Какво означава Looksmaxxing и защо вашият тийнейджър може да е в риск
Автор
Веселина Петрова

Какво означава Looksmaxxing и защо вашият тийнейджър може да е в риск

Въпреки че мъжете със силни тела и изразена мускулатура винаги са били "избирани" да бъдат главните герои в киното и на тв екрана, след края на предаването или филма всички са си отдъхвали и са се връщали в реалността. А тя е изпълнена с нормално изглеждащи тела.

Сега обаче, когато повече от една трета от американските деца съобщават, че използват социалните медии „почти постоянно“, момчетата вече не получават почивка.

Съдържанието в социалните медии за хипермъжествени мъжки тела се е превърнало в такъв непрестанен поток от информация в живота на момчетата, че получава и специално наименование - looksmaxxing (да изглеждаш на макс, т.е. страхотно).

При тази строга идеология на малките момчета вече не е позволено да изглеждат като малки момчета, от тях се очаква да са петнадесетгодишни с челюстта на Килиън Мърфи, бицепсите на Вин Дизел, торса на Чанинг Тейтъм и ръста на Джейсън Момоа.

„Има реална липса на здравословни наративи относно мъжествеността, особено сред младите мъже“, казва пред „Родители“ Криста Фишър, изследовател в Института за мъжко здраве „Мовембър“.

Тези биологично невъзможни мъжки стандарти за красота за подрастващите момчета имат дългосрочно въздействие върху тяхната психическо и физическо благополучие.

Ето какво трябва да знаят родителите за looksmaxxing и как най-добре да подкрепят синовете си, докато се справят с натиска на социалните мрежи и обществото - да изглеждат перфектно.

"Looksmaxxing" се основава на убеждението, че истинските мъже трябва да притежават специфичен набор от физически черти: квадратна челюст, дълбоко поставени бадемови очи, известни още като „ловджийски очи“, висок ръст (в идеалния случай между 195 и 193 см), мускулеста физика, прическа на холивудско ниво и чиста кожа без акне.

Много от съдържанието, фокусирано върху „looksmaxxing“, подчертава важността на „оптимизирането“ на пубертета, твърдейки, че момчетата имат най-голямо влияние върху външния си вид през този период на биологичен растеж.

Постигането на напредък към тези идеализирани черти (известно като „възход“) помага за повишаване на „пазарната сексуална стойност“ или SMV на момчетата, което се отнася до вероятността жените да ги намерят за привлекателни. О, Боже!

Съществуват и по-специфични подниши, вложени в „looksmaxxing“. Те включват „auramaxxing“ (стратегии за подобряване на социалния статус), „smellmaxxing“ (използване на одеколон за привличане на жени), „moneymaxxing“ (начини за печелене на пари за привличане на жени), „dickmaxxing“ (стратегии за увеличаване на дължината или обиколката на пениса) и „starvemaxxing“ (ограничаване на диетата за отслабване).

Произходът на термина „looksmaxxing“ идва от онлайн общностите incel или redpill и техния изкривен поглед върху съвременната полова динамика.

Инселите се самоопределят като непривлекателни и неуспешни в романтичните връзки. Те също така вярват, че жените манипулират мъжете романтично за финансова и социална изгода и се интересуват само от срещи с малка част от мъжете, които са необичайно привлекателни.

Колко момчета са изложени на това съдържание?

Проучване от 2025 г. установи, че 60% от младите мъже на възраст между 16 и 25 години редовно консумират съдържание от поне един инфлуенсър, влияещ върху мъжествеността, което означава, че по-голямата част от момчетата са изложени на това съдържание и се ангажират с него до известна степен.

Тяхното проучване също така подчертава, че YouTube и TikTok в частност популяризират все по-екстремно съдържание като „looksmaxxing“ в емисиите на момчетата.

В резултат на това е възможно момчетата да чувстват, че всички около тях се занимават с практики, целящи да изтъкнат външния им вид, което ги кара да се чувстват принудени да последват примера им.

