Автор
Антония Михайлова

Слуга, приятел или господар: Какво мисли котката за стопанина си

Драматургът Бърнард Шоу казва, че човек е културен дотолкова, доколкото е способен да разбере котката. И въпреки че сме опитомили тези животинки доста отдавна, понякога все още е трудно да ги разберем.

От векове съществуват тесни и много сложни социални взаимоотношения между хората и котките, които са в етап на изследване. Но днес можем да идентифицираме шест най-често срещани типа взаимоотношения между мъркащата гальовница и нейния стопанин, сред които вероятно ще разпознаете и своя домашен любимец.

1. Приятен съсед с огромни размери

Според много биолози котките често възприемат човека точно по този начин – като голям и мил съсед, който осигурява храна. Собственикът може да се счита буквално за родител на домашния любимец. Той се грижи, забавлява го и говори с него като с дете, като му забранява да точи ноктите си на дивана или да носи уловени мишки в къщата.

Така човек проявява антропоморфизъм - приписване на човешки черти, емоции и намерения на домашен любимец. Това се счита за вродена тенденция в психологията.

Но всъщност котките не знаят как да се радват и да се обиждат по начина, присъщ на хората, и не носят мишки в къщата напук на собствениците си, а за да преместят плячката си на възможно най-безопасното и близко място, за да я изядат по-късно.

2. "Прикачен файл"

При този тип връзка между човек и котка, животното е приятелски настроено, силно привързано към собственика и обича да се гушка в него, да следва навсякъде собственика си из къщата, да седи в скута му, да играе и да спи до него. По правило в този случай човек и котка прекарват много време заедно и ако стопанинът отсъства дълго време, домашният любимец започва да се тревожи. Такава мъркаща писана най-често се крие от непознати и гости и предпочита компанията единствено на собственика си.

Трябва обаче да се помни, че дори най-привързаните котки могат да изпитат безпокойство от твърде честите човешки докосвания, ако животното в момента иска уединение. Учените са доказали, че домашните любимци, чиито собственици упорито ги галят, постепенно повишават в телата си нивото на кортизол - хормона на стреса.

3. Сътрудничество

При този тип отношения общуването между стопанина и котката наподобява обич, но все пак има разлика – мяукащата космата топка има известна свобода и общува с други хора. Котката и собственикът нямат желание да бъдат постоянно близки, липсва силна емоционална привързаност от страна на човека и двамата прекарват ограничено време един с друг.

Учените са установили, че ако търси комуникация и приятелски контакт, котката може да даде сигнал на стопанина си със следните признаци на поведение - вдигане на опашката, мяукане, потъркване на муцунката си. Тази техника животните използват и за да получат повече храна или да призоват стопанина си за игра.

4. Отворена връзкаКотката е еднакво щастлива да общува както със собственика си, така и с други хора, практически, без да ги отделя като значимост едни от други. Тя се държи независимо, въпреки че понякога може да се включи в игрите, предложени ѝ от човек, или да седне в скута му за известно време и да се остави да бъде галена. По правило, при този тип връзка, котката не е център на света за собственика, той предпочита да не инвестира в развитието на емоционална връзка с домашния любимец.​​Но във всеки случай стопанинът трябва да бъде внимателен дори към най-независимата котка, за да забележи незабавно евентуално възникнали промени в нейното поведение и здраве и, ако е необходимо, да окаже помощ.

Знаете ли, че възрастните домашни любимци мяукат главно, за да общуват с хора? По природа звукът „мяу“ е предназначен само за комуникация между майка котка и нейните котенца. В процеса на опитомяване мъркащите животинки започват да използват гласа си, за да общуват с хората, опитвайки се да мяукат по различни начини според желанията си, които искат да изразят - например да получат храна или внимание.

5. Едва познати

В такива отношения котката се държи като героя от анимационния филм „Котката, която ходи сама“, което потвърждава общата идея за котките като горди, свободолюбиви и до известна степен самотни същества.

При такава връзка котката практически не се нуждае от общуване със собственика и не харесва вниманието му. Ако домашният любимец живее в къща, той дори може да отсъства известно време от дома и едва след няколко дни да се върне при стопанина си. В апартамент такава котка взаимодейства с хората само преди хранене.

Но дори и при този тип връзка котките могат да различат гласа на собственика от други гласове. Това беше доказано наскоро от японски учени. По време на научен експеримент котките били поставени наблизо до техните собственици и други чужди за тях хора, без да могат да ги виждат. Щом чуели гласа на собственика си, зениците на домашните любимци веднага се разширявали.

Защо трябва да имате куче или котка у дома - 8 необичайни причини
ДОМАШНИ ТАЙНИ
Автор Теодор Муховски

Защо трябва да имате куче или котка у дома - 8 необичайни причини

Автор Теодор Муховски

6. Твърде различни

В този случай котката предпочита почти винаги да се държи на разстояние от човека, да го вижда възможно най-малко и да не влиза в никакви взаимодействия с него. Най-често такива срамежливи котки са били бездомни в миналото и са имали проблеми с оцеляването на улицата, или затруднения със социализацията.

Според учените оптималната възраст за социализация на домашен любимец са първите два месеца от живота. По това време котката развива положителна представа за човека. Ако котето е израснало в неблагоприятни условия, няма как да развие доверие към бъдещите стопани или това ще изисква по-дълго време. Социализирането на котка от собственика изисква преди всичко търпение и време. Ако наскоро сте взели коте в дома си и то се крие на труднодостъпни места, не трябва да го измъквате оттам или да се опитвате да го галите. По-добре е първо да се ограничите до предлагането на храна и вода на мястото, където е избрало да седи. Може да отнеме седмици или дори месеци, докато котката свикне с човек.

Проблемите в поведението на котката, страхът поради нарушена социализация и други трудности, могат да бъдат коригирани, твърдят специалистите. Важно е да проявите повече топлота и любов в отношението си към животинката и да се свържете с професионалисти, които ще ви помогнат да разрешите този проблем.

Без значение как изглежда стопанинът в очите на котката и какво е нейното отношения към него, важно е да се отбележи, че вниманието от страна на собственика към нуждите и здравето на домашния любимец ще помогне за подобряването на комуникацията помежду ми, като я направи приятна както за мъркащото четириного, така и за неговия стопанин.