Кратерът Батагайка, по-известен като "Портата към подземния свят" на Сибир, не престава да изненадва. Нови изследвания показват, че от 2014 г. насам гигантският геоложки белег нараства с до 1 милион кубически метра всяка година.
Дългият 1 километър прорез в пейзажа се намира в Якутия, Сибир, в източните части на Русия.
През 60-е години на миналия век пукнатината с форма на попова лъжичка е била нещо повече от невзрачен улей, но през последните няколко десетилетия геоложкото образувание продължава да расте с тревожна скорост.
Поради изключително отдалеченото си местоположение мегасрутището е избягвано години наред, докато не е разпознато за първи път на сателитни снимки през 1991 г.
„Портата към подземния свят“ е продукт на затоплянето на температурите в региона, свързано с изменението на климата, казват специалисти.
Вечната замръзналост в почвата грижливо е държала земята стегната, но затоплянето размразило ледения цимент и подкопало структурата ѝ. Земята поддала, предизвиквайки потоп от отломки, които се разпространили надолу по склона към заливната тераса на река Батагайка.
Тъй като земята продължава да се свлича, все повече замръзнала почва е изложена на топлина, което води до увеличаване на размера на свлачището.
В най-новото проучване учени от Московския държавен университет "Ломоносов" и Института за вечна замръзналост "Мелников", заедно с колеги от Германия, извършват 3D геоложко моделиране на мегасрутището Батагай, за да разберат по-добре неговото минало, настояще и бъдеще.
Те установяват, че от 90-е години на миналия век досега свлачището е засегнало около 35 млн. кубични метра земна маса.
Около две трети от материала е бил подземен лед, а останалата една трета - вечно замръзнали седименти. И се увеличава...
Изследователите отбелязват, че през 2014 г. ширината на мегасрутището е била 790 метра, а през 2019 г. е достигнала до 890 метра.
Макар че мегасвлачището в Батагай е най-грандиозното по размери, изменението на климата бързо стимулира появата на нови свличания на вечно замръзналата почва в най-северните части на света.
Едно проучване установява, че през последните десетилетия са се появили хиляди свлачища от този тип, предизвикани от климата, в условията на Висока Арктика.
През август 2020 г. в отдалечената тундра на Сибир, зейна кратер, след като под земята се пукна експлозивен мехур от метан, който разпръсна парчета скали и почва на стотици метри из полуостров Ямал, пише Obekti.
Дали някой ден ще видим центъра на Земята? И как това ще се отрази на живота върху планетата?