Автор
Евелин Попадийна

11 неща, които правим грешно в банята

Къпем се сами от деца, целият процес е ясен – пускаме водата, скачаме под душа и се търкаме. Лесно, нали? Истината е, че има много други неща, които се случват през минутите, в които сме под душа. Като започнем от бръснене на крака и стигнем до ексфолиране на тялото.

За да направите целия процес по-ефективен и добър за вашата кожа, има няколко здравословни навика, които да следвате. Гъбите и ножчетата, които използвате, температурата на водата и дори изборът на козметика могат да имат ефект върху кожата. Споделяме ви най-честите грешки, които правите, докато си взимате душ:

Къпете се с изключителна гореща вода - Горещият душ е много приятен, но не е полезен. „Горещите душове отварят порите, лишават кожата от естествени масла и отделят много необходима влага от кожата“, казва Джойс Имахиеробо, доктор по медицина. Експертите са съгласни, че хладкия душ е най-добър!

Freepik

Къпете се твърде често - Скачането под душа два или повече пъти на ден може да изсуши кожата ви, защото постоянно изплаквате естествените масла и влагата на тялото си. Освен ако не сте човек, който обича да тренира и да се поти всеки ден, наистина трябва да се къпете най-много няколко пъти седмично, според д-р Марина Передо, сертифициран от козметичен и медицински съвет дерматолог и асоцииран клиничен професор по дерматология. 

Използвате продукти с дразнещи съставки - Може да харесвате тропическия си душ гел, но освен ако не сте прочели етикета на съставките, вероятно нямате представа какво наистина има вътре. Денди Енгелман, сертифициран дерматолог и козметичен хирург в Ню Йорк обяснява, че много почистващи препарати се правят с аромати, консерванти, сулфати, които могат да увеличат шансовете на дразнене. Ако все пак не сте прочели етикета, тези съставки се проявяват чрез напукана, суха и чувствителна кожа.

Не филтрирате водата си - Това може да ви звучи ненужно, но в зависимост от това къде живеете твърдата вода може да има отрицателен ефект върху косата и кожата ви. Нефилтрираната вода може да съдържа минерали като калций и магнезий. „Те могат да оставят остатъци върху кожата и косата, причинявайки натрупване, сухота и дразнене“, казва Енгелман. Тези минерали също могат да затруднят измиването на тялото. 

Използвате повторно вчерашната кърпа - Без значение от каква материя е направена вашата кърпа, не трябва да използвате повторно една и съща кърпа два дни подред, без да я изперете. „Влажните тъкани са сред размножаване на бактерии, гъбички и мухъл“, обяснява д-р Джошуа Цайхенер, директор на козметичните и клинични изследвания в дерматологията.

Оставяте гъбата си за ексфолиране в банята – Има смисъл да съхранявате това, което използвате под душа в банята. Но експертите предупреждават, че горещата и влажна среда е предпоставка за бактерии. „Използването на заразен с бактерии продукт за ексфолиране би ви направило по-податливи към инфекции“, обяснява Енгелман.

Прекалявате с търкането – Няма как да не се ексфолираме! Това помага да се отървем от мъртвите кожни клетки, които стоят на повърхността на кожата ни, карайки я да изглежда зле. Ексфолирането трябва да е не повече от 2-3 пъти седмично. „Прекомерното ексфолиране ще разкрие долните слоеве на кожата ви, ще отслаби функцията на кожната бариера и в някои случаи ще предизвика възпаление“, предупреждава Енгелман. „Ако бариерната функция е нарушена, кожата става уязвима към инфекции от микроорганизми, като бактерии и гъбички, и води до чувствителност и дразнене“.

Бръснене във всички посоки – Не винаги имаме време за идеалното бръснене, но когато докоснете кожата с бръснарско ножче, дерматолозите препоръчват да се придържате към бръсненето в посоката в която растат космите. Бръсненето срещу растежа на космите ви дава по-гладко бръснене, но тъпият край на космите може да израсне обратно в кожата, а не нагоре или навън. Така че най-добре се придържайте към бръсненето в посоката на растежа на космите.

Използвате стара самобръсначка – Колкото и да си обичаме бръснача, е хубаво често да го сменяме. Старите ножчета водят до инфекции. Бръсначите създават малки, микроскопични разкъсвания на кожата. Така че ако използвате тъп или мръсен такъв, внасяте бактериите доста дълбоко в кожата си. Това е причината за смяна на бръснарските ножчета на всеки пет до седем бръснения.

Не овлажнявате след душ – Овлажняването след къпане осигурява значително по-добра хидратация в сравнение със забавеното овлажняване или липсата на такова. Това е още по-важно, когато току-що сте избръснали краката си под душа. „Бръсненето е процес, който включва бръснача, космите и кожата ви“, обяснява Зийхнер. „Неподходящото овлажняване след това може да доведе до дразнене на кожата и възпаление, известно като изгаряне от бръснач.“ 

Ходите боси по пода във фитнеса – Всеки път, когато използвате обществени душове е хубаво да сте с джапанки. Получаването на гъбички по краката не означава, че имате лоша хигиена. Гъбичките могат да живеят върху кожата на някои хора много по-лесно от други. Затова препоръчваме да използвате джапанки, за да предотвратите предаването на нежелани гъбични или вирусни инфекции като брадавици.