Автор
Ева Григорова

Фалшиви вълни и истински сълзи: Изповедта, която разтърси представата за лукса в Дубай

Младо момиче в TikTok разкри тъмната страна на живота в Дубай, Обединени арабски емирства, описвайки го като "антиутопичен ад".

На 5 август жена, известна като "Анна", качи видео в своята TikTok страница, показващо няколко снимки от времето, в което е работила в Дубай. Клипът, съставен от снимки, събра над 620 000 гледания и показва Анна, позираща на мост в емирския град, с текст: "Ако ме попитате за Дубай."

Втората снимка показва Анна, седяща на традиционна емирска маса за вечеря, с текст: "Бих казала, че го мразех."

Последната снимка показва небостъргач през нощта, с текст, осъждащ: "Бих казала, че е най-лошото място, в което някога съм живяла."

Анна добавя: "Никога няма да забравя образа на хора, поръчващи пържоли, покрити със злато, докато имигранти работят при 43°C жега точно пред прозореца."

"Разходка от 3 часа, без да се види и едно късче природа, което да не изглежда фалшиво, дори плажовете и вълните бяха изкуствени като някакъв антиутопичен ад."

"Да виждам как момичета биват спирани от полицията за танцуване и реклами за ботокс, насочени към мен на 24... Мъже, разхождащи се с 3 съпруги, от които всички изглеждаха нещастни."

"Животните, жените, имигрантите и всички останали, с изключение на богатите мъже, се третират като обекти. Буквален ад." Накрая Анна написа в описанието: "Никога повече няма да се върна."

Слайдшоуто предизвика разделение в мненията, като един TikTok потребител попита: "Само западняците се оплакват от това, най-добрата част на Дубай е неговата безопасност, можете ли да кажете същото за Европа или Америка?"

Друг човек коментира: "Това говори много за човек, когато казва 'Дубай е толкова невероятен'." Друг написа: "Това може би е най-доброто видео за Дубай, което някога съм виждал."

Трети зрител сподели: "Живея в Дубай, за какъв Дубай говорите, това буквално е най-безопасната страна в света. Мога да оставя колата си отключена с чантата си на покрива, да си върша работата през деня и часове по-късно тя все още е там." Въпреки това, Анна отговори: "Освен че като жена ви съветват никога да не повдигате обвинения, ако мъж ви посегне сексуално, защото според техните закони, можете да бъдете обвинена за секс извън брака. Наистина безопасно".

Сексуалните отношения между възрастни извън брака като цяло са законни в Обединени арабски емирства, обясни друг потребител.

"Толкова се радвам да видя повече хора, които признават това за Дубай," добави един интернет потребител. "Парите не могат да купят човечност." Друг наблюдател отбеляза: "Момиче, Ню Йорк е точно същият, ако не и още по-лош."

Друг човек се намеси: "Обикновено съм човек, който вижда положителните неща в живота, щастлив е и обича всяка част от него, но пребиваването в Дубай оказа голямо влияние върху психичното ми здраве, карайки ме да преосмислям всичко, хората тук не изглеждат съпричастни, чувствам се сякаш съм заобиколен от роботи."

Дубай е придобил известност като противоречив град поради историята си на нарушения на човешките права, включително експлоатация на труда на мигрантите, които често са изправени пред лоши условия на живот и ниски заплати, както и строги закони, ограничаващи свободата на словото и правата на ЛГБТК+. Въпреки тези проблеми, той остава популярна дестинация за туристи и експати, привлечени от луксозния начин на живот, модерната архитектура и среда без данъци. Глобалната привлекателност на града продължава да расте, дори когато критиките към спазването на човешките права продължават.

"Обединени арабски емирства се нареждат сред най-лошите страни по отношение на човешките права," каза Халид Ибрахим, изпълнителен директор на Центъра за човешки права в Залива (GC4HR).

Халид добави: "Там няма дори един-единствен защитник на човешките права. Последният беше моят колега, член на борда на GCHR, Ахмед Мансур, който бе задържан от 20 март 2017 г., осъден на 10 години затвор и поставен в изолация досега."

Адвокатът за човешки права заключи: "Съгласен съм с това, което Анна казва по отношение на масовите нарушения на човешките права, включително правата на жените." В Обединени арабски емирства жертвите на изнасилване рискуват да бъдат обвинени в "незаконен секс", което може да доведе до затвор или бичуване, както се вижда в случая от 2010 г. на емирска жена, осъдена на затвор, след като съобщила за груповото си изнасилване, според PeaceWomen на ООН.

Въпреки някои правни реформи, местните закони все още дискриминират жените, особено в области като личен статут и домашно насилие, оставяйки много от тях без адекватна правна защита или възможност за обжалване, съобщи Human Rights Watch през 2021 г.

В по-скорошен случай на полова дискриминация, стюардесата на United Arab Emirates Тори Тоуи от Ирландия бе задържана в Дубай, след като бе обвинена в опит да сложи край на живота си в условията на продължаващо домашно насилие.

След като бе хоспитализирана с тежки наранявания след предполагаемо нападение от съпруга на Тори, паспортът ѝ бе унищожен и ѝ бе наложена забрана за пътуване. Съобщава се, че Тори многократно се е обръщала към властите за защита, но безуспешно. След особено тежък побой, при който съпругът ѝ многократно се опитвал да затръшне врати върху ръцете ѝ и да счупи крайниците ѝ, 28-годишната жена избягала на горния етаж и се опитала да отнеме живота си.

Впоследствие Тори била обвинена от емирската полиция и задържана, без да ѝ бъде казано защо е арестувана и в какво е обвинена. Тъй като в организма ѝ били открити малки количества алкохол, Тори била обвинена в злоупотреба с алкохол, в допълнение към "опит за самоубийство."