Автор
Теодор Муховски

5 червени флага, които алармират, че сте попаднали на лош психолог

Съществуват редица червени флагове, при наличието на които трябва незабавно да откажете по-нататъшен контакт със специалист по психология.

Решението да се потърси помощ от психолог може да се нарече едно от най-важните в живота на човек. Почти всичко зависи от това в какво психологическо състояние се намираме: колко щастливи сме в семейството или във взаимоотношенията си, колко успешни сме в кариерата си, колко добри сме като родители и т.н.

Решението да се обърнете към психолог обаче е само половината от битката. Другата половина е да се намери компетентен специалист, а това може да се окаже трудно. Психологът Елена Нолари сподели ценни съвети за намирането на психолог.

На какво трябва да обърнете внимание при избора на специалист?

На първо място, имайте предвид, че дори психолог, препоръчан от приятели или познати, може да не ви подхожда.

Второ, не се разстройвайте, ако не се сработите със специалиста от първия път. Разчитайте на това, че може да се наложи да разгледате няколко кандидати, преди да решите с кого ще имате най-удобно и продуктивно сътрудничество.

На трето място, обърнете внимание на наличието на профилирано образование и допълнително обучение по специалността на психолога.

Запомнете, че добрият психолог задължително трябва да има ръководител.

Друг важен факт е, че личната харизма на специалиста трябва да е подходяща за вас.

5 признака за лош психолог

1. Вашият психолог има неетично поведение

Такова поведение може да включва всякакъв физически контакт между психолога и пациента, опити да ви пита за неща, за които все още не сте готови или не желаете да говорите, желание да общува с вас извън сесията за консултиране.

Това включва случаите, когато консултантът обсъжда с вас други клиенти, иска от вас услуга или се опитва да установи приятелски контакт. Ако сте били подложени на някое от горепосочените поведения, струва си незабавно да прекратите всякакви взаимоотношения с консултанта.

2. Вашият психолог не е в състояние да ви помогне

Всеки психолог има своя собствена специализация. Ако проблемът ви не е в неговата област на компетентност, той или тя просто не може да ви помогне поради липса на квалификация или професионален опит. Ако усещате, че след сеанс с психолог не се чувствате по-добре, ако имате чувството, че той не ви разбира, ако усещате, че само потъвате по-дълбоко в проблема, може би този конкретен специалист просто не е подходящ за вас.

От друга страна, не бива да очаквате и незабавен ефект след 1-2 консултации. Вслушвайте се в себе си и се ръководете от чувствата си.

4 основни родителски фрази, които могат да превърнат детето в пациент на психолог
МАМА И ДЕТЕ
Автор Теодор Муховски

4 основни родителски фрази, които могат да превърнат детето в пациент на психолог

Автор Теодор Муховски

3. Вашият психолог ви съди

Ако смятате, че психологът осъжда вашите религиозни или други лични възгледи, сексуална ориентация, избор на професия, срамува се от вашите минали грешки, налага ви собствените си представи за това кое е добро и кое не, трябва незабавно да откажете да си сътрудничите с такъв специалист.

4. Вашият психолог ви предлага други услуги

Ако по време на консултацията ви предлагат да закупите литература, медицински препарати или други услуги, например масаж, или допълнителни сесии по въпроси, различни от вашите (например обучение за личностно или професионално израстване, съвети за управление на финансите и т.н.), канят ви да се присъедините към религиозна или друга организация, това трябва да е недвусмислен червен флаг за по-нататъшна работа с него.

5. Вашият психолог постоянно отменя, пренасрочва или пропуска срещи

Освен че това е просто непрофесионално, с такъв специалист просто ще загубите ценно време.

За да улесните търсенето си, предварително съставете списък с качествата, които трябва да притежава специалистът. Помислете с кого би ви било по-лесно да обсъждате проблемите си: с мъж или жена, с човек на вашата възраст или с по-възрастен, с човек, който има частни срещи или работи в клиника. Търсете човек, който ви вдъхва доверие и желание да споделяте.

Психотерапията е дълго пътуване и се нуждаете от човек, с когото да се чувствате комфортно

Как да клюкарстваме правилно: Съвети от психолог за поддържане на добри отношения с колегите
ПО ЖЕНСКИ
Автор Антония Михайлова

Как да клюкарстваме правилно: Съвети от психолог за поддържане на добри отношения с колегите

Автор Антония Михайлова