Автор
Елена Ангелова

6 мита за теглото, които са много, много далеч от истината

Правилата за здравословен начин на живот - балансирана диета, физическа активност, минимизиране на стреса, много вода и добър сън - ще помогнат за контролиране на теглото.

Други универсални решения по този въпрос обаче трябва да се разглеждат с повишено внимание, eто шест често срещани мита за теглото. Полезно е да знаете за тях, за да избегнете грешки при контролирането на тялото си.

Везните говорят: Телесното тегло е в основата на здравето

Наднорменото тегло е свързано с отрицателни последици за здравето. Особено когато има излишни натрупвания на мазнини. Но когато стъпите на кантара е важно да имате предвид състава на тялото си. Например, мускулите, костната тъкан и водата тежат повече от мазнините. Следователно показанията на кантара не са единственото мерило за теглото ви.

Индекс на телесна маса - точно измерване

Индексът на телесната маса (ИТМ) е до известна степен необходим за оценка на състоянието на вашето тяло. Но това далеч не е стандартно измерване. И то си има своите недостатъци. Дефиницията на BMI е, че ние включваме височината и теглото в уравнение, което дава конкретен резултат. Може би си мислите, че това е универсален подход. Но теглото е индивидуален проблем. Ето два проблема, при които от ИТМ няма полза:

1. Телесният състав не се взема предвид. Не знаем какво е съотношението на мазнините, мускулите, костите и водата.

2. Подходът не отчита демографските фактори (пол, етническа принадлежност, възраст). Обиколката на талията се счита за по-точен индикатор за рисковете за здравето, причинени от телесното тегло.


Високото телесно тегло означава минимална физическа активност

Хората, в стремежа си да отслабнат, правят упражнения. Но това понякога води до опасна комбинация от физическа активност и телесно тегло. Външният вид на човек, който подсказва, че има няколко излишни килограма, не означава, че той е мързелив и пасивен. Телата и с всякакви параметри могат да бъдат здрави.

Упражненията са панацея срещу диетичните прегрешения

Обядвахте обилно и сега ще се изтощите във фитнеса? Често диетата и физическата активност се разглеждат по двойки. Да, можете да изгорите тези калории, докато тренирате. Но тази идея е по-скоро мит за теглото, тъй като никой не може непрекъснато да комбинира порочното хранене с интензивни упражнения. Успешната стратегия за контрол на теглото включва както здравословна диета, така и физическа активност.

Да отслабнеш винаги означава да си здрав, да си слаб е идеално

Слабото тяло наистина ли винаги означава добро здраве? Да останете във форма и да поддържате оптимално тегло наистина е полезно за вашето здраве. Но не е толкова важно да се притеснявате за размера на дрехите си, защото слабостта може да крие и редица здравословни проблеми (и висцерални мастни натрупвания също).

Някои типове телосложение затрудняват спазването на масово разпространените фалшиви идеали. А желанието да бъдеш слаб има пагубен ефект върху физическото и психическото състояние на човека. По-добре е да се съсредоточите върху това, което е подходящо за вашето тялото по отношение на здравето. Това включва балансирана диета, физическа активност и адекватен сън.

Отвъд диетата и упражненията: Уроци за дълголетие от столетницата Дебора Секели
ПО ЖЕНСКИ
Автор Ева Григорова

Отвъд диетата и упражненията: Уроци за дълголетие от столетницата Дебора Секели

Автор Ева Григорова

Мит е, че приемът на мазнини увеличава телесните мазнини

Храносмилателната система трансформира храната толкова много, че погълната мазнина не се превръща директно в мастна тъкан. Да, тялото наистина съхранява енергия в мастната тъкан. Но мазнините се изгарят по време на физическа активност.

Полезно е да се консумират минимум пържени храни, мазни храни и ястия. Мазнините обаче не могат да бъдат напълно премахнати от диетата на човека.

Източник: econet