Но днешните полови норми относно мъжествеността изискват момчетата да имат сексапил като на Джеймс Бонд, което означава, че мъжете се нуждаят жените да ги намират за привлекателни, за да бъдат смятани за истински мъже.

В резултат на това, инселите насочват вината и омразата към жените, че ги омаловажават, като не ги намират за привлекателни.

Looksmaxxing се ражда от идеята, че младите мъже трябва да увеличат или „максимизират“ физическия си вид, за да бъдат привлекателни за жените и уважавани като мъже от своите връстници.

Но сега, след като терминът стана вирусен в масовите социални медийни платформи, много момчета може да не са наясно с женомразния му произход.

Фишър посочва, че младите момчета сякаш гравитират към това съдържание, защото то задоволява една неудовлетворена нужда у момчетата. Те имат въпроси относно телата си, романтичните си връзки и как да действат в света като млади мъже.

При липсата на друго място, където да отидат, особено офлайн, инфлуенсърите на мъжествеността в социалните медии и форумите looksmaxxing дават на момчетата анонимността да задават трудни или неудобни въпроси, чувство за общност с връстници със сходни интереси и постоянен поток от съвети от уверени по-големи момчета, които твърдят, че успешно са променили външния си вид.

Момчетата се учат да модифицират телата си.

Начинът, по който момчетата манипулират външния си вид, може да варира от прости мерки, известни като „softmaxxing“, до по-екстремни.

„Softmaxxing“ включва нехирургични подходи като хранене с високо съдържание на протеини и елиминиране на нездравословна храна, упражнения, редовен душ, ежедневна грижа за кожата, поддържане на хидратация, поддържане на добра стойка, актуализиране на гардероба, редовно подстригване, прилагане на техники за оформяне на косата, избелване на зъби, бръснене на мигли, залепване на устата през нощта, използване на Volufiline и други продукти, които насърчават временно увеличаване на обема на устните, и спане по гръб за насърчаване на „симетрията на лицето“.

Една от най-известните техники за „softmaxxing“ е упражнението за език, наречено „mewing“, което се популяризира в социалните медии от британския ортодонт Майк Мю. Той твърди, че това упражнение за език може да създаде „подобрения на лицето“, включително подравняване на зъбите, акцентиране на скулите, изостряне на челюстните линии, естествено изправяне на носа, намаляване на бръчките и подобряване на дихателните пътища.

Друга техника „softmaxxing“, която набира популярност, е използването на фитнес дъвка, която е проектирана да бъде изключително твърда за дъвчене, като начин за упражняване на челюстта и създаване на по-изпъкнала челюстна линия.

Обратно, „хардмаксинг“ включва екстремни техники като използване на човешки растежни хормони, стероиди, пластична хирургия или „бротокс“ (ботокс за мъже).

Съдържанието „Looksmaxxing“ в TikTok, YouTube и онлайн форуми хвърля главозамайващо количество препоръки за пластична хирургия – специално за момчета и мъже, включително операция на челюстта, удължаване на брадичката, присаждане на мазнини, премахване на букални мазнини, корекции на носа, корекции на ушите, липосукция, повдигане на устни, операции за удължаване на раменете и крайниците, както и операции, които променят външните ъгли на очите и костите около очните кухини.

Освен това, концепция, наречена „трошене на кости“, насърчава момчетата да чупят собствените си челюстни и лицеви кости с чук или друг твърд предмет, поради вярването, че костите ще пораснат отново по-силни и по-дефинирани.

Този термин първоначално е въведен като шега във форумите на incel, но тъй като „looksmaxxing“ става все по-разпространен, изглежда, че този нюанс може да е изгубен.

В онлайн форуми, посветени на „looksmaxxing“, момчета на едва тринадесет години твърдят, че използват техниката.

До известна степен е разбираемо защо впечатлителните момчета толкова бързо се хващат на вълната на „looksmaxxing“.

Влиятелните личности, които се интересуват от мъжественост, подхвърлят медицинска терминология и цитират научни изследвания с увереността и авторитета на лицензиран лекар.

