Болка в бедрата при бременност: Какво я причинява и как да се преодолее
Автор
Елена Ангелова

Болка в бедрата при бременност: Какво я причинява и как да се преодолее

Бременността е прекрасен и същевременно отговорен период за всяка жена. По това време тялото на бъдещата майка претърпява драматични промени. На първо място това се отнася до хормоналната система. Външният вид на жената се променя, теглото ѝ се увеличава и рискът от неприятни усещания в тялото се увеличава. Един от често срещаните симптоми е болката в бедрата.

Основни причини за болка в тазобедрената става

До 90% от бременните жени изпитват болка в тазобедрената става или лумбално-тазова болка. Този симптом е най-очевиден през третия триместър. В зависимост от усещанията, болката може да бъде остра или тъпа, да се появи внезапно или да се засилва с течение на времето. Някои бъдещи майки усещат болка само в задната част на бедрото, докато други се притесняват от дискомфорт в цялата тазова област.

Сред честите причини за болка в таза са хормоналните промени. По време на бременност нивото на хормони като релаксин-а се повишава. Той е отговорен за гъвкавостта на сухожилията и хрущялите, което е необходимо по време на раждане. Повишените нива на релаксин могат да причинят болка в тазобедрената става.

Учени от университета в Квебек в Троа Ривер (Канада) проведоха проучване и доказаха, че болката в таза при бременни жени се причинява от комбинация от фактори. Сред най-често срещаните са хормоналните промени в организма.

- С увеличаване на производството на определени хормони, по-специално на релаксин, се увеличава натискът върху мускулите, ставите и тъканите в областта на тазобедрената става, което води до болка.

- Наддаване на тегло. Повечето от килограмите, натрупани по време на бременността се падат върху средната част на тялото. Допълнителното натоварване създава напрежение в областта на тазобедрената става, което провокира болка в таза.

- Загуба на костна маса. С развитието на заболяване като преходна остеопороза често се появява болка в областта на тазобедрената става. Жените изпитват затруднения при ходене или при промяна на позицията на тялото.

- Прекомерен натиск върху седалищния нерв. Ако натискът на тялото на бременната жена води до компресия на този нерв, тогава съществува висок риск от болка в таза, особено по време на движение (ходене, леко бягане).

- Неподходяща позиция на тялото по време на сън. Нарастващият корем оказва натиск върху цялото тяло. Много жени трябва да избират позиция за спане през нощта. Страничната позиция оказва силен натиск върху тазовата област и може да причини болка в бедрата. Съвет: когато лежите настрани, поставете голяма възглавница или сгънато одеяло между коленете си.

- Проблеми със стойката. Повишеното тегло оказва натиск не само върху краката, но и върху гръбначния стълб на жената. Много от тях срещат трудности да държат гърба си изправен, което причинява болка в долната част на гърба, бедрата и дори краката.

Как да облекчим болката в бедрата у дома?

Понякога да се отървем от болката в бедрата по време на бременност не е толкова лесно. Но има методи, които могат да се използват за облекчаване на симптома. Най-ефективните от тях включват:

Разтягане. Йога, пилатес и упражнения за разтягане укрепват мускулите на бедрата. Упражненията трябва да се правят внимателно, особено през третия триместър на бременността. Резките движения могат да провокират преждевременно раждане.

Поддържане на добра стойка. Не всяка жена може да държи гърба си изправен по време на бременността. Това може да се постигне с методи като носене на поддържащи обувки, редовни разходки, съзнателно наблюдение на стойката и използване на коремен бандаж.

Топъл компрес, масажирането на гърба и бедрата, както и мануалната терапия също облекчават болката, намаляват натоварването на ставите и отпускат тялото.

Кога е необходимо да се посетите лекар?

Ако болката в бедрата е силна или никой от изброените методи не помага, тогава трябва да се консултирате с лекар. Лекарят ще направи преглед, ще установи причините за симптома и ще предпише лечение. Не всички болкоуспокояващи са разрешени за прием по време на бременност. Затова лекарят първо ще предложи по-щадящи методи за облекчаване на болката. Сред приемливите средства за бъдещи майки са НСПВС (нестероидните противовъзпалителни средства).

Учени от университета в Нант, Франция, проведоха проучване и доказаха, че неконтролираната и продължителна употреба на НСПВС по време на бременност може да доведе до синдром на раздразнените черва. Не е препоръчително да се използват такива лекарства през третия триместър.

Ацетилсалициловата киселина не трябва да се приема по време на бременност. Лекарството разрежда кръвта, което може да причини кървене. Окончателното решение за предписване на обезболяващи лекарства се взема от лекар.

Мога ли да приемам пренатални витамини, ако не съм бременна?
МИСИЯ БЕБЕ
Автор Елена Ангелова

Мога ли да приемам пренатални витамини, ако не съм бременна?

Автор Елена Ангелова

Методи за предотвратяване на болки в тазобедрената става

Въпреки факта, че съвременната медицина познава ефективни методи за облекчаване на болки в тазобедрената става по време на бременност, по-добре е да се предотврати този симптом, отколкото да се лекува. По време на консултации с бременни жени лекарите винаги обясняват за мерките за предотвратяване на болки в таза.

Контролирайте теглото си. Ако една жена качи повече от 25 кг през 9-те месеца на бременността, рискът от болки в тазобедрената става се увеличава. Наддаване на тегло до 15 кг се счита за нормално.

Използвайте възглавница. Възглавница или одеяло, поставени между краката ви, помагат за поддържане на корема и областта на тазобедрената става по време на сън. Те намаляват натоварването върху долната част на гърба и бедрата и намаляват риска от болка.

Движете се редовно. Разходките на чист въздух, йога, пилатес и стречинг за бременни жени намаляват вероятността от нежелани последици като болка в тазовата област.

Не вдигайте тежки предмети. Вдигането на тежки чанти, кутии и други неща допълнително натоварва гърба ви. Това може да причини болка не само в краката, но и в областта на раменете. Носете коремен бандаж. Той разпределя тежестта по-равномерно.

Източник: medaboutme, д-р Анастасия Щанова