Автор
Евелин Попадийна

Игнажден е! Ето какво да не правите, за да избегнете лошия късмет

Днес (20.12.) църквата почита Св. Игнатий Богоносец. Празникът е свързан с много поверия и традиции, които да спазваме. Познаваме го още под името „Игнажден“. Тъй като Игнажден означава „пламенен ден“, именици са хората, които носят имената Игнат, Огнян, Огняна, Огнемир, Пламен и Пламена.

С Игнажден се поставя началото на коледните празници. С него е свързан обичаят полазване, предвещаващ каква ще бъде новата година. Ако първият гост е добър и късметлия, семейството ще се радва на благоденствие и успехи през цялата година.

Често полазникът (първият гост) бива избран и канен предварително от домакините. Когато пристигне, трябва да разбърка огнището с пръчка и да пожелае на семейството да имат толкова добитък и деца, колкото са искрите. Гостът благославя дома и бива дарен с пшеница и плодове за плодородие.

7 важни коледни обичая за късмет и щастие
ДОМАШНИ ТАЙНИ
Автор Веселина Петрова

7 важни коледни обичая за късмет и щастие

Автор Веселина Петрова

На Игнажден стопанинът отсича в гората Бъдника – дъбово или крушово дърво, което ще гори в дома на Бъдни вечер.

На този ден също се приготвят колаци и се прави кръст от замесено тесто, с който стопаните се предпазват от зло. Повечето обичаи са свързани с вярването, че на Игнажден започват Мръсните дни, които траят до Нова година.

Започва и извършването на обряда Вардене квас. Това е българският обичай, практикуван в Русенско и Разградско. Участие в него взимат само жени. Вечерта срещу Игнажден се събират в някой дом и две от тях, първа и последна на родителите си, замесват гърбом към нощвите тесто, в което бабите слагат магьоснически билки. Замесеното тесто се оставя в един от ъглите на стаята. Цяла нощ до него стои будна омъжена жена, а останалите играят хоро. Това се повтаря 12 нощи до Нова година, като се сменя само къщата. Последната вечер жените разделят тестото помежду си и го пазят за лек и за правене на магии.

Вечерта преди Игнажден се приготвя празнична трапеза. Всички ястия трябва да са постни.

В Източна България на Игнажден и първата коледна вечеря. Трапезата е изцяло постна.

8-те сфери на живота: Методът на Майер за постигане на хармония и успех
ПО ЖЕНСКИ
Автор Ева Григорова

8-те сфери на живота: Методът на Майер за постигане на хармония и успех

Автор Ева Григорова

Поверия за Игнажден

- Както вече споменахме, по това кой човек влезе първи в дома сутринта се гадае за бъдещето през годината.

- На този ден не се дава нищо в заем, за да се запази изобилието и плодородието в семейството.

- Преди изгрев слънце на празника се почистват комините на къщата. Саждите се хвърлят на кръстопът или на двора.

- Жените не трябва да работят! Ако не всички жени, то поне бременните. Поверието казва, че ако не работят в този ден, раждането ще е леко.

- Според друго поверие на този ден трябва да се поработи от всичко по малко. Смята се, че всичко, което се прави ще става през цялата година.

- На този ден момците поставят ечемик под възглавницата си. Според поверието, ще се оженят за девойката, която са сънували.

- Ако на Игнажден времето е ясно, през април ще има суша. Ако вали дъжд, през април ще има дъждове и плодородие. Ако времето е облачно, реколтата ще е добра и в кошерите ще има изобилие.

- Времето през следващите 12 дни на месеца (20-31.12), показва времето през 120те месеца на идващата година.

- Не се става от трапезата по време на ядене, защото кокошките няма да мътят. Не се вари боб, за да не бие градушка. Не се пере, за да не налети болест.

- Не е добре да се зачева дете на Игнажден, защото ще се роди с недъг.


На Игнажден на трапезата е задължително да има само постни ястия.

Игнажден е! Внимавайте кой влиза в дома ви
НОВИНИ
Автор Астролог - Ивелина Пенчева

Игнажден е! Внимавайте кой влиза в дома ви

Автор Астролог - Ивелина Пенчева