Автор
Пепа Попова - Пепита

Код здраве: Последици и усложнения след рак на гърдата

Още през 1985 г. светът приема октомври за Световен месец за борба с рака на гърдата. Оттогава всяка година през този месец се организират събития, чиято цел е да повиши информираността за това заболяване, както и да се акцентира върху огромното значение на профилактичните прегледи и ранната диагностика. Днес в студиото на Код здраве отново ще обърнем поглед към най-често срещания вид рак при жените – заболяване, което всъщност се диагностицира при една от всеки 10 жени. Още веднъж ще ви напомним, че шансовете за преживяемост след диагностициран рак на гърдата зависят в голяма степен от вида на рака и колко е напреднал при откриването му. Ако ракът бъде открит в ранен стадий, са налице добри шансове за успешно лечение. Ето защо отново още в началото ви призовававаме да не забравяте за ежегодния скрининг, защото навременната профилактика спасява животи.

Дори обаче след сбогуване с диагнозата за някои от пациентките започват други проблеми. Именно за последиците след Рак на гърдата, за хормоналния дисбаланс на организма след лечение, който води до определени състояния на женската полова система днес ще си говорим със специалистите акушер-гинеколози д-р Светлана Златкова и д-р Венелин Иванов.

Много малко се говори за това какво се случва с организма на жената след медикаментозната терапия срещу хормонално зависимия рак на гърдата. Един от сериозните проблеми, който се наблюдава при жените, подложени на терапията, е силното потискане на естрогенната секреция – търсен ефект с цел избягване на рецидиви. Но това от своя страна причинява атрофия на влагалищната лигавица, спадане на влагалището, стрес инконтиненция (незадържане) на урина. Всичко това нарушава много качеството на живота на и жените.

Какви са специфичните предизвикателства, пред които са изправени жени с рак на гърдата във връзка с вагиналната атрофия, какви са най-честите симптоми на това състояние? Кои други групи жени са засегнати от вагиналната атрофия? Как се диагностицира вагиналната атрофия и какви изследвания се провеждат за потвърждаване на диагнозата? Какво може да се направи, за да се подобри качеството на живот и вагиналното здраве на тези жени? ? Какво е мястото на модерните технологии и лазерната терапия в лечението на вагиналната атрофия? Как вагиналната атрофия влияе на сексуалния живот на жените? На всички тези въпроси днес ще се опитаме да отговорим заедно с гостите ни в студиото.

Кои са днешните ни гости накратко:
Д-р Венелин Иванов завършва Медицински университет София. Придобива специалност АГ като част от екипа на УМБАЛ Софиямед.
Допълнителни квалификации:
-Естетична Гинекология и вагинални лазерни процедури от Bologna, Italy
-Сертифициран като First Assistant за роботизирана хирургия с Da Vinci Xi от Bern, Switzerland;
-Диплома от MIS Academy( Dubai, UAE ) за мастър в лапароскопска гинекологична хирургия.
Член на:
• Европейската Асоциация по гинекологична ендоскопия - ESGE
• Академията по минимално инвазивна хирургия MIS Academy
• Отличен в кампанията Лекарите, на които вярваме

д-р Светлана Златкова - Специалист по акушерство и гинекология с десетгодишен опит. Преминала е обучение по хистероскопия във Виена, както и лапароскопска гинекология Telec.
-Сертифицирана от FIAPAC за безопасен аборт и контрацепция.
-Сертифицирана в областта на лазерно лечение на уринарна инконтиненция и предракови изменения на шийката на матката - Bologna, Italy.
Към днешна дата практикува акушерство и гинекология към УМБАЛ Софиямед.