Автор
Елена Ангелова

Психолог: Как психическото състояние се отразява на тялото и здравето ни

Цялостното ни благополучие има три компонента: тялото, ума и нашите цели. Много хора обръщат най-голямо внимание на „тялото“. Стараят се да се хранят рационално и правилно, да спортуват редовно, да си лягат навреме и да спят достатъчно.

Но без значение колко перфектно би било вашето тяло, благодарение на такава грижа, балансът на цялостното благосъстояние ще бъде нарушен, ако има какво да се желае за психическото и емоционалното здраве.

Връзката на физическата форма и "реда" в главата


Това е разговор с психолога Дебора Микол, която ръководи програма за психично здраве.

- Какъв ефект има стресът върху психическото и емоционалното състояние на човека?

Деб Микол: Е, не всичко е чак толкова лошо. Когато стресът е краткотраен и се отнасяме правилно към него, той дори ни дава някакъв тласък, в известен смисъл е подтик. В края на краищата, благодарение на стреса, ние се фокусираме, ние сме активни и дори проактивни. С една дума, още по-интересно и по-забавно става да се живее.

Но това е при условие, че сте калени в борбата, растете и се развивате. Освен това ще придобиете полезен опит и урок за бъдещето. Но ако стресът се проточи, това вече се превръща в сериозен проблем. Хроничният или продължителен стрес ни кара да се чувстваме изтощени и изстискани като лимон. Това незабавно ни засяга: виждаме всичко в черна светлина, дразним се за всяко дребно нещо, не сме в състояние да мислим ясно и да решаваме проблемите. И най-лошото е, че с течение на времето това води до постоянна тревожност, депресия, неувереност в себе си, социална фобия и злоупотреба с алкохол и наркотици.



- Стресът засяга ли различните хора по един и същи начин?

Деб Микол: Разбира се, че не, защото всички сме различни. Някой може, както се казва, да изяде стреса си на обяд и до вечерта да стане още по-силен и по-решителен. На повечето хора обаче стресът се отразява и то много значително – върху работата им, върху личния живот. Тъй като имат нужда от подкрепа, трябва да им се обясни как да се справят. Колко стресът може да повлияе зависи от индивидуалните особености на всеки от нас.

Но трябва да се признае, че в някои случаи това може да се превърне в истински проблем. Така че, без значение към какъв тип хора принадлежите, със стреса трябва да се справяте. Не забравяйте за това.

- Можем ли да контролираме реакцията си на стрес?

Деб Микол: Това е любимият ми въпрос. Естествено! Това е умение, което всеки може да развие. Годините изследвания само потвърждават, че е възможно да се усвоят умения, които помагат за ефективното преодоляване на стреса.

Става въпрос за трениране на ефективно мислене, контролиране на емоциите, работа върху нашите реакции с помощта на специално дишане или пълно отпускане на всички мускули. Тези техники са доста прости, всеки, който иска да бъде ефективен на работа и у дома, може да ги научи. Придобитите умения ще ви предпазят от стрес в бъдеще. Те също могат да ви помогнат да избегнете по-сериозни психични проблеми. Ако вече сте имали проблеми от този род в миналото, с помощта на придобитите умения можете да се отървете от техните симптоми. Помислете за това, прости трикове могат напълно да променят живота ви към по-добро!

- Да кажем, че съм под силен стрес. Какво трябва да направя незабавно, за да си помогна?

Деб Микол: Първо, трябва да разберете какво се случва. Може да звучи странно, но много по-често проверяваме маслото в колите си, отколкото анализираме психологическото и психическото си състояние. Научете се да контролирате своите емоции, реакции, мислене. Трябва да правите това през цялото време, за да разберете какво се случва и какво трябва да направите, за да управлявате стреса си.

Важен момент: когато осъзнаете какво се случва с вас, разбирате, че сте в състояние да направите нещо и да преодолеете стреса. Не трябва да се съдите за грешка или пропуск. Всичко, което трябва да направите е да приложите уменията си за самоуправление на практика. И първата стъпка в това е създаването на ефективно мислене. Не забравяйте, че ние самите осмисляме всичко, което ни се случва. Ако неправилно или субективно оценяваме ситуацията, ние само изостряме стреса и чувствата си. Но когато контролирате мисленето си и гледате правилно на бъдещето, бързо ще се съберете и ще приложите всичките си умения, за да победите стреса.

- Защо мениджърите трябва да обръщат толкова голямо внимание на неща като стреса, по-специално на психологическото и емоционалното благополучие на подчинените си?

Деб Микол: Мисля, че ако го направят, това е много добро решение. Психическото и емоционалното здраве на служителите, положителната психическа нагласа е ключът към ефективния производствен процес. Крайният резултат зависи от благосъстоянието на всеки човек. Така и хората, и мениджърите печелят. Статистиката показва, че една четвърт от възрастните американци имат проблеми с психичното здраве. И не става дума само за стрес, а за сериозни разстройства и диагнози.

За съжаление в обществото все още съществува предубедено отношение към психичните разстройства. Поради тази причина много хора не търсят помощ от специалисти. Те се страхуват, че това може да се отрази зле на кариерата и социалното им положение. В този случай на помощ идват различни варианти за помощ и подкрепа. Например - някой се страхува дори да си помисли да се свърже с клиничен психолог, но тогава отидете при треньор, моля. Много от тези, които се съпротивляват на терапията, се радват на коучинг. Следователно лидерът трябва да бъде умен, за да помогне на хората да направят това, от което се страхуват.

Много е важно да идентифицирате проблема възможно най-рано и да предложите решение. Особено когато ситуацията е лоша за бизнеса. Това ще бъде от полза както за самия служител, който се учи да преодолява стреса и решава проблемите си, така и за компанията. Изводът е следният: никой от нас не знае какво ще се случи в следващата минута. Но можете да научите хората да се справят с всяка ситуация с помощта на специални умения. Те ще могат наистина ефективно да контролират емоционалния си живот.

- Вие лично как се справяте със стреса в живота си?

Деб Мискол: Родом съм от Тексас, така че не е изненада, че бях и все още съм голям фен на футбола, който всички играехме в гимназията. И това ме научи на много важно нещо - "подготовка преди мача". Това означава, че винаги водите здравословен начин на живот, ядете правилно, поддържате форма. Затова се подготвям постоянно и винаги съм готова за това, което може да донесе една игра или един работен ден. И държа мисленето си под контрол, опитвайки се да го направя възможно най-ефективно.

Знам, че слабото ми място са мислите, които понякога препускат в главата ми със скоростта на нощен експресен влак. Скоростта им ще нараства всяка секунда, ако не ги контролирам. Затова ги следя отблизо, за да не потъна в излишни тревоги и страхове.

Всяка сутрин започвам с физическа подготовка и настройване на ума си. Когато познавате ахилесовата си пета, не е проблем да коригирате мисленето си. Работата върху ефективното мислене започва със съзнателното решение да бъдете оптимисти за живота и да сте благодарни за това, което имате. Това ми позволява да живея по начин, който наистина има значение за мен, и да правя това, което наистина има смисъл.

В живота има много неща, които правят човек щастлив и неговия живот смислен: любимо семейство, верни приятели, работа, в която си полезен и, разбира се, петък вечер - футбол.

Автор: Джен Фишър