Автор
Теодор Муховски

Колко упражнения седмично са най-подходящи за здравето и продължителността на живота?

Не е изненадващо, че упражненията са изключително полезни за нас. Те подобряват настроението ни, стимулират мозъчната ни дейност, поддържат тялото ни силно и повишават цялостното качество и продължителността на живота ни.

Изследванията потвърждават влиянието на физическите упражнения върху продължителността на живота и очертават колко точно движение е необходимо за постигане на максимални ползи за удължаване на живота.

Максимално увеличаване на ползите от физическите упражнения с напредване на възрастта.

Проучване в списание Circulation разглежда двигателните навици на над 116 000 възрастни в продължение на повече от 30 години. Тренировките им са разделени на две категории:

Умерена физическа активност (УФА): Това са упражнения като ходене, каране на колело или лека каланетика.

Интензивна физическа активност (ИФА): Този вид упражнения повишават значително сърдечната честота, като джогинг/бягане или по-интензивни тренировки за раздвижване на сърцето.

Изследователите се интересуват от това как настоящите насоки за физическа активност за американците влияят върху риска от смъртност на участниците. Тези препоръки изискват 150 до 300 минути УФА седмично, 75 до 150 минути ИФА седмично или някаква равностойна комбинация от двете.

Оказва се, че физическите упражнения са още по-тясно свързани с дълголетието, отколкото си мислите. Когато изследователите разглеждат съотношението на риска - риска от смърт от различни общи заболявания, свързани с възрастта - те установяват, че настоящите насоки подценяват колко ценни могат да бъдат допълнителните физически упражнения.

Максималните ползи от удължаването на живота от двата вида натоварване са около два пъти по-големи от тези препоръки - т.е. тези, които отделят 300-600 минути седмично за УФА и 150-300 минути седмично за ИФА или еквивалентна комбинация от двете, всъщност са могли да живеят най-дълго и здравословно.

Намерете идеалното съчетание на УФА и ИФА

Има няколко фактора, свързани с начина на живот, които трябва да се имат предвид, когато се мисли за дълголетие. Начинът на хранене, сънят, социалните контакти, нивата на стрес и физическата активност - всички те играят роля за това колко дълго живеем - и още по-важно, колко дълго се чувстваме здрави.

Добрата новина е, че ако започнем със здравословни навици днес, това ще ни осигури успех с всяка изминала година и десетилетие.

А що се отнася до физическите упражнения, изглежда, че оптималното количество упражнения за дълголетие се доближава до 2,5 до 5 часа интензивна физическа активност всяка седмица или 5 до 10 часа умерена физическа активност седмично. За оптимална физическа форма еквивалентна комбинация от двете е добър баланс.

Това звучи като много, но на практика изглежда по-изпълнимо. Ето едно примерно разпределение:

Ходене пеша по 45 минути всеки ден.

Ходене по 20 минути всеки ден (УФА) и провеждане на две по-строги 60-минутни тренировки седмично (ИФА).

Правене на високоинтензивно танцово кардио във вашия хол 5 пъти седмично по 40 минути (всички ИФА).

Ако вече спортувате достатъчно, имайте предвид, че това е още една причина да останете мотивирани. Ако не е така, мисленето за начини да се промъкнете към малко по-умерена активност всеки ден може да ви донесе ползи. Само 45 минути на ден могат да осигурят максимални ползи за дълголетието!

А ако сте изпаднали в рутина или се чувствате прегорели от един вид активност, считайте това за разрешение да я разнообразите и да опитате някои нови неща.

За да извлечете максимална полза, съчетайте тренировката си с други навици, които увеличават дълголетието. Те включват поддържане на приятелства и изграждане на силни социални контакти, които да мотивират, здравословно хранене и подходящи хранителни добавки, за да запълните всички пропуски в диетата си. Висококачественият пробиотик например може да подпомогне здравето на червата ви, което според изследователите е сложно свързано с дълголетието и податливостта към болести.

Няма да повярвате: Ето защо ходенето назад е полезно
ЗДРАВЕ
Автор Веселина Петрова

Няма да повярвате: Ето защо ходенето назад е полезно

Автор Веселина Петрова