Неправилното хранене може да доведе до стомашни неразположения. Не можете да пренебрегвате стомашните проблеми, като всеки път се опитвате да притъпите болката с хапчета. Без да спазвате диета, болката няма да изчезне.
Диетични правила при болки в стомаха
Ако проблемите със стомаха са хронични, е важно да организирате правилно хранене и да изберете подходяща диета. Това трябва да бъде направено от лекар-гастроентеролог. Той ще ви обясни подробно какво да ядете при болки в стомаха.
На първо място трябва да се обърне внимание на културата на хранене. Следните правила са задължителни:
- приемайте храна по едно и също време;
- хранете се разделно (5-6 пъти дневно) и на малки порции;
- не яжте много студена или прекалено гореща храна и напитки;
- обръщайте внимание на старателното сдъвкване на храната, предпочитайте настърганите ястия;
- приготвяйте храната на пара, в краен случай се разрешава варене и печене без коричка (всички пържени храни са забранени).
Придържайте се към тези правила поне до стабилизиране на състоянието ви и изчезване на симптомите. В най-добрия случай това ще отнеме 3-5 месеца. Важно е да не се допускат нарушения, за да не се влоши положението. Всяка грешка в храненето може да предизвика пристъп на остра болка.
Какво може и какво не може да се яде при болки в стомаха
Преди всичко трябва да знаете от какво ще трябва да се откажете напълно. Списъкът с категорично забранени продукти включва кисели плодове, пресни хлебни изделия, консервирани, пушени и мариновани ястия, газирани и алкохолни напитки, сладолед. Не яжте дразнещи стомаха остри или груби зеленчуци (репички, киселец, прясно бяло зеле), пикантни подправки, както и готвене на супи от цяло месо или гъбени бульони. Под забрана са всички мазнини (месо, риба, маргарин, животински мазнини, сосове).
Въпреки строгите ограничения, можете да направите диетата си доста разнообразна. Какво можете да ядете, когато ви боли стомахът? Ето списък на разрешените продукти:
- постни разновидности на рибата;
- мляно постно месо;
- лекарски или млечни колбаси;
- застоял хляб (вчерашен или специално изсушен във фурната), сухари без сол и подправки;
- пюре от варени зеленчуци;
- пюре от млечна каша (ориз, овесени ядки, грис, елда);
- яйца под формата на задушен омлет;
- тестени изделия;
- супи на основата на зеленчуков бульон или мляко с добавка на зърнени храни;
- некисела нискомаслена извара.
От напитките за предпочитане е отвара от сушени или пресни шипки, слаб чай, малко слабо кафе с мляко или какао. Позволени са сладкиши под формата на блатове, сладко, мед. Освен това, от време на време, можете да си позволите малко количество масло.
Язвата, гастритът, панкреатитът и други заболявания са сериозни проблеми, които трябва да бъдат лекувани по подходящ начин. В противен случай последствията могат да бъдат трагични.