Автор
Теодор Муховски

Синдромът на Ребека: какво представлява и защо може да съсипе живота ви

Колко е хубаво след дългата работна седмица да се отпуснете и да изгледате някой приятен филм или телевизионен сериал, нали? Мозъкът се отпуска от множеството ежедневни задачи и се съсредоточава изцяло върху картините, проблясващи на екрана.

Без значение какъв е филмът, с изключение, разбира се, на тези, които се основават на реални събития, винаги си мислим, че гледаме нещо, което е измислено, продуцирано и излъчено от някого. Но понякога филмите придават много повече значение на живота, отколкото си мислим.

Филмът "Ребека" е създаден по готическия роман на Дафни Дюморие. В него се разказва за младо момиче, което се омъжва за богат овдовял мъж. На пръв поглед нищо неестествено. Но новата съпруга не може да се справи с факта, че домакинството и обществото все още са верни на покойната му първа съпруга Ребека. Призракът на миналото, под формата на всичко, свързано с нея, докарва новата госпожа дьо Уинтър до лудост.

Д-р Дариан Лидер, психоаналитик и съосновател на Центъра за фройдистки анализ и изследвания в Лондон, е вдъхновен от романа и създава термина "синдром на Ребека", за да опише ретроактивната ревност. Ретроактивната ревност е чувство на ревност към бивш партньор. Човек изпитва обсебващ интерес към миналите връзки на своята половинка. Започват опити да се открият всички подробности от романтичния и сексуалния живот и да се сравнят с това, което се случва във връзката сега. И този синдром не е абстрактна измислица на учените. Все повече хора признават, че страдат от тези натрапчиви мисли и емоции.

Психотерапевтът Тоби Ингам, който е писал за това състояние, признава, че от 2018 г. все повече хора страдат от синдрома на Ребека. Терапевтът обяснява, че този синдром най-често е свързан с ниска самооценка, а тя от своя страна с проблеми, които се простират назад в детството. Възможно е родителите да са пренебрегвали децата си, а може и да се дължи на спомени за изневяра - собствена или на родителите им.

Но добрата новина е, че има няколко начина да се справите с негативните нагласи още в зародиш.

"Запитайте се дали тревожността ви, натрапчивите ви мисли, че сте по-малко важни за партньора си от бившия му, са свързани с това. И дали те не идват от собственото ви минало, а не от настоящата връзка", казва Ингам. Той също така подчертава, че не е добра идея да преглеждате информацията за бившите на партньора си в социалните мрежи и по този начин да отваряте кутията на Пандора, която може да доведе до негативни мисловни модели.

Днешния свят на достъпна информация има много изкушения. Затова е най-добре да не задавате въпроси, чиито отговори ще ви навредят.

Ах, тази ревност: 5 сигурни начина да съсипете връзката си
ПО ЖЕНСКИ
Автор Елена Ангелова

Ах, тази ревност: 5 сигурни начина да съсипете връзката си

Автор Елена Ангелова