Нека си го признаем: Жените често се мразят до полуда. Защо?
Автор
Елена Ангелова

Нека си го признаем: Жените често се мразят до полуда. Защо?

Картината на жените, които са враждебни към своите „сестри“, които критикуват, саркастични са и ревнуват, е доста често срещана. Каква е природата на това явление? Възможно ли е да се премахне мизогинията (от гръцки - женомразство) от взаимоотношенията между жените?

Ето как да се борим с това състояние. В основата на взаимоотношенията между жените е конкуренцията, където главната награда е общественото признание, съпруг/а, децата. Но когато адекватната конкуренция в рамките на един пол се трансформира в постоянна тенденция се получава истинска омраза... Ще обясним каква е природата на женската мизогиния - скрито (или очевидно) презрение и омраза на жената към представителите на собствения ѝ пол.

Омраза към ближния

Явления като отхвърляне на някого по определени признаци не са рядкост. Расизмът, национализмът, мизантропията са най-ярките прояви на омразата. Но има и нейни полови подтипове: мизандрия - омраза към силния пол и мизогиния - към жените. Дамите активно излъчват това отхвърляне в рамките на своя пол.

3 поразителни признака на женска мизогиния

Необяснима агресия. Например, към жена, която по никакъв начин не се пресича с нашите интереси. Но ние я мразим априори. Причината са дълбоко вкоренените ни комплекси и проблеми със самочувствието. Хронично сравняване на себе си с други жени. Сравнението е средство за самоутвърждаване чрез омаловажаване на достойнствата на друга жена. „В сравнение с нея аз съм красавица“, „роклята ѝ е несравнима с моята“. И така нататък. Това позволява съмнението в себе си да бъде забутано в далечен ъгъл.

Неблагоприятно сравнение на жените с мъжете

Тук всичко е изградено върху контраста: мъжките характеристики са добри, женските са лоши. Такова проявление на женска мизогиния е налице например в образователните институции (по отношение на студентите и учениците), в офисите, в управлението. Има жена, надарена с власт, която се отнася чудесно с момчетата и мъжете, а с момичетата и жените - зле. Нещо повече, подобно отношение не е подкрепено с никакви факти и аргументи.

Защо е така? Мизогинията може да бъде причинена от естествени инстинкти, от проблема на конкуренцията в рамките на пола: да се намери любовник, да се създаде двойка и да се роди потомство.

Женската мизогиния е свързана и със социалните нагласи. Говорим за възпитанието на едно момиче.

- Тя може да придобие такъв комплекс в семейство си, където майката мрази разрушителите на дома;
- бащата е тиранин, който презира жените;
- има специфика на семейните отношения.

До седмо коляно: Как предците ви влияят на вашия живот
ПО ЖЕНСКИ
Автор Веселина Петрова

До седмо коляно: Как предците ви влияят на вашия живот

Автор Веселина Петрова

Забравете за омразата, култивирайте любов.

Как да изкореним това вредно чувство?

Обичайте тези, които според вас са по-успешни, по-привлекателни, по-образовани, по-слаби. Ако започнем да обичаме определени черти в хората, те възникват и в нас самите. Не мълчете, когато чувате женомразки изказвания. Осмивайте скритата завист, арогантността, клеветите към други жени.

Свързвайте се с жени, разширявайте социалния си кръг с тях. Не се страхувайте от чувството за съперничество. Всяка „дъщеря на Ева“ е уникална, със своите слабости и силни страни. Не се самоутвърждавайте за сметка на други жени. Не приемайте комплименти от рода на „ти не си като всички останали“. Подкрепяйте жените. Не се водете по стереотипа, който твърди, че женско приятелство не съществува.

Бел. ред.: В реалния живот съществуват уникални приятелства между жени. Примерите за такова приятелство е възможно и да са много повече от примерите за женомразство. Никой не е правил такава статистика. Но със сигурност всеки познава такива приятелства. А е напълно възможно и вие да имате такова без да става дума за „цветовете на дъгата“. Смисълът на тази публикация е: ако неусетно сме се увлекли в женомразството, как да излезем от капана му. Защото като всяко негативно чувство и то по никакъв начин не може да ни направи щастливи.

Източник: econet