Случва се да бъдем посветени в чужди тайни против нашата воля. Когато не сме поискали, когато нямаме никаква нужда да знаем чуждите тайни. А след това също така да изискват от нас да не казваме на никого какво сме научили. Това си е чиста манипулация.
Как да се държим правилно в такава ситуация?
"Моля те, само не казвай на никого!" Всеки от нас е чувал тези думи поне веднъж в живота си. И може би го прави - пази чуждите тайни. Замисляли ли сте се колко манипулативна всъщност е тази фраза? Особено, ако въобще не сте поискали да ви споделят тайната си.
Когато си принуден да станеш пазач на чужди тайни
Между другото, романът на Джейн Остин „Разум и чувства“ описва подобна ситуация. Хитрата и находчива мис Луси Стийл буквално изтръгва от главната героиня мис Дашууд обещание да пази тайна. Първо мис Стийл обещава да мълчи, а след това разкрива поверената ѝ тайна. Тази коварна манипулация едва не съсипва бъдещето на двама влюбени хора...
И така, представете си, че са ви използвали като контейнер, след което също ви е забранено да използвате вътрешното му съдържание. Вие неволно сте се превърнали в буфер, гръмоотвод, докато вашият събеседник се е освободил от негативизма, може би дори е получил ценен съвет... Но сега той ви заповядва да забравите всичко, което сте чули и да носите чуждата тайна със себе си в гроба!
)
Това справедливо ли е? Защо ви споделиха тайната си точно на вас? Ако вашият събеседник наистина е искал да запази всичко в тайна, тогава защо я е разказал?
Основният въпрос е: Какво да правим с всичко това?
Разбира се, ако симпатизирате и споделяте чувствата на вашия приятел или партньор, тогава най-вероятно ще се интересувате от неговата позиция и ще я споделите. Но какво да направите, ако ви натрапят тайна без вашето съгласие и ви задължат да бъдете пазител на чуждата тайна. Така ви връзват ръцете и краката, както се казва, с тази тайна и дори ви правят съучастник!?
)
Имате абсолютното право да не се съгласите с тази сделка
Все пак говорим за нарушаване на личните граници, което означава насилие. Чувство на психически дискомфорт, притеснение, съмнение в правилността на дадено действие, особено ако то наистина противоречи на вашите ценности, убеждения и интереси – това са важни маркери, че върху вас се извършва манипулация, че се упражнява психологическо насилие.
Първата голяма победа е да отделиш своето от другите. Разберете какво искате и какво се опитват да ви наложат. Искате ли да бъдете пазител на тайните на други хора в своя вреда?
Но какво ще стане, ако приятелството пострада в резултат на това? Може да изглежда остаряла, но бих искала да ви припомня думите на една стара песен: „Приятел няма да те остави в беда, и няма да иска много“...
Какво според вас трябва да се направи в описаната ситуация? И може ли това да се превърне в истински проблем, когато сте принудени да станете пазител на чужди тайни?
Източник: b17.ru