Хората се различават по много признаци, включително и по начина, по който се хранят. Не всеки яде едни и същи неща и не всеки напълнява от едни и същи храни. Въз основа на моя опит като клиничен диетолог, съставих класификация на хората според това как се хранят, пише диетологът Олга Роз.
Как да отслабнете, като определите вашия тип на консумация?
- По вида храна, към която сте пристрастени
- По времето на хранене
1. Има сутрешни типове, които изяждат по-голямата част от храната си за деня преди обяд. Има вечерни, които могат да гладуват цял ден, а до вечерта вече са много гладни и ядат всичко, което им попадне. Има такива, които имат нужда от топла храна на обяд, иначе няма да се наситят. А има и такива, които започват да ядат късно вечерта и продължават и през нощта.
Моят съвет: Яжте на всеки 2-3 часа през деня, когато сте гладни. А в останалото време, когато не чувствате глад - веднъж на 4 часа. Това ще ви позволи да сте сити по всяко време на деня и да не се нахвърляте прегладнели върху храната. Трябва да ядете дори когато не сте гладни, в противен случай, когато огладнеете, ще ядете много повече, отколкото ви е необходимо. Това може да доведе до затлъстяване, до тежест в стомаха, киселини и болки в корема и гърдите. Можете да се ограничите до проста храна на малки порции. Например крекер, парче хляб с мазнина, кисело мляко и т.н. Трябва да планирате времето за хранене и да приготвите необходимата ви храна предварително.
2. Нощни ядящи, които стават през нощта и ядат много и дори не винаги си спомнят за това на сутринта. Това поведение може да е доказателство за преяждане. Нощните пристъпи на лакомия се характеризират с много голямо количество изядена храна, загуба на контрол до такава степен, че човек забравя какво е ял през нощта. Наблюдава се предимно при жени.
Според психиатрите това разстройство се характеризира с нарушения в хранителното поведение и цикъла на съня. То трябва да се разграничава от пристъпите на преяждане: при синдрома на нощното преяждане не се изяжда толкова много храна, колкото при преяждането денем, контролът не се губи.
Свързаните симптоми включват липса на апетит сутрин, спешна нужда от късно хранене. Убеждение, че храната ще ви помогне да заспите. Депресия, тревожност или нарушения на съня. Синдромът е разпространен и при двата пола, засяга 1-2% от населението или 10% от хората със затлъстяване.
Съветът на диетолога: И в двата случая вечерта преди лягане трябва да се яде въглехидратна вечеря - например сандвич с нещо намазан, овесени ядки или друга каша, за предпочитане без захар. Можете да хапнете купичка боб или зърнена супа или печен картоф. Накратко, всякакви сложни въглехидрати.
Препоръчително е да си оставяте храна близо до леглото - няколко бисквити, сандвич, банан. Можете да ги ядете през нощта, без да ставате от леглото и без да се излагате на по-големи изкушения. Дръжте в хладилника само храни, които няма да съжалявате, ако ги изядете. Това помага срещу нощните преяждания. Ако имате синдром на нощно хранене, трябва да се консултирате с психиатър.
Според вида на храната, към която сте пристрастени
Любители на въглехидратите: Любимите им храни са хляб, паста, ориз. Месото и рибата не са особено необходими за такива хора. Жените по-често попадат в този тип. За съжаление много хора смятат, че въглехидратите ги правят дебели и затова ги изключват тотално от диетата си. След като са решили да отслабнат, те спират да ядат въглехидрати, а това е голяма грешка.
Но въглехидратите не са хомогенна група, има 5 вида въглехидрати: Прости - бяла и тъмна захар, сиропи и ястия с тях, плодови сокове, конфитюри, мед. Те всъщност са вредни и ви правят дебели.
Има и сложни въглехидрати с висок гликемичен индекс и без фибри. Това е бялото брашно и печива от него - бял хляб, юфка, кръгъл ориз като персийския, оризово фиде. Ефектът е подобен на този на захарта.
Сложни въглехидрати с нисък гликемичен индекс. Това е хляб от пълнозърнесто брашно, зърнени храни, бобови растения, сладки картофи, цял ориз или ориз басмати, елда, ечемик, тестени изделия от твърдо брашно или пълнозърнеста пшеница и др. Това е основата на здравословната диета, тя не те прави дебел.
