Ешерихия коли: експерт обяснява как да не се заразим по време на почивка
Автор
Теодор Муховски

Ешерихия коли: експерт обяснява как да не се заразим по време на почивка

Лятото е време за почивки, пикници и пътешествия, но заедно с топлите дни идва и сезонът на чревните инфекции. Една от най-често срещаните е ешерихия коли. Как да се предпазим от заразяване, съветва педиатърът д-р Евгений Веселов.

Ешерихия коли: приятел или враг?

Ешерихия коли (Escherichia coli) е бактерия, която нормално обитава човешкия стомашно-чревен тракт. "В нормални условия тя е безвредна, но при попадане в други органи или при заразяване с патогенни щамове, може да причини заболявания", обяснява д-р Веселов. Съществуват и диареегенни форми на бактерията, които причиняват чревни инфекции. "Тези вредни щамове не се срещат нормално в организма и заразяването става от външни източници", допълва специалистът.

Как се случва заразяването?

Ешерихия коли се предава по същия начин, както и другите чревни инфекции – чрез вода, храна и контакт със заразени хора. "Основните рискове са замърсена вода, къпане в замърсени водоеми, както и консумация на сурово месо, млечни продукти, плодове и зеленчуци", казва д-р Веселов. Рискът от заразяване е по-висок през лятото и по време на пътувания, особено в южни страни. "Организъмът е свикнал със собствената си микрофлора, а непознатата вода и храна могат да доведат до инфекция", предупреждава лекарят.

Прости правила за профилактика

Д-р Веселов препоръчва следните предпазни мерки:

Пийте само чиста вода. В непознати места – само бутилирана. Понякога е препоръчително дори зъбите да се мият с бутилирана вода. Не поглъщайте вода при къпане, особено ако в близост има животни.

Мийте ръцете си преди хранене. При липса на възможност, използвайте влажни кърпички.

Бъдете внимателни с храната. В жегите продуктите се развалят по-бързо. Особено внимание обърнете на пирожки, салати с майонеза, сурово месо и напитки с лед. Спазвайте хигиена у дома. Затваряйте капака на тоалетната чиния при пускане на водата.

Симптоми и първа помощ

Симптомите на инфекцията се появяват бързо: болки в корема, повръщане, диария, понякога и повишена температура. "Най-голямата опасност е обезводняването, особено при децата", предупреждава д-р Веселов. При поява на симптоми е важно да се пият много течности, за предпочитане преварена или бутилирана вода. В повечето случаи леките форми на чревни инфекции могат да се лекуват у дома, като е важно да се предотврати обезводняването.

Антибиотици и пробиотици

Антибиотици се предписват само от лекар. Дори при бактериални инфекции, те невинаги са необходими. Самолечението може да е опасно. Няма единодушно мнение в научните среди относно ефективността на пробиотиците за профилактика на чревни инфекции. Най-важни остават чистата вода и добрата хигиена.

Лятото е време за безгрижна почивка, но спазването на тези прости мерки ще ви помогне да се предпазите от чревни инфекции и да се насладите пълноценно на ваканцията си.

Без микроби: Ето как трябва да миете плодовете и зеленчуците
ДОМАШНИ ТАЙНИ
Автор Веселина Петрова

Без микроби: Ето как трябва да миете плодовете и зеленчуците

Автор Веселина Петрова