечеря, докато той цъка в телефона си, докато говорим. Или сме били на среща и по-късно сме разбрали, че човекът не е чул нито дума от казаното от нас, защото просто говори непрекъснато за себе си. И ако сме честни със себе си, и ние сме били този човек понякога.
Не е изненадващо, че уменията ни за слушане са се влошили драстично, като се има предвид, че според проучвания сега губим концентрацията само след осем секунди!
Време е да сложим край на токсичните си навици при слушане и да станем активни слушатели, за да можем наистина да изграждаме качествени отношения с околните.
,fit(640:360))
Какво означава да си токсичен слушател?
В книгата си Great Chat: Talk to Anyone. Build New Connections. Improve Your Relationships (Страхотен разговор: Говори с всеки. Изгради нови връзки. Подобри отношенията си) на Джош Смит, авторът разделя токсичните навици при слушане в няколко категории:
- Селективно слушане, известно като "бащино слушане". Това е слушане, при което обръщаш внимание само на нещата, които са важни за теб. Нека пренесем това в работна ситуация... сигурни сме, че можете да си спомните момент, когато шефът ви е дошъл при вас, за да ви каже да направите нещо и напълно е игнорирал факта, че току-що сте му казали, че сте претоварени. Това е селективно слушане в най-чистия му вид.
- "Мързеливо слушане" е, когато не обръщаш пълно внимание на този, с когото говориш. Това е отвличане от най-малкото нещо или гледане около него, а не към него.
- "Аз, аз, аз" слушането е слушане само за да насочиш разговора към себе си. Сигурни сме, че можете да си спомните момент, когато сте се опитвали да споделите нещо с приятел, а той го използва като възможност да говори единствено за собствените преживявания.
- Откровено грубото слушане прави точно това, което казва името му. Това е физическо неспокойствие - тропане с пръсти по масата, потропване с крака или въртене на химикал - всички неща, които са физически проявления на груб слушател, защото показват, че не отбелязва нищо. Това може да се прояви и вербално при хора, които редовно довършват изреченията на другите или прекъсват, докато говориш. Невероятно дразнещо, нали?
- Любопитното слушане е подслушване на друг, възможно по-интересен разговор, който се случва другаде, докато би трябвало да говориш с някой друг.
,fit(640:360))
Как обаче да станете активни слушатели? Ето 6 стъпки, които можете да следвате:
Стъпка първа: Спрете да гледате в телефона си
Проучване установи, че 89% от нас използват телефона си по време на най-скорошното си социално взаимодействие и 82% от хората казаха, че това влошава разговорите, в които са участвали. Изненадани ли сте? Когато за последен път излязохте на вечеря с приятел, имахте ли телефона на масата? Да? Беше ли обърнат? Може би! Но дори и да е бил, това е визуално разсейване за вас и подсъзнателно послание към човека, с когото разговаряте, че телефонът е по-важен от това, което се случва пред вас.
Стъпка втора: Работете с езика на тялото си и заменете технологията с допир
Без телефона в ръка можете да се протегнете към някого и да го докоснете, ако ситуацията, разбира се, го позволява. Това ще ви позволи да отговаряте невербално на думите и емоциите на другия човек, което ще ви накара да изглеждате като истински съпричастен човек.
Стъпка трета: Не прекъсвайте.
Споделяйте преживяванията си рядко, ако някой споделя с вас и се уверете, че ако ще разказвате собствена история, тя е уместна. По същия начин не предлагайте непоискани съвети.
Стъпка четвърта: Обърнете внимание на визуалния контакт
Да, визуалният контакт може бъде претоварващ и неприятен, но е доказан факт, че хората намират другите за по-привлекателни, когато правят визуален контакт и директният визуален контакт забавя сърдечния ритъм.
Стъпка пета: Подредете мислите си.
Преди да се срещнете с приятел, поемете дълбоко дъх и се опитайте да се отърсите от деня или ако говорите с някой, с когото не сте съгласни, оставете мнението си настрана, когато някой споделя, за да можете наистина да слушате.
Стъпка шеста: Защитавайте себе си.
Ако някой продължава да говори през вас, когато говорите, посочете го учтиво и спокойно, като кажете: "Съжалявам, но това, което казвам, е важно за мен. Дадох ти възможността да те изслушам, така че молбата ми е и ти да ме изслушаш."
)
Най-хубавата новина е, че ако правите всички тези стъпки редовно, ще станете чудесен активен слушател, което не само ще ви направи социално привлекателни, но ще превърне слушането и в осъзнат акт.
Това е практика за самопомощ, в която всички трябва да участваме, тъй като ни дава възможност да се съсредоточим в настоящия момент и да изключим други разсейвания.
И ако се съмнявате, запомнете това: имате две уши и една уста, така че нека това да ви напомня визуално да слушате два пъти повече, отколкото говорите.