Осем здрави деца са родени след прилагане на процедура ин витро с митохондриално донорство, съобщава Nature.
Технологията, която се прилага само по медицински показания, предотвратява предаването на дефектни митохондрии от майката на детето, като ги замества с донорски.
Учените виждат голям потенциал в този нов подход за превенция на наследствени заболявания.
Великобритания е първата страна в света, регламентирала митохондриалното донорство през 2015 г.
Оттогава насам са родени няколко деца чрез ин витро с митохондриално донорство, но публикуваната информация за тяхното здраве и успеха на технологията е оскъдна.
Според Nature, от 22 случая на зачеване по този метод, осем са довели до раждане на здрави деца. Още една жена е преминала процедурата и е бременна.
)
Всички деца – четири момичета и четири момчета – са родени здрави и се развиват нормално.
Най-голямото дете е на над две години, а най-малкото – на под пет месеца.
"С предпазлив оптимизъм гледаме на тези резултати. Да видим раждането на тези деца и да знаем, че няма да страдат от митохондриални заболявания, е невероятно", споделя Робърт Макфарланд от Университета в Нюкасъл, съавтор на изследването.
Предстои дълъг период на наблюдение на децата.
При преноса на ядрото на оплодената яйцеклетка в донорската яйцеклетка, част от патогенните митохондрии могат да бъдат пренесени заедно с ядрото.
С развитието на ембриона, делът на патогенните митохондрии може да се увеличи до ниво, което да предизвика заболяване.
Учените са открили между 5% и 16% патогенни митохондрии при три от децата.
"Това е много нисък процент, но все пак е по-висок от очакваното", отбелязват те.
В бъдеще ще е важно да се изследват не само кръв и урина, но и други биоматериали, тъй като нивото на патогенните митохондрии може да варира в различните тъкани и да се променя с времето.Други учени наскоро обявиха раждането на първото дете чрез нова революционна технология ин витро, която имитира естествения процес на зреене на яйцеклетката в лабораторни условия и позволява да се избегнат 80% от инжекциите с хормони.