Абсолютно всяко дете е тревожно, както и всеки възрастен човек. Основният въпрос е само силата на възникналата емоция, защото навсякъде „златната среда“ е важна и полезна.
Тревожността обикновено се възприема негативно и отрицателно, но такъв стереотип е погрешен. Тя е добро и ценно чувство, служещо като начален етап на страха, който от своя страна действа като основен защитник на човека. Той ни предпазва от глупави и опасни действия. Благодарение на тревожността хората задават точните въпроси и реагират правилно на различни фактори и ситуации. Понякога тревожността става прекомерна и тогава тя може да се превърне в сериозен проблем с патологичен характер.
)
Дори и тук обаче трябва да се разбере, че прекалената реакция на детето отразява преди всичко поведението на родителите. Децата - наше огледало, те винаги получават онези качества, които ние самите проявяваме. Ако едно дете често се тревожи - това означава, че такива са неговите родители и баби и дядовци. Всичко започва от предците.
Психологът Таня Василкова назова признаците, които дават основание да се каже, че сте дете на много тревожни родители.
Дете на тревожни родители: 4 признака
1. Непрекъснато изпитвате страх от допускане на грешки
Изключително тревожните родители постоянно изпитват необоснован страх, че дадена ситуация внезапно ще излезе извън контрол. Те проявяват подобно поведение и към детето си. Ако то получи лоша оценка, подло яде сладолед през зимата, грубо отговаря на възрастен, то в очите на тревожния родител „много греши“ и заслужава дълга разправа.
В резултат на това децата порастват, но дълбоко в себе си са все същите „неизкушени“, които много се страхуват от гафове и грешки, защото по тяхно време не им е било обяснено, че всеки може да греши и има право на това.
)
2. Избягвате всякакви рискове
Рисковете могат да бъдат оправдани и неоправдани. В първия случай в дългосрочен план те носят осезаеми ползи, допринасят за личното израстване и напредъка на бизнеса. Ако родителите са прекалено загрижени, те ще се опитат да научат детето си да избягва рисковете по всякакъв начин.
С други думи, то никога няма да може да излезе от зоната си на комфорт и да направи нещо извън обичайната си безопасност, поради което е обречено да остане на място завинаги.
3. Никога няма да поемете инициативата
В този случай детето, отгледано от тревожни родители, е предизвикано от добре познатия извод, че инициативата е наказуема. Това е идеята, която то извежда в детството си, когато мама и татко първо му се карат, че е направило нещо погрешно, а после настояват да го направи отново, но да получи различен резултат.
Заради това децата се губят и не знаят как да се държат. Те се страхуват, че отново ще направят нещо нередно, затова се опитват да откажат всяка дейност. Объркването, дължащо се на двусмисленото поведение на родителите, прави децата нервни, тревожни и неинициативни в зряла възраст.
)
4. Често предсказвате негативно бъдеще
За съжаление прекомерната тревожност има една значителна и отрицателна страна - да разглеждате изключително негативни сценарии на ситуацията.
Ако възрастните често използват такива нагласи като „всичко е едно и също и в този случай ще се развие зле“ и т.н., детето приема свойството да дава само негативни „прогнози“ и да вижда всяко събитие само по негативен начин. То се научава да предсказва бъдещето със знак „минус“, възпроизвеждайки поведението на близки хора.