Учените отдавна се опитват да разберат от кой родител детето наследява интелигентността. Множество проучвания по въпроса показват, че мама и татко като цяло могат да повлияят на това само с 40 до 60 процента.
Основното въздействие идва от средата, в която расте детето.
Въпреки това, майката е до голяма степен отговорна за наследственото предаване на интелекта на детето. Това е така, защото Х-хромозомата, която отговаря за женския пол, носи интелектуалния ген.
Британски учени са установили това, наблюдавайки мишки. Но съвсем наскоро те установяват и друг интересен факт.
Оказва се, че бащата също влияе върху формирането на интелигентността на бъдещото дете. При това не само брез генетичния материал, но и чрез свободното време, което отделя след работа.
Немски учени от центъра за невродегенеративни заболявания в Гьотинген са провели изследване върху мишки, продължило 10 седмици.
Първата половина от участвалите в експеримента животни са водили заседнал начин на живот. Втората половина обаче са били доста по-ангажирани с помощта на различни играчки, които им били дадени от учените. И се оказало, че представителите на активната група имат много повече невронни връзки от пасивната група.
В резултат на това децата на активните плъхове са по-умни, научават нови неща много по-бързо и дори живеят по-дълго от потомците на татковците от пасивната група.
Въпреки факта, че експериментът е проведен върху мишки, немските учени смятат, че точно същият резултат е наблюдаван и при хората. Ето защо експертите са убедени, че бащата на детето трябва да бъде активен както физически, така и психически. Той трябва да посвети свободното си време на различни дейности - от спорт до интелектуални занимания.