В една взаимозависима връзка непременно ще има много болка. Тази болка се поражда от факта, че хората правят различни стъпки един към друг, единствено за да си осигурят всекидневна безопасност.
Но такива отношения в една двойка са свързани главно с грижи, технически грижи. В една такава връзка непременно ще има много болка.
Признаци на нездравословната връзка. Как да се измъкнете?
Такива отношения са свързани главно с грижи. Сякаш някой е попаднал в опасен свят, сякаш се оказва преследван и заплашен. Но „доброто“ ченге го поема, за да запази живота му, когато някой „зъл“, като света или лош човек, иска да му навреди. Ето как се изграждат взаимозависимите отношения в един опасен свят.
Малко е радостта в тях, почти никаква
Щом се сблъскате с липсата на радост, започват схватки на тема „Кой за кого го е грижа повече“. В същото време „обгрижващият” е глух за желанията (да не се бъркат с нуждите) на човека, за когото се „грижи”. Грижовният човек презира хобитата на другия, пренебрегва малките му капризи. Опитът да му се изтъкне това завършва примерно с думите: „Ти ме разсейваш от важните неща. Аз се грижа за теб, а ти ми говориш глупости!“ В зависимите отношения има много страх и няма никакво време за задоволяване на съкровените желания.
В здравите връзки двамата сами, без външното участие на партньора си, се справят добре с живота. Тяхната връзка е пълна с причудлива енергия. В прищявката няма спешна нужда, няма рационално оправдание.
Но в прищявката има чиста радост, за душата, за сърцето и просто така. „Искам го, мога да си го позволя“ е фраза на зрял възрастен. Комуникацията в една здрава връзка се основава на изпълнение на желанията на другия. Такива желания, без които спокойно можете и да минете, но без тях няма да имате радост.
Затова в здравите взаимоотношения хората си доставят радост един на друг, дарявайки я от щедрост, от вътрешно изобилие, дарявайки вдъхновение и светлина.
В зависимата връзка всеки се жертва: „Не ми стига, че аз самият се страхувам, но се грижа и за теб. Какво още ти трябва, какво друго искаш?!”
В зависимите отношения хората са глухи за желанията на другия. За да закрепят отношенията си, те използват грижата. И колкото по-трудно и жертвоготовно я правят, толкова повече се възмущават, че не се приема, не се признава справедливо. Това става постоянна тема на кавги: кой за кого се старае повече, кой се жертва повече.
Тази болезнена грижа изглежда оправдава глухотата към желанията на другия човек. Грижовността се проявява демонстративно, сякаш с последни сили. В същото време грижовният човек се свива много, страхувайки се, че самият той няма да има достатъчно сила да се справя сам. Затова той контролира с ревност колко му е благодарен получателят.
Ето защо, ако искате здрава връзка, първо се уверете, че сте в състояние напълно да се грижите за себе си и радостите си самостоятелно. Не позволявайте на настроението на другите хора да влияе на вашето състояние.
Ако след това все още са ви останали сили, започнете нови отношения. Тогава вашата връзка ще бъде изобилие, радост и пълнота.
Източник: iamandshadow