Истинските медицински специалисти обаче изглеждат като цяло единодушни относно неефективния и опасен характер на някои от тези практики.Както Британското ортодонтско дружество, така и Американската асоциация на ортодонтите заявяват, че няма научни доказателства в подкрепа на мяукането, а последната също така твърди, че практиката може да доведе до нарушаване на подравняването на зъбите, проблеми със захапката и проблеми с говора.

Заслужава да се отбележи също, че Общият стоматологичен съвет е спрял лиценза на Майк Мю миналата година за лекарска небрежност.

Междувременно Американската дентална асоциация обяви, че дъвките за фитнес могат да доведат до възпаление и болка в челюстта, и че някои от тези дъвки съдържат кофеин и витамин B5, които могат да действат като слабително във високи дози.

Зъболекарите също предупредиха, че употребата на тази дъвка може да доведе до нарушения на темпоромандибуларната става (ТМС).

И макар препоръките за прием на растежен хормон да са широко разпространени във форумите за „looksmaxxing“, Джейсън Нагата, доцент по педиатрия в Калифорнийския университет в Сан Франциско, настоява за предпазливост.

Той казва, че растежният хормон е предназначен за справяне със специфични медицински състояния като генетични нарушения или медицински потвърден дефицит на растежен хормон и трябва да се използва само под наблюдението на медицински специалист.

„Злоупотребата с растежен хормон може да доведе до сериозни странични ефекти, включително болки в ставите, главоболие и инсулинова резистентност, така че е необходимо внимателно медицинско наблюдение“, казва той.

Дори някои от хранителните добавки без рецепта и протеиновите прахове, които са широко препоръчвани от инфлуенсъри на мъжественост и „looksmaxers“, могат да имат отрицателни последици за здравето.

Кейти Хърли, детски и юношески психотерапевт и старши директор на клиничното консултиране и обществените програми във фондация „Джед“, насърчава родителите да четат етикетите на всички добавки или протеинови прахове, които синовете им в момента използват или се интересуват да опитат.

Тя предупреждава, че е установено, че някои от тези продукти влияят на настроението.Въздействието върху физическото здраве е само върхът на айсберга. Ефектът от „преувеличаването на външния вид“ върху психичното здраве и благополучие на момчетата може да бъде далеч по-разрушителен.От 2002 г. насам има над 400% увеличение на хоспитализациите поради хранителни разстройства при момчетата.

Очевидно е как тези системи за оценки и препоръки могат да повлияят негативно на психичното здраве на момчетата.

Но дори и да не се ангажират със съдържанието на това ниво, изследванията установяват, че това хипермъжествено съдържание за тялото и подобно съдържание в социалните медии все още може да повлияе негативно на психичното здраве на тийнейджърите.През 2023 г. главният хирург на САЩ заяви, че рискът от тревожност и депресия се удвоява при юноши, които прекарват повече от три часа на ден в социалните медии.

И в същото твърдение почти половината от подрастващите заявяват, че социалните медии ги карат да се чувстват по-зле относно телата си.

По това време средната стойност за тази възрастова група е била 4,8 часа на ден – само в социалните медийни платформи.

По-скорошни проучвания показват, че използването на екрани само се е увеличило. Едно проучване от 2025 г. разкри, че средностатистическият американец прекарва пред екран почти 7 часа на ден.Най-добрият начин родителите да следят влиянието на социалните медии върху живота на детето си е да водят месечен дневник на нивото му на активност, рутини, навици и поведение, което според нея ще помогне на родителите да установят дали и кога започват да се формират признаци на негативни модели.

Разговорите с момчета за съдържание, което им показва „възхитителен външен вид“, и как те възприемат собствените си тела във връзка с тези на другите също могат да бъдат полезни.Важно е да подходите към тези разговори спокойно. Комбинирайте ги с дейности. Задавайте отворени въпроси. Бъдете подкрепящи родители и винаги готови да помогнете в случай на нужда.