Фибрите са неразтворими въглехидрати, придружават сложните въглехидрати и забавят усвояването на захарите, което допринася за загуба на тегло и подобряване на здравето. Сложните въглехидрати се препоръчват за консумация, те са здравословни, задоволяват глада, задоволяват енергийните нужди и намаляват желанието за ядене на сладко. Няма нужда да се страхувате от здравословните въглехидрати: те повишават нивата на серотонин в мозъка, успокояват и създават усещане за ситост.
За съжаление много диети изключват въглехидратите, което причинява страдание, затруднения и влошава настроението на поставилите се на диета. Разработих диета, която се основава на здравословни въглехидрати, която подобрява здравето и ви помага да отслабнете, без да страдате.
Любителите на сладкото
Предпочитат сладкото пред всяка друга храна - сладкиши, шоколад, сладолед. Основното за тях е храната да е сладка. Подобно нездравословно желание за сладко може да показва високи нива на стрес, лоша диета и хранителни навици, ниски нива на серотонин и повишен риск от развитие на диабет (особено ако има фамилна обремененост).
Моят съвет: Заменете сладкишите с въглехидрати от 3-та и 4-та група, яжте по малко на всеки 3-4 часа. Това намалява желанието за захар и ви позволява да си възвърнете самоконтрола. Не дръжте сладкиши у дома, за да не изпадате в изкушение. Не ги дръжте вкъщи под претекст, че чакате гости или ще почерпите деца, защото няма да можете да им устоите. Ако стане непоносимо, яжте сладко извън дома, в кафене или павилион.
Любителите на сладолед
Това е подгрупа от хора, пристрастени към сладкото, които предпочитат сладолед пред обикновената храна. Не е тайна, че сладоледът съдържа много калории, захар и мазнини. Можете да се ограничите до един сладолед на всеки 2-3 дни или да си отделите един ден от седмицата, в който можете да ядете сладолед без ограничения. Но да не го ядете през останалите дни.
Моят съвет: Не купувайте сладолед за вкъщи в семейни опаковки, ограничете се до единични порции. Препоръчително е да ядете сладолед извън дома. Сладоледът не засища и не може да замести обикновената храна.
Любители на мазни печива
Единственият начин да се преборите със зависимостта е да не купувате мазни тестени изделия, като предпочитате въглехидратните като хляб, гювечи и други сложни въглехидрати. Понякога можете да замените едно ястие с триъгълник пица, но само триъгълник, а не половин семейна порция.
Моят съвет: Не поръчвайте семейни пици за вкъщи. Пържените сладкиши са нездравословни и често съдържат трансмазнини, така че бъдете нежни към кръвоносните си съдове. Никога не ги носете вкъщи. Понякога можете да ги ядете навън, но е най-добре да ги избягвате.
„Супахолици“
Те не обядват, ако нямат супа. Но трябва да вземем предвид, че супата не е напитка, а храна, особено гъстите супи, подправени със зърнени храни, бобови растения и др. Това е ястие във всеки смисъл, а не лека закуска. Зеленчуковите супи могат да се консумират колкото искате, по време на хранене и като лека закуска. Но не добавяйте към тях заквасена сметана, тлъсто сирене или бисквити.
Моят съвет: Можете да ядете колкото искате зеленчукови супи, но смятайте супите с дресинг за пълноценно хранене. Тези, които обичат да похапват набързо – няма значение какво похапват, крекери или блокчета. Те не контролират количеството и състава на това, което ядат, и в резултат напълняват, без да разбират защо. Всички закуски са храна във всеки смисъл на думата и често са с високо съдържание на калории и причиняват затлъстяване.
Моят съвет: Изгответе график за хранене, планирайте го по същия начин, по който планирате разходите и работата си. Не дръжте закуски под ръка, не ги купувайте и не ги съхранявайте в колата. Храненето на всеки 3-4 часа може да помогне да се отървете от навика да похапвате.
Любители на плодове, гранола и зърнени блокчета
Те вярват, че това е здравословна храна и ядат без ограничения, без да осъзнават, че това ги прави дебели. Моят съвет: това е храна във всеки смисъл. Съдържа много захар и калории и не засища.
Изводи: Има и други видове ядящи, които са по-рядко срещани, като например тези, които обичат богати сосове. Когато обърнете внимание на вашия тип консумация това вече е постижение. От този момент нататък можете да започнете да променяте начина си на живот.
Във всеки случай, без значение какъв вид храна приемате, ако храненето започне да представлява проблем, той трябва да бъде решен и си струва да се свържете с диетолог. Всичко е във вашите ръце.
Източник: woman.forumdaily.com, Олга Роз