Много семейни двойки преминават през етапи, които се наричат кризи. Причината за такива семейни кризи могат да бъдат както негативни събития в семейството, така и радостни, които са очаквани, но животът на двамата се променя драстично след тях.
Какви са кризите в отношенията и кога най-често се случват? Психолозите наричат криза повратните моменти в една връзка. При тях става трудно или невъзможно да се придържат към предишния модел на поведение, приет в това семейство. Тоест животът им е бил такъв преди кризата, но след нея става съвсем различен или продължава известно време. Тогава можем да говорим за продължителна криза.
Семейните кризи
Възможна е ситуация, когато партньорите вярват, че е настъпила криза. Но въпреки това ситуацията между тях не се променя и продължава години или дори десетилетия. Тогава това вече не е криза, а норма на живот за конкретното семейство. Например, всеки познава двойки, които насилствено решават проблемите си, които се карат и постоянно се оплакват. Или такива, които изобщо не си говорят. И това продължава много години. В такива случаи партньорите очевидно са доволни от положението си и при тях няма криза.
)
В кои периоди най-често възникват кризите?
Повечето психолози не вярват, че криза в семейството непременно ще се случи в определена година или ден. По-скоро има определени периоди, през които тяхното появяване е по-вероятно, отколкото в други моменти.
Спадове в отношенията могат да възникнат:
- Веднага след официалния брак (особено, ако двойките са живели заедно дълго време преди това);
- период на задълбочаване – 2-3 месеца, шест месеца, една година след началото на връзката;
- след раждането на първото дете;
- след 3-5 години семеен живот;
- след 7-8 години брак;
- след 12 години като семейство;
- след 20-25 годишен брак.
Това са условни етапи и не се случват във всяко семейство. Всяка промяна в семейния живот, която настъпва поради прехода към нов етап от отношенията, е придружена от стрес и криза: раждането на дете, преместването на друга работа, преместване на нов адрес, порастването на децата, „празното гнездо“ и т.н.
Появата на криза е естествено явление във всяко семейство, така че не бива да обвинявате нито себе си, нито партньора си. Необходимо е всяка криза да се възприема като етап от развитието, като друг крайъгълен камък в живота и съответно да се изгради различен модел на поведение, като се вземе предвид новата ситуация.
)
Опасните периоди
Има два най-опасни периода в отношенията, през които най-често се случват разводите и новите бракове. Невъзможно е да ги избегнете, но е напълно възможно да се научите как да ги управлявате и тогава връзката ви ще стане по-силна и няма да се разпадне.
1. Криза след 3-7 години брак
Започва след третата година от брака, продължава година или повече и се характеризира с липса на романтика във връзката. Страстта намалява, няма повече новост, партньорите вече не се опитват да спечелят един друг. И двамата се чувстват уморени и разочаровани. Ежедневните несъответствия възникват, например, ако майката на съпруга е приготвяла планини от вкусна храна всеки ден и веднага след това е измивала чиниите. Но младата съпруга мрази готвенето - трудностите са неизбежни.
През този период започват сблъсъци между личността на единия партньор и личността на другия и изборът на модел на поведение, който да устройва и двамата, не е никак лесен. Най-добре е да не обсъждате брака си или практически въпроси. Трябва да избягвате открити кавги и да не изисквате внимание или прекомерна общителност от партньора си. Няма нужда да се отказвате от собствените си интереси или социалния си кръг, за да угодите на партньора си.
2. "Средна възраст"
Този етап започва след 12 години брак. Той е по-малко остър, но продължава дълго време. Често съвпада с кризата на средната възраст, която обикновено започва с наближаването на четиридесетия рожден ден. Хората стават емоционално нестабилни, жените губят красота си и се страхуват, че мъжете им ще започнат да им изневеряват. Мъжете пък са разстроени, че не са постигнали повече в живота си и че не им остава много време и енергия за това.
В такива ситуации съпрузите трябва да се забавляват повече заедно и да не се вкопчват в мисли за пропуснатите възможности. Също така не трябва да се придава особено значение на физическата изневяра.
Съвсем скоро интересът към извънбрачните връзки ще приключи и ще започне нов период във връзките, успокояват психолозите.
Източник: econet