Безплодие заради бикини и раздразнение от сапун - това не е измислена история, а реалност, която допускат жени, които не знаят как правилно да спазват интимна хигиена.
Такива тривиални, но толкова важни неща представителките на нежния пол понякога не спазват и страдат от сериозни последствия.
За това какво е необходимо да се спазва при интимната хигиена, ни разказва една акушерка.
Бельото не е с правилния размер - причина за безплодие
Бельото трябва да е изработено от естествени материали, тъй като то влиза в контакт с най-деликатната зона, която изисква внимателни грижи. Носенето на бельо, което не е с правилния размер, може да доведе до дразнене, дисбактериоза, гарднелоза, вагинална кандидоза (млечница), безплодие (поради застой на кръв в таза, което може да допринесе за възпаление на матката и придатъците).
Ежедневното носене на бикини тип „стрингове“ води до това, че бактерии от червата попадат във влагалището и причиняват различни възпалителни заболявания.
Сапунът - враг на интимната зона
Сапуни, душ гелове, шампоани - всички те не трябва да се използват за интимната област. Такава хигиена води до изсушаване, дразнене, алергични реакции и други последствия. От ароматизираните сапуни и гелове се нарушава киселинно-алкалното равновесие на интимната зона, което води до повишена чувствителност към инфекциозни заболявания, провокира развитието на бактерии и гъбички, причинява дискомфорт и сухота. Сапуните и душ гелът имат неутрални или алкални стойности на рН от 6-7, докато гениталната зона има кисела среда от лактобацили, които предпазват организма от патогенни микроорганизми.
Здравословният киселинно-алкален баланс на влагалището е около 3,5-4,5 рН, така че средствата за интимна хигиена трябва да се избират в съответствие с граничните параметри. Ако не спазвате тези препоръки, се наблюдават промени в микрофлората на влагалището и здравословни проблеми.
И не забравяйте - прекомерното почистване може да наруши естествената бактериална флора на влагалището.
Правилната грижа за интимната област е важно условие за здравето на жените.
Техника на измиване
Вагиналната флора е безопасна за червата, но попадането на чревна флора във влагалището може да доведе до възпалителни заболявания, така че внимавайте да не внасяте бактерии от областта на ануса в гениталиите.
Специална кърпа
За интимната хигиена е необходимо да имате отделна мека кърпа, защото именно кърпата е добър „дом“ за бактериите. В никакъв случай не трябва да използвате такава, която се използва за краката и за други области.
Душ след басейна
Важно е да вземете обилен душ след плуване в басейн или къпане в реката и морето, тъй като водата от естествените водоеми може да предизвика дразнене. В случай на поглъщане на бактерии тя може да предизвика и млечница.
Неизползване на ежедневни тампони
Именно дневните тампони могат да причинят нарушаване на pH баланса и дразнене. Не съществуват „дишащи тампони“, тъй като те в повечето случаи са непропускливи и не са стерилни.
Задължително си струва да сменяте тампона след 3-4 часа носене, защото след установеното време върху повърхността могат да се размножат вредни микроорганизми, които са опасни за микрофлората на жената.
Противозачатъчните средства се предписват от лекар
Не си заслужава да приемате контрацептиви самостоятелно, тъй като те принадлежат към числото на хормоналните лекарства. Всеки човек е различен, както и неговият хормонален фон, така че контрацептивите, които са били подходящи за вашите познати, може да не са подходящи за вас.
В състава на хормоналните контрацептиви влизат различни активни компоненти и само лекар подбира лекарството и може да даде съответната препоръка след предварителен обстоен преглед, да вземе предвид наличието на съпътстващи заболявания, да установи липсата на противопоказания за употребата на определено хормонално лекарство.
Редовни посещения при гинеколога
Редовните посещения при гинеколог са от съществено значение за вашето здраве. Честотата на посещенията може да варира в зависимост от възрастта и сексуалната ви активност, но поне веднъж на шест месеца. Трябва да се помни, че различните заболявания и онкологичните заболявания могат да се проявят с течение на времето и в тежка форма. Заслужава си да посетите лекар, дори ако в момента не сте притеснени от нищо.
Необходимо ли е да се лекува ерозията на шийката на матката?
На 23-27-годишна възраст при момичетата често се наблюдава ектопия на цилиндричния епител на повърхността на шийката на матката. Това се случва, когато цилиндричният епител, покриващ цервикалния канал, излиза на повърхността на шийката на матката. Това физиологично състояние не се нуждае от лечение. Но съществуват и ерозивни лезии на шийката на матката, които трябва да се лекуват, тъй като тези лезии водят до развитие на рак.
За оценка на шийката на матката се използва разширена колпоскопия. Само след цялостен преглед от акушер-гинеколог ще бъде поставена диагноза и при необходимост ще бъде назначено лечение.