Мога ли да приемам пренатални витамини, ако не съм бременна?
Автор
Елена Ангелова

Мога ли да приемам пренатални витамини, ако не съм бременна?

Има разумна и много добра причина, поради която лекарите съветват приема на пренатални витаминни и минерални комплекси за жени, които не са бременни. Но тя е само една: ако планирате дете.

В този случай експертите съветват да започнете приема на витаминни добавки около 3 месеца преди първия опит за зачеване. А в някои случаи дори по-рано. Френски учени са доказали, че приемът на повишени количества фолиева киселина трябва да започне не 3-4 месеца преди зачеването, а шест месеца преди това. По този начин тялото ще има време да попълни дефицита и да създаде излишък (резерв). Ако обаче не планирате бременност, кърмите или се опитвате да забременеете, няма реална причина да приемате тези комплекси, въпреки че те вероятно са предимно безопасни (с изключение на някои редки случаи).

Код здраве: Как генетиката помага на родителите да вземат информирани решения?
КОД ЗДРАВЕ
Автор Пепа Попова - Пепита

Код здраве: Как генетиката помага на родителите да вземат информирани решения?

Автор Пепа Попова - Пепита

Странични ефекти на пренаталните лекарства

Струва си обаче да знаете, че пренаталните витаминни и минерални комплекси се различават по състав от обикновените. Те съдържат повече компоненти, които се изразходват особено активно по време на бременността. А това означава, че извън бременността ще има излишък от тези вещества в организма. И въпреки че подобен излишък обикновено не причинява критични последици при възрастните, може да изпитате нежелани странични ефекти поради това.

Пренаталните витамини са специално разработени за бременни жени, кърмачки или за жени, които се опитват да забременеят. Трите основни компонента, които обикновено са с повишено съдържание в пренаталните комплекси, са фолиева киселина, калций и желязо (някои нямат много желязо, защото редица негови съединения могат да причинят нежелани странични ефекти в стомашно-чревната система), коментира Кесия Гейтър, доктор по медицина, акушер-гинеколог.

Жените, които не попадат в горните категории (планиране на бременност, кърмене), трябва да се консултират с лекарите си дали се нуждаят от добавки с тези специфични хранителни вещества въз основа на техните основни медицински състояния. Като цяло, освен ако не попадате в горните групи, трябва да получавате всички необходими хранителни вещества от здравословна диета. Високите нива на определени хранителни вещества за дълъг период от време могат да бъдат по-вредни, отколкото полезни.

Един такъв страничен ефект – който за щастие е рядък е, че приемът на твърде много фолиева киселина може потенциално да маскира признаците на дефицит на витамин B12 или анемия, причинена от дефицит на B12. Ако сте на строга диета, ядете малко и си мислите, че пренаталната добавка ще ви осигури необходимите хранителни вещества, доста бързо ще разберете, че ви липсват необходимите хранителни вещества, тъй като дори пренаталните добавки съдържат само малка част от дневните нужди от хранителни вещества и микроелементи, предупреждава експертът. От друга страна (и затова на бременните жени се препоръчва да не приемат две таблетки на следващия ден, ако случайно са забравили да приемат витамините си предния ден), приемът на твърде високи дози може да доведе до стомашни проблеми. Особено тези, причинени от твърде много мастноразтворими витамини, каквито са D, E и K.

Друг недостатък е често намаленото ниво на витамин А в пренаталните комплекси: той има тератогенен ефект и за да не се предизвика излишък на този витамин в организма при консумация на храни, богати на него и прием на витамини, комплексите за бременни съдържат по-малко витамин А от други (а понякога изобщо нямат).

Ако сте в депресия – лекувайте се: Доказано затруднява зачеването на бебе
МИСИЯ БЕБЕ
Автор Елена Ангелова

Ако сте в депресия – лекувайте се: Доказано затруднява зачеването на бебе

Автор Елена Ангелова

Витамините за бременни

Те помагат за поддържане на цялостното здраве и благополучие, като гарантират, че всички необходими витамини и минерали постъпват в организма на жената. Това обаче не е панацея - нито за бъдещи майки, нито за тези, които не планират дете. Дори най-богатият комплекс от витамини и минерали няма да може да задоволи всички нужди на организма и не би трябвало В противен случай приемът на тези вещества с храната ще причини хипервитаминоза, предупреждава д-р Гейтър.

За да се намали рискът от раждане на бебе с дефекти на невралната тръба на жените, които се опитват да заченат, се препоръчва да приемат 400-800 мкг фолиева киселина дневно. Желязото подпомага развитието на плацентата и кръвотворенето, а препоръчителният прием по време на бременност е 27 мг на ден. То е много важно за производството на червени кръвни клетки, а твърде малкото може да доведе до желязодефицитна анемия.

Откритие: Класическата музика има тайна сила по време на бременност
МАМА И ДЕТЕ
Автор Теодор Муховски

Откритие: Класическата музика има тайна сила по време на бременност

Автор Теодор Муховски

Що се отнася до калция, той е важен за развитието на костите на плода и бременните жени се нуждаят от около 1000 мг на ден. Може обаче да забележите, че пренаталните витамини и минерали съдържат само 200 или 300 мг калций. Това е така, защото останалата част от дневната нужда трябва да се задоволи чрез храната на бъдещата майка.

Ако случайно сте си купили пренатален витаминен комплекс или са ви останали от бременността знайте, че всеки здрав възрастен може да ги приема, ако лекарят ви е предписал допълнителни витамини, например след боледуване. Но те няма да донесат никаква допълнителна полза в сравнение с другите витаминни комплекси, по-вероятно е да се появят нежелани странични ефекти. Освен това, пренаталните лекарства често са по-скъпи от аналозите си, така че просто няма смисъл умишлено да купувате такива комплекси, съветва експертът.

Като цяло, същата ситуация важи и за витаминните комплекси за кърмещи майки.

Източник: medaboutme