Дюлята е била свещеният символ на Афродита. Тя се използва в народната медицина от десетилетия, но изследванията върху този плод все още са в начален етап. В момента дюлята се използва главно за лечение на храносмилателни разстройства, алергии и висока кръвна захар. Жълтият плод съдържа магнезий, фосфор, калий, натрий, фолиева киселина, витамини от група B и C, кафеоилхинова киселина и рутин, който е важен за здравето на сърдечно-съдовата система и качеството на кръвта.
Лечебни ползи на дюлята
Дюлята се използва както в кулинарията, така и в традиционната медицина заради многобройните си полезни свойства. В състава на дюлята влизат витамини, минерали, антиоксиданти и диетични фибри, които я правят ценен продукт за здравето на човека. Благодарение на своите противовъзпалителни, антиоксидантни и антибактериални свойства, тя може да се използва както за укрепване на организма, така и за лечение на различни заболявания.
Богата на витамини и минерали
Един от най-значимите аспекти на дюлята е нейният хранителен профил. Плодът съдържа високи нива на витамин С, който е мощен антиоксидант и укрепва имунната система. Витамин С играе важна роля в защитата на тялото от инфекции и свободни радикали, които причиняват клетъчно увреждане. Дюлята също така е богата на калий, мед и желязо, които допринасят за здравето на сърдечно-съдовата система, стимулират производството на червени кръвни клетки и поддържат нормалната функция на мускулите и нервната система.
Подобрява храносмилането
Дюлята съдържа значително количество диетични фибри, което я прави изключително полезна за храносмилателната система. Фибрите подобряват перисталтиката на червата и помагат за предотвратяване на запек. Те също така способстват за нормализиране на нивата на кръвната захар, като забавят усвояването на глюкозата от организма. Освен това, дюлята има благоприятен ефект върху стомашната лигавица, като предпазва от възпаления и облекчава симптомите на гастрит и язви. Слузните вещества, съдържащи се в семената на дюлята, имат успокояващо действие върху стомаха и червата.
Противовъзпалителни и антибактериални свойства
Дюлята има силни противовъзпалителни и антибактериални свойства, които я правят полезна в борбата с различни инфекции. Тези качества се дължат на съдържанието на флавоноиди и други антиоксидантни съединения в плода. Те помагат на тялото да се справи с възпалителните процеси и да се възстанови по-бързо. Дюлята често се използва в традиционната медицина за лечение на простудни заболявания, грип и болки в гърлото. Освен това, екстракти от дюля могат да се прилагат външно за облекчаване на кожни възпаления и рани. Какви са още ползите от дюлята:
Подобрява състоянието на кожата
Благодарение на антиоксидантите и витамин С, дюлята помага за подобряване на състоянието на кожата, като я прави по-здрава и сияйна. Витамин С стимулира производството на колаген, който е ключов за еластичността на кожата и предотвратяването на бръчки. Също така, антиоксидантите предпазват кожата от увреждания, причинени от ултравиолетовите лъчи и замърсяването на околната среда. Маска или лосион от дюля може да бъде ефективен природен лек при акне, зачервяване и сухота на кожата.
Поддържа здравословно тегло
Поради ниското си съдържание на калории и високо съдържание на фибри, дюлята е отличен плод за хора, които желаят да поддържат или намалят телесното си тегло. Фибрите в дюлята създават усещане за ситост, което помага за намаляване на общия прием на храна през деня. Този ефект е особено полезен за хора, които спазват диети или се опитват да контролират апетита си.
Ползи за дихателната система
Дюлята има благотворно влияние върху дихателната система. Слузните вещества в семената и плодовете помагат за успокояване на раздразнените лигавици на дихателните пътища и се използват при лечение на кашлица и бронхит. Чай от семена на дюля или компот от плода може да бъде полезен при възпаления на гърлото и ларингит.