Съществуват няколко основни кръвни групи, като невинаги те са съвместими по между си. Т.е., ако се наложи кръвопреливане, не всяка кръв е подходяща.
Ако например човек е с отрицателен резус фактор и получи кръв от донор с положителен, техните антитела реагират чрез откриване на клетки, несъвместими с тяхната кръв, което е животозастрашаващо.
Освен познатите ни кръвни групи (А +, А-, В +, В-, АВ +, АВ-, О + и О-), съществува и т.нар. "златна кръв“, която тече във вените на по-малко от 50 души в света.
Нейното научно название е нулев Rh фактор и не съдържа близо 99% от антигени, характерни за останалите хора.
Тази кръвна група е открита за първи път през 1961 г. в жена от аборигенско племе. Оттогава в цял свят са известни само 43 случая на хора с нулев Rh фактор.
Нарича се "златна кръв“, защото може да бъде прелята на всеки човек с рядка кръвна група в Rh системата или с Rh отрицателен фактор, но тъй като съществуват едва 9 активни донори, се прилага само в крайни случаи.
Макар че съхраняваната в банките кръв е анонимна, са познати случаи, в които учените се опитват да проследят донорите, за да поискат кръвни проби за своите изследвания поради чисто научен интерес към този феномен.
От друга страна, носителите на нулев Rh фактор са в доста неизгодна позиция, защото при нужда от кръвопреливане, носителите ѝ живеят из целия свят, на различни континенти и затова биват насърчавани да даряват кръв като резерв за самите себе си, пише Burgas24.