Автор
Евелин Попадийна

Диастаза: как да се справим с нея

При родилите наскоро често се случва коремът да не се прибере, да не усещат коремните си мускули и правенето на коремни преси да е невъзможно, това е защото имат диастаза.

Диастазата е всяко раздалечаване на правите коремни мускули с повече от 2.7 см., при което се получава цялостно или частично нарушаване на съединителната тъкан. 

Става дума за така наречените 6 плочки, които не са цял мускул, а група от мускули. Между тях има съединителна тъкан или така наречената линеа алба. Линеа алба „свързва“ мускулите, възможно е да се разтегне, може да се разкъса частично или цялостно. За да се случи това нарушаване на целостта на съединителната тъкан обаче, трябва да има предпоставки.

При правилни и ежедневни упражнения коремната стена бързо ще се тонизира и ще укрепи коремните мускули. Тренировките трябва да са бавни и внимателни, за да не предизвикат усложнения и влошаване. Те ще помогнат само при лека диастаза, при по-тежки ситуации е необходимо хирургично лечение.

View post on Instagram
 

Препоръчваме ви две упражнения:

Първата стъпка е да легнете по гръб и да сгънете коленете. Дишайте спокойно и равномерно. Втора стъпка – „глътнете“ корема максимално. Вложете максимални усилия, докато усетите „залепване“ на стомаха към  гърба. Фокусирайте се върху долната част на корема. Задръжте така между 10 и 30 секунди. След това бавно издишайте и се отпуснете. Честота на изпълнение – три пъти на ден, по 10 пъти.

По-трудният вариант за начинаещи е наклон на таза. Сложността на упражнението е способността да се фокусирате върху мускулите на таза, без да включвате задните части.
Първата стъпка е да легнете по гръб и да сгънете колене. Втора стъпка – поставете дланите си върху долната част на корема, докато напрягате коремните мускули. Стабилизирайте дишането. Накланяйте таза нагоре, докато долната част на гърба докосне пода. Не трябва да напрягате други части на тялото. Времето за задържане в статично положение е до 10 секунди, не повече от 5 пъти.