Ако все още не сте избрали място за почивка, препоръчваме да разгледате по-отблизо слънчев Азербайджан и неговата великолепна столица. Баку е град на контрастите, където модерната архитектура се съчетава с древни исторически обекти. Разположен на брега на Каспийско море, този динамичен метрополис привлича туристи с уникалната си смесица от източна традиция и западен модернизъм.
Център Гейдар Алиев
Определено си струва да започнете разглеждането на града с неговата перла и истински архитектурен шедьовър на Заха Хадид - Център Хейдар Алиев. Строителството му започва през 2007 г. и е завършено само пет години по-късно. През 2014 г. сградата получава престижната награда за дизайн на годината.
Огромна бяла сграда с необичайна форма с изобилие от гладки линии, днес е отличителен белег на Баку. Вътре има няколко постоянни експозиции (музей, посветен на създателя на съвременната азербайджанска държава - Гейдар Алиев, изложбата „Мини-Азербайджан“, която ще ви помогне да опознаете по-добре културата на страната, и колекция от ретро автомобили), както и няколко конферентни зали, където редовно се провеждат различни събития от международни лектори.
Музей на килима
Друга сграда с причудлива форма, която редовно привлича вниманието на гостите на града, е Музеят на килима. Дизайнерският проект е дело на специалисти от виенското архитектурно студио Hoffman Janz - те са тези, на които е хрумнала идеята за декориране на фасадата под формата на навит килим. Строителството е отнело около шест години.
Сега туристите и гостите на града могат да оценят изложбата, която включва над 6000 експоната. Сред тях са дрехи, предмети от бита, бижута и, разбира се, огромно разнообразие от килими. Най-старите екземпляри датират от 17. век, но има и по-модерни.
Освен това по време на екскурзията можете да се запознаете подробно с живота и творчеството на един от най-известните дизайнери на килими - Лятиф Керимов.
Музей на огнепоклонниците, известен още като храм на огъня
Зороастрийският музей на огнепоклонниците, или, както го наричат още, "Атешгах" (храм на огъня), ще изненада дори тези, които не се интересуват от историята на религиите. Намира се в село Сурахани - именно тук някога е имало много места, където петролът и газът са излизали на повърхността и са се запалвали, превръщайки се в притегателен център за хората, които се покланят на пламъка.
И сега в музея-храм можете да срещнете няколко представители на зороастризма. Определено ще ги познаете по белите им дрехи и специалните украси за глава. В момента "Атешгах" е малък каменен комплекс с олтар и килии, всяка от които разказва за един от аспектите на живота на своите обитатели. Ще научите как огнепоклонниците са приемали смъртта и са водили живота си по време на обиколка с екскурзовод.
Стария град Ичери Шехер
Разбира се, опознаването на Баку е невъзможно, без да посетите стария град. Когато стигнете до Ичери Шехер (това е името на този древен жилищен квартал), се чувствате като сред декорите на исторически филм. Да, много хора веднага правят асоциации с "Диамантената ръка".
Когато планирате маршрута си, ви съветваме да включите Моминската кула и да научите мистериозната и тъжна история на тази сграда, както и да разгледате работилницата на съвременния художник Али Шамси, да се пазарите с местните търговци за най-необичайния набор от ръчно изработени ястия от местни занаятчии и да научите повече за културата на парната баня в хамамите в Баку - традиционни места за почивка и общуване.
След разходката си не пропускайте да се отбиете в някой от местните ресторанти, за да се насладите на традиционната азербайджанска кухня. Нашите фаворити включват La Quzu (в превод "агнешко") и Natavan (който има най-красивата гледка към града и Каспийско море).
Ресторант-музей "Ширваншах"
Ако гастрономическата програма стане задължителна част от вашия маршрут, ресторантът-музей "Ширваншах" е великолепна идея. Намира се на една от най-старите улици на града - Салатин Аскерова, недалеч от метростанция Низами Ганджави.
Това място е невероятно по своя мащаб - наистина е лесно да се изгубите тук. На разположение на гостите са два етажа с различни тематични стаи, украсени с необичайни артефакти и произведения на изкуството. Можете да вечеряте в стая, посветена на фотографията, или да погледнете в "шивачната стая", а след това да отидете на обиколка из лабиринтите на "Ширваншах" и да научите всичките му тайни.
Менюто включва традиционни национални ястия. Местните обикновено идват тук по важни поводи - празнуват семейни празници, рождени дни, годежи и сватби.