Месецът на зачеването определя дали човек по-късно ще бъде слаб или дебел, доказва ново изследване.
Родените през септември, октомври и ноември например, са по-склонни да израснат по-слаби и да имат по-малко мазнини около вътрешните си органи в сравнение с родените през април и май.
Експертите са установили, че хората, заченати в студено време, имат по-висока активност на кафявата мастна тъкан. Това е вид мазнина, която изгаря калории, за да произвежда топлина. Това води до увеличен разход на енергия, по-нисък индекс на телесната мазнина и по-малко натрупване на мазнини около вътрешните органи.
)
Най-студените месеци в годината обикновено са декември, януари и февруари, което означава, че родените през септември, октомври и ноември имат по-голям шанс да се радват на това предимство в живота си. Междувременно двата най-топли месеца - обикновено юли и август - съответстват на рождените дни през април или май.
Екип от учени съобщи, че техните открития показват как атмосферата и времето могат да повлияят на човешката физиология. Изследователи от университета Тохоку в Япония са анализирали здравето на 683 мъже и жени на възраст от 3 до 78 години. Те били разделени в две категории в зависимост от времето на годината, в което са заченати.
Най-голямата разлика се наблюдава между тези, чиито майки са били изложени на ниски температури непосредствено преди и по време на зачеването (от 17 октомври до 15 април). Като и тези, чиито майки са били изложени на по-високи температури между 16 април и 16 октомври.
)
Анализът им показа, че хората, заченати през студения сезон, имат по-висока активност на кафявата мастна тъкан. Това е свързано с повишен разход на енергия, повишена термогенеза (процесът, чрез който тялото произвежда топлина чрез изгаряне на калории), по-малко натрупване на мазнини около органите и по-нисък индекс на телесните мазнини в зряла възраст.
Ключовият фактор, определящ активността на кафявата мастна тъкан, е излагането на голям дневен температурен диапазон (разликата между най-високите и най-ниските температури за период от 24 часа). Както и на по-ниските средни температури в периода непосредствено преди зачеването.
Източник: Medaboutme, д-р Ирина Аршинова