Автор
Антония Михайлова

Не искате да се храните: 12 изпитани начина да повишите апетита си

Загубата на апетит може да бъде причинена от стрес и други проблеми. Не трябва да се храните насила. Трябва да разрешите проблема, като накарате тялото си само да поиска храна. 

Първото, което трябва да напривите, разбира се, е да се консултирате с лекар специалист. А междувременно ние ще ви разкрием няколко проверени трикове, които ще събудят у вас добрия апетит:

1. Яжте малко, но често. Стомахът ни приема много по-добре храната в малки количества. 
2. Пийте чиста вода, до 2 литра на ден. Една от най-честите причини за загуба на апетит е дехидратацията. Не забравяйте да пиете вода, преди да ожаднеете. Жаждата е сигнал, че тялото ви вече е дехидратирано.
3. Пригответе вкусна и красива храна. Не пренебрегвайте естетиката при представяне на храната, дори ако се храните сами. Използвайте всякакви подправки и билки. Те са отлично средство за стимулиране на апетита. 
4. Яжте по едно и също време всеки ден. Не ограничавайте апетита си с нездравословни закуски като сладкиши и хлебчета. 
5. Приемайте витамини, особено през есенно-зимния период. 
6. Спрете вредните навици, те са противник на апетита. 
7. Водете активен начин на живот, спортувайте и правете дълги разходки навън.

Разберете причината за лошия апетит

Първо трябва да разберете причината за липсата на апетит. Тя може да бъде вследствие на много фактори: хормонален дисбаланс, проблеми с храносмилателната система (гастрит, панкреатит, чернодробна недостатъчност), бъбречна или сърдечна недостатъчност, онкология, психологически фактори (стрес, депресия). 

На първо място е необходимо да се изключат здравословните проблеми. Ако се окаже, че имате съпътстващи заболявания, е необходимо да се свържете със специалист. Например, ако имате проблеми с цикъла и апетита, тогава е редно в този случай да се обърнете към гинеколог. Ако човек чувства болка или тежест в стомаха след хранене, киселини и други симптоми, тогава е необходимо да се свържете с гастроентеролог. Дългосрочният дефицит на тиреоидни хормони в кръвта забавя метаболизма и води до намаляване на глада, тогава е важна консултацията с ендокринолог. 

Общи препоръки: Направете общ анализ на здравословното си състояние и биохимичен кръвен тест, разберете нивото на хормоните на щитовидната жлеза, подложете се на ултразвук на вътрешните органи, направете гастроскопия и в някои случаи колоноскопия. 

Намаляването на апетита до пълна липса може да бъде проява на психично заболяване или влиянието на различни психологически състояния, например депресия, безсъние, апатия, умора. Състояния като тревожност могат да задействат централната нервна система да освобождава хормони на стреса, които забавят храносмилането и намаляват апетита. В такива случаи е необходимо да се идентифицира проблемът и да се разберат причините му с психолог и, ако е необходимо, да се предпише правилното медикаментозно лечение от психиатър. 

Как да намалим апетита
НОВИНИ
Автор Woman.bg

Как да намалим апетита

Автор Woman.bg

Ако всички горепосочени проблеми не съществуват, но въпреки това отказвате да се храните нормално, тогава най-вероятно може да има индивидуални характеристики и предпочитания към вкусовите и ароматните качества на храната. 

В случая опитайте да експериментирате с различни ястия и рецепти, докато открието любимите ви блюда.