Кожата е сложен, динамичен орган, чийто вид се влияе от множество фактори. Например, външни агресори като замърсяването и UV лъчението са известни с увреждащото си въздействие върху кожата, като слънчевите лъчи могат да допринесат за до 90% от видимото стареене на кожата.
Начинът на живот безспорно също играе важна роля: Храненето, наример, може да осигури градивните елементи, необходими за здравия вид на кожата: колаген, еластин и другите компоненти, които изграждат кожата—или пък диета, богата на храни, които причиняват възпаление може да нанесе сериозни щети на кожата.
)
Вътрешните фактори също са от значение. Всъщност, хормоните играят огромна роля за това как изглежда нашата кожа—особено с напредването на възрастта, казва д-р Анант Винджамури, специалист по вътрешни болести и дълголетие.
Той подчертава, че хормоналните промени могат да повлияят на целостта на кожната структура, водейки до отпускане, загуба на еластичност и фини бръчки.
"За здрава кожа, най-важната стъпка е да се уверим, че съединителната тъкан, която поддържа кожата—колагенът и извънклетъчният матрикс—е в най-добрата възможна форма," казва Винджамури. "Тук влизат в играта фактори като метаболитното здраве и възпалението. Един фактор, който може би не е толкова очевиден, е връзката между хормоните и кожата. Голяма част от отпускането на кожата, което хората забелязват, особено когато жените навлизат в края на четиридесетте си години, вероятно се дължи на хормоните."
Съществува широка гама от хормони, които играят роля в здравето на кожата, от мелатонина, подобряващ възстановяването на кожната бариера по време на сън, до кортизола, увреждащ колагена по време на стрес.
Половите хормони, в частност, обаче играят уникална роля за кожата. Доказано е, че естрогенът, тестостеронът, андрогените и прогестеронът влияят върху вида и здравето на кожата, както положително, така и отрицателно.
Например, "част от отпускането на кожата, което хората изпитват, е свързано с хормонални дефицити като недостиг на естроген," казва специалистът.
Ето защо, според дерматолога д-р Кейра Бар: "Естрогенът е свързан с производството на колаген, увеличаване на дебелината на кожата, повишено производство на хиалуронова киселина, подобрена функция на кожната бариера и поддържане на хидратацията на кожата. Той също така играе роля в регулирането на възпалението," казва тя.
Предвид ролята на естрогена в подпомагането на производството на колаген, намаляването на естрогена води до спад в колагена. Например, изследванията показват, че когато жените навлязат в менопауза (период, характеризиращ се със значителен спад на естрогена), те усещат 30% спад в колагена за период от около 5 години. И с тази драматична загуба идват структурни промени като отпускане на кожата.
)
Колагенът е основният структурен протеин на кожата и изгражда извънклетъчния матрикс заедно с еластина. Колагенът е това, което придава на кожата нейния младежки, стегнат и еластичен вид. Загубата на колаген започва някъде в 20-те ни години и продължава да намалява с темп от около 1% годишно.
Но тези промени не са уникални само за жените и не са свързани единствено с менопаузата. "Но мъжете също изпитват това, което е още нещо, което повечето хора не осъзнават. Мъжете също преминават през хормонални преходи," казва Винджамури
Андропаузата (понякога наричана "мъжка менопауза") обикновено настъпва около края на 40-те или началото на 50-те години. Хормоналната промяна може да доведе до спектър от проблеми, като промени в настроението, проблеми със съня, повишаване на стреса и т.н.—всички от които засягат кожата. Освен това, тестостеронът намалява през този период, което според изследванията може да доведе до намаляване на колагена, намалена дебелина на дермата и загуба на еластичност.
)
Промените, най-често свързани със средната възраст (спад на естрогена при жените и спад на тестостерона при мъжете) са свързани с драматичен спад на колагена, еластина и функцията на кожната бариера. И затова много хора забелязват отпускане на кожата през средната възраст.
Добрата новина е, че има множество начини да запазите вашия колаген с напредването на възрастта: Защитете кожата от UV увреждане, като използвате слънцезащитен крем е, включете съставки, стимулиращи производството на колаген, като витамин C и ретинол, използвайте практики за управление на стреса, приоритизирайте съня и използвайте храненето във ваша полза, като включите подходяща колагенова добавка към ежедневната си рутина.