Мозъкът е един от най-важните органи в тялото и поддържането му здрав е ключово за предотвратяване на животозастрашаващи състояния, които го засягат.
Д-р Джонатан Розанд, професор по неврология в Харвардския университет, който лекува пациенти с травми на главата, гръбначния мозък и инсулти в болница "Масачузетс Дженерал", е работил с екип изследователи за създаването на система, която измерва здравето на мозъка. Тя се нарича Brain Care Score (Оценка за грижа за мозъка).
"Редовно получавах едни и същи въпроси от пациенти и техните семейства: 'Докторе, как да се грижа добре за мозъка си, за да не получа инсулт като баща ми или да не загубя паметта си като брат ми?", споделя Розанд пред CNBC Make It.
Това го подтикнало да "проучи възможностите за първична превенция на деменция, инсулт и депресия", които могат да бъдат предотвратени чрез промяна на рискови фактори в начина на живот. "Например, лечението на високо кръвно налягане е един от най-добрите начини за предотвратяване както на инсулт, така и на деменция", се посочва в прегледа на Brain Care Score.
За да получите своята оценка, която е по 21-точкова скала, попълвате въпросник за хранителните си навици, нивата на кръвното налягане, социалните връзки и други. Отнема около пет минути. Колкото по-висока е оценката, толкова по-здрав е мозъкът ви.
Тестът задава въпроси за ежедневното ви поведение и текущото здравословно състояние като:
- Какво е кръвното ви налягане в покой?
- Пушите ли?
- Правите ли поне 150 минути умерена физическа активност или 75 минути интензивна физическа активност седмично?
- Спите ли по-малко от 7 часа на нощ или имате нелекувани нарушения на съня?
- Управляеми ли са нивата ви на стрес или имате затруднения във функционирането поради стрес?
По-високата оценка за грижа за мозъка е свързана с по-нисък риск от деменция, депресия и инсулт, според изследване, публикувано във Frontiers in Psychiatry. Миналия месец статия в медицинското списание Neurology потвърди връзката между високата оценка и по-ниския риск от развитие на мозъчни заболявания.
Дори ако оценката ви е по-ниска, не всичко е загубено. Розанд предлага да подобрите здравето на мозъка си, като работите върху една от по-слабите си области.
"Започнете с това, което ви е най-привлекателно в началото", казва той. "За някои хора това е работата върху съня. За други - намаляването на алкохола."
Подобряването на оценката в една категория вероятно ще доведе до повишаване на оценката в други, добавя той. "Ако спите по-добре, вероятно ще имате по-добро кръвното налягане. Или ако спортувате повече, ще се справяте по-добре със съня и кръвното налягане. Всичко е свързано."
Дори хората със семейна история на тези заболявания могат да подобрят оценките си.
Ето областите, които Brain Care Score взема предвид:
- Кръвно налягане
- Кръвна захар
- Холестерол
- Индекс на телесната маса
- Хранене
- Прием на алкохол
- Употреба на тютюн
- Движение
- Сън
- Стрес
- Социални връзки
- Смисъл в живота
"Ключът е да приемете оценката като ръководство и да я използвате за себе си, за да я подобрите, както решите да започнете", казва Розанд.
"Наистина е полезно, когато отидете на лекар, да носите оценката със себе си и вече да сте решили: 'Ето върху това искам да работя.'"Мозъкът е един от най-важните органи в тялото и поддържането му здрав е ключово за предотвратяване на животозастрашаващи състояния, които го засягат.
Грижата за мозъка не е сложна наука, а набор от ежедневни навици, които можем да контролираме. Добрата новина е, че никога не е твърде късно да започнем да се грижим по-добре за мозъка си, дори при наличие на генетична предразположеност към определени заболявания. Инвестицията в здравето на мозъка днес е инвестиция в качеството на живота ни утре.