Тимусът или тимусната жлеза е важен орган на имунната система на децата. Тя расте, докато детето навърши десет години, а след зряла възраст започва да намалява. Някога се е смятало, че тимусната жлеза е необходима само на децата. Но по-късно учените доказват нейната важност и за възрастните и започват да я наричат „сърцето на имунната система“.
Как тимусът може да помогне за спиране стареенето на тялото? Ако докоснете вдлъбнатината между ключиците, на това място зад гръдната кост се намира тимусната жлеза, а след нея е сърцето. В древността учените са били сигурни, че именно на това място се намира тайният ключ за човешката душа.
)
Какви функции изпълнява тимусната жлеза?
Частици от тимусната тъкан се намират в щитовидната жлеза, сливиците, шията и в гръдния кош между сърцето и белите дробове. Тимусната жлеза е получила името си заради формата си, която се състои от два плътно съединени лоба - приличат на двузъба вилка. Лобовете съдържат мозъчен слой и от кората му, която е малко по-тъмна на вид. Медулата (мозък, костен мозък, среда) съдържа зрели тимоцити, които след това се разпространяват по цялото тяло.
Основната задача на тимуса е да придаде имунни свойства на стволовите клетки, по-специално на Т-лимфоцитите. Те разпознават чуждите протеини, предават информация за тях на други клетки и ги унищожават. Това е причината тимусът да се счита за много важен за имунната система. Освен това, тимусната жлеза участва в образуването на редица хормони, които регулират производството на Т-лимфоцитите и тяхната активност в организма.
С помощта на тимуса детските организми се учат да разпознават чуждите протеини, вирусите, гъбичките, протозоите и други микроорганизми. Тимусната жлеза учи не само да унищожава агресорите, но и да запазва спомена за контактите с тях, така че по-късно да се формира имунитет към тях. В детския организъм тимусната жлеза е единственият щит, който го предпазва от различни инфекции.
Освен това, тренираният клетъчен имунитет не само осигурява защита срещу външни патогени. Той разпознава собствените си мутирали клетъчни структури, които могат да дегенерират в злокачествени тумори. Той помага за унищожаването на тъканните клетки, увредени от свободните радикали, като по този начин се съпротивлява на процеса на стареене на организма. Много учени са уверени, че чрез подобряване на функциите на тимусната жлеза е възможно да се забавят свързаните с възрастта промени в организма.
Ето как можем да направим това:
1. Връзката между растежния хормон и хормона на глада
Грелинът е хормонът на глада, който регулира функциите на растежния хормон. Той влияе върху имунитета и помага не само за предпазване от наследствени или придобити заболявания на нервната система. Той е способен и да удължи живота на тимусната жлеза, забавяйки нейното стареене. С възрастта синтезът на грелин намалява значително, като по този начин се увеличава дистрофията и затлъстяването на тимусната жлеза. Растежният хормон също влияе върху тимуса и е способен да го подмладява. Растежният хормон се секретира интензивно по време на физическа активност и насърчава подмладяването на тимусната жлеза и на цялото тяло.
2. Ефектът на цинка
Учените отдавна са забелязали, че дефицитът на цинк повишава податливостта на организма към патогени. Цинкът активира тимусния хормон - тимулин, което увеличава производството на интерферони, а те имат антивирусен ефект. Освен това, достатъчното количество цинк в организма инхибира процеса на делене и образуване на вирусни клетки. Патогените на респираторните, риновирусните, чревните инфекции, на херпеса и др. са особено чувствителни към цинка.
3. Потупване по гърдите
Нежното и леко потупване по гърдите може да стимулира тимусната жлеза. Вибрациите в центъра на гърдите осигуряват приток на енергия към тази област. По време на потупването можете да си представите розови, зелени, златни цветове и техните нюанси.
4. Етерични масла
Етеричните масла помагат на тялото за физическото и психоемоционалното му възстановяване. Маслата от ангелика, лимон, маточина, розмарин и евкалипт имат благоприятен ефект върху тимусната жлеза. Смята се, че розовото масло активира сърдечната енергия и изпълва живота със състрадание, любов и радост.
5. Влиянието на минералите
Естествените кристали имат способността да влияят на енергията - да я натрупват, пречистват и структурират. Колиета и висулки, изработени от естествен кварц, не само ще помогнат на сърцето да се успокои, но и ще осигурят енергия за подмладяване на тялото и укрепване на защитните му сили. Кристалите от розов калцит, розов и прозрачен кварц, зелен авантюрин, родонит, молдавит и други имат положителен ефект върху тимусната жлеза.
Източник: econet