Днес Българската православна църква почита Рождение на св. Йоан Кръстител (Еньовден). Билките, набрани рано сутринта срещу Еньовден, имат най-голяма целебна и предпазна сила.
Имен ден празнуват: Биляна, Ивет, Ивета, Денислав, Деница, Деян Деяна, Диян, Дияна, Енчо, Еньо, Яна, Янаки, Яне, Янета, Яни, Янизар, Янизара, Янимира, Янимир, Янин, Янина, Янис, Яниса, Янислава, Янита, Яница, Янка, Янко, Янчо.
На 24 юни Българската православна църква празнува рождението на свети Йоан Кръстител. Смята се, че слънцето изгрява много рано, изкъпано в „жива вода“, преобръща се три пъти и се връща назад.
За този ден се казва още, че „Еньо си наметнал кожуха да върви за сняг“, което намеква за далечното начало на зимата и за това, че Слънцето вече започва, макар и бавно, да слиза към хоризонта.
)
Според народните вярвания всички болести на Еньовден се къпят в „жива вода“ и от изтърсените капки се образува росата, която е лековита. Преди изгрев слънце се берат полски цветя, от които се прави голям венец, през който всички се провират за здраве, а цветята от венеца се пазят цяла година.
В българския народен календар 24 юни е Еньовден. Ден на Слънцето, предците ни са вярвали, че тази сутрин „слънцето трепти“, когато изгрява. На Еньовден започва далечното начало на зимата.
Според народните вярвания в ранното утро на Еньовден лечебната сила на билките е най-голяма.
Затова с тревите, набрани преди изгрев, билкарите плетат еньовски венци от 77 билки и половина, защото предците ни вярвали, че толкова са човешките болести.