Автор
Теодор Муховски

Неочаквано откритие: Отказът от социалните мрежи може да е вреден

Ако нещо е вредно за вас, логично е да се откажете от него и много хора ще се съгласят с това. Общоприето е, че трябва да се дистанцирате от всичко, което не е полезно. Тази аксиома обаче, както се оказва, не важи за социалните мрежи. Въпреки многобройните предупреждения на експертите и проучванията, сочещи негативните последици от прекомерното прекарване на времето пред екрана, пълното избягване на приложенията може да не е най-ефективното решение. Едно ново проучване предлага различна гледна точка по този въпрос.

Според работата, извършена в Университета на Британска Колумбия, внезапното спиране на използването на социалните мрежи може да няма очакваните положителни ползи за психичното здраве.

Проучването, публикувано в Journal of Experimental Psychology: General, в което са участвали членове на катедрата по психология от този университет, установява, че по-обмисленият подход към използването на социалните медии може да бъде по-продуктивен от пълното изтриване на акаунти и приложения.

Проучването събра 393 участници на възраст между 17 и 29 години и ги раздели на три групи: контролна, въздържателна и тренировъчна. Контролната група продължила да използва социалните медии както обикновено, групата на въздържателите ги изоставила напълно, а групата на обучаемите получи съвети как да взаимодейства по-съзнателно с платформите.

Както посочва професорът по психология и водещ автор на изследването Амаури Миками, учените често преувеличават отрицателното въздействие на социалните медии. Изследователският екип се е опитал да разбере дали това е пълната картина, или дали правилният начин на взаимодействие със социалните медии може да доведе до промяна. Ето защо е обърнато специално внимание на сравняването на резултатите на групите на въздържателите и на проучващите.

„Както се очакваше, участниците в групата на въздържателите значително намалиха времето, прекарано в социалните медии“, съобщи StudyFinds. - Но и проучвателната група също е намалила използването на социални медии в сравнение с контролната група, въпреки че не е била изрично инструктирана да го прави. Самоосъзнаването на принципите на използване на социалните медии естествено е довело до по-селективен подход."

Изследователите идентифицират два различни пътя, водещи до по-добри взаимоотношения със социалните медии.

Противно на общоприетото схващане, групата на въздържателите невинаги се е представяла по-добре след участието си в проучването. Да, участниците в групата на въздържателите съобщават за намаляване на депресията и тревожността, но не и за промяна в чувството за самота. В същото време участниците в проучваната група съобщават за намаляване на чувството за самота и страха от пропускане на нещо важно (FOMO). Това позволява на изследователите да заключат, че когато се използват разумно, социалните медии могат да бъдат полезен инструмент за поддържане на социални връзки.

Хората, които напълно са се отказали от социалните медии, са загубили възможността да се свързват с приятели, което е довело до чувство на изолация. Тези, които ги използвали по-съзнателно, успели да намалят времето, прекарано в гледане на съдържание от известни личности и блогъри, като същевременно поддържали виртуална връзка с близките си.

Пълният отказ от социалните медии може да се окаже ненужен или дори невъзможен.

Според Statista през 2023 г. около пет милиарда души ще използват социални медии, а през 2024 и 2025 г. броят им ще нарасне. Промяната на утвърден навик, който се е превърнал в част от начина на живот, е предизвикателство за толкова много хора.

Според Миками обаче в повечето случаи това не е необходимо. „За много хора пълното отказване от социалните медии не е реалистично“, подчертава той, което е в унисон с резултатите от проучването.

В обобщение, изоставянето на социалните платформи може да намали стреса, свързан със създаването на внимателно подбран онлайн имидж сред младите хора. А пълното изоставяне на социалните медии може да прекъсне важни контакти със семейството и приятелите, като предизвика чувство на самота. Ако сте активни в социалните медии, струва си да се съсредоточите върху поддържането на реална комуникация с тези, на които държите, а не само да преглеждате каналите.

Тревожно откритие: Учени установиха наличие на пластмаса в сняг в Антарктида
НОВИНИ
Автор Веселина Петрова

Тревожно откритие: Учени установиха наличие на пластмаса в сняг в Антарктида

Автор Веселина Петрова