Не се паникьосвайте. Разбира се, да потърсите помощ от лекар е най-правилното решение.
Ами ако това не е възможно, ако дори нямате под ръка валериан или валидол? Въпреки това няма нужда да се паникьосвате, защото често можете временно (до повикване на лекаря) да се справите сами с аритмията, като използвате прости методи, достъпни за всички.
1. Техника „напрежение“
Поемете дълбоко въздух през устата си. Задръжте дъха си под напрежение в белия дроб. Останете в това състояние толкова дълго, колкото позволява дишането ви (поне 5-10 секунди). След това издишайте въздуха през устата си (за предпочитане на порции, като изпускате въздуха рязко през свитите като тръба устни).
Повторете тази техника за първа помощ няколко пъти. Този метод по време на аритмия повишава активността на парасимпатиковата нервна система, забавя сърдечната честота, премахва прекъсванията във функционирането на сърцето.
2. Внимателно натиснете очните ябълки
С 2-3 пръста на двете ръце леко натиснете очните ябълки за 50 секунди до 1 минута. Ако е необходимо, повторете. Често по този начин е възможно да се прекъсне пристъп на пароксизмална тахикардия, да се намали сърдечната честота и да се нормализира сърдечният ритъм по време на екстрасистол. Особено ако прекъсванията на сърдечната функция са възникнали поради стрес, преумора и други състояния, които не са свързани с органична патология на сърдечно-съдовата система.
3. Масаж на синокаротидната зона
Под ъгъла на долната челюст на шията е общата каротидна артерия, която се разделя на външни и вътрешни клонове. Тук се намира така наречената синокаротидна зона - вид сензор върху човешкото тяло, който ви позволява да регулирате кръвното налягане и сърдечната честота.
Масажът на тази област се извършва с помощта на палец (леко натискане и вибрация за 3-5 минути) последователно от двете страни на шията. Тази първа помощ при аритмия често е доста ефективна.
4. Пребройте пулса си на глас
Ако прекъсванията на сърцето са свързани с невропсихическо пренапрежение, хроничен стрес, можете да нормализирате ритъма, като просто броите пулса си на глас. За да направите това е необходимо да седнете на стол, да затворете очи, да вземете лявата си китка с дясната си ръка и да усетите пулса.
След това започваме да броим ударите на сърцето силно на глас в продължение на 3-5 минути. В същото време изричаме номерата по ред, без да обръщаме внимание на прекъсванията на пулса. Постепенно, с напредване на броя, аритмията ще намалее и след няколко минути сърдечният ритъм може напълно да се нормализира.
5. Споразумение с аритмията
Използваме техники за самохипноза. Трябва да заемете удобна позиция (седнали или легнали), да затворите очи, да се успокоите и да се отпуснете. Поставяте дясната си ръка в областта на сърцето и започвате да го „убеждавате“: „Е, тревожиш се и това е достатъчно. Спокойно, работи си спокойно, премерено... едно, две... три, четири... Е, добре, успокои се, благодаря...”
5-10 минути такава самохипноза позволява в повечето случаи да се премахне аритмията, да нормализира сърдечния ритъм.
Тези прости, но доста ефективни начини за борба с аритмията могат да се използват като първа помощ, преди срещата с лекар, от всеки човек, който чувства прекъсване на сърдечната дейност, сърцебиене или слабост. В случаи на тревожност и умора този подход в повечето случаи ви позволява да възстановите нормалния сърдечен ритъм без лекарства.
Предупреждение! Във всички останали случаи е необходимо своевременно посещение при лекар специалист (общ специалист, кардиолог) за установяване на причината за аритмията и провеждане на специализирано лечение.
Източник: home-medblog.ru