Автор
Теодор Муховски

Прекомерен апетит: какво да правите, ако постоянно ви се яде

Постоянното желание за ядене е истински проблем, и то не само за тези, които вече са с наднормено тегло.

Това е причина да се разтревожат дори онези жени, които въпреки голямото количество изядена храна, остават стройни. Повишеният апетит може да бъде симптом на много сериозни заболявания.

Глад и апетит - различни явления

Гладът е обективна и недвусмислена реакция на организма към липсата на хранителни вещества. По този начин организмът сигнализира, че за да продължи да функционира в обичайния си режим, трябва да попълни енергийните си резерви, които са свършили след последното хранене.

Ако няма ново попълване, организмът почти веднага започва да се реорганизира, първо като изразходва най-достъпния вид енергийни резерви - гликоген от мускулната тъкан, а след това и като променя хормоналния баланс.

Ето защо чувството на глад трябва да се избягва, дори ако сте на диета и се опитвате да отслабнете.

Съвсем друг е въпросът за апетита. Най-често той се дължи на психологически фактори, а в някои случаи и на заболявания. Опасен е не апетитът, който изпитвате, докато се наслаждавате на храната, а този, който ви кара да ядете много повече от необходимото за нормалното функциониране на организма ви.

Повишен апетит - здравословни проблеми

От физиологична гледна точка повишеният апетит е защитен механизъм, който се задейства от организма при опасност от глад. Организмът създава допълнителен резерв, който ще бъде използван по-късно, когато започнат ограниченията в храненето.

Подобна повреда в организма най-често е признак на заболяване. Причината за фалшивия апетит в повечето случаи са нарушения на ендокринната система, включително захарен диабет и патология на щитовидната жлеза. Прекомерен апетит могат да предизвикат и глисти, както и заболявания на храносмилателната система, мозъчен тумор, хипогликемичен синдром.

Провокиране на повишаване на апетита могат да предизвикат и някои лекарства, включително хормонални контрацептиви, хормоносъдържащи и инсулиносъдържащи лекарства, включително синтетични глюкокортикоиди.

Ако наистина сте обезпокоени от необяснимото повишаване на апетита, преди да предприемете каквито и да било действия, трябва да се консултирате с Вашия лекар и да направите съответните изследвания, за да изключите тези обективни причини и да се справите със здравословните проблеми.

Психологически причини за повишен апетит

Ако постоянно искате да ядете, това може да е провокирано от психологически проблеми, като например:

- хронична депресия и апатия;

- нервно изтощение;

- умора;

- тежък нервен шок;

- постоянен стрес.

Когато чувствате, че сте на ръба на нервно изтощение, компенсирайки го с преяждане, и не можете да преодолеете психогенния глад сами нито чрез самоконтрол, нито с помощта на разрешаване на настоящата трудна ситуация, трябва да се обърнете към психотерапевт. Направете това, без да чакате към психологическите ви проблеми да се добавят затлъстяване и здравословни проблеми.

Диета според зодиакалния знак: астрологът обяснява какво да ядем, за да отслабнем
ЗОДИИ И АСТРОЛОГИЯ
Автор Теодор Муховски

Диета според зодиакалния знак: астрологът обяснява какво да ядем, за да отслабнем

Автор Теодор Муховски

Други причини за фалшив апетит

За щастие или за съжаление, съвсем други причини обясняват повечето случаи на неконтролируем апетит и тези причини са свързани с пренебрегването на вашето здраве.

В тези случаи фалшивият апетит може да е резултат от:

- неправилно хранене;

- обезводняване;

- липса на сън;

- прекомерни физически упражнения.

Тайната диета на Меган Маркъл, с която винаги е в топ форма
ПО ЖЕНСКИ
Автор Евелин Попадийна

Тайната диета на Меган Маркъл, с която винаги е в топ форма

Автор Евелин Попадийна

Някои хора просто са свикнали да се хранят много и са привикнали към това тялото си, за което дори леко намаляване на приема на калории се превръща в истински стрес. Неправилните хранителни навици и раздутият стомах са обяснението за повишения апетит, от който страдат някои хора.

Когато се храните с прекъсвания и отлагате основното хранене за вечерта, през целия ден се чувствате гладни, а през нощта - с повишен апетит, в резултат на което преяждате.

Желанието за сладкиши, като кифлички и шоколад, също допринася за това, че тези „бързи“ въглехидрати, макар и засищащи, не действат дълго, тъй като се усвояват много бързо. За да намалите апетита си, яжте нерафинирани храни, богати на фибри - тогава чувството за глад и апетитът ще изчезнат за дълго време.

Също така трябва да пиете повече вода - понякога дехидратацията се бърка с желанието за ядене. Спазвайте правилен хранителен режим и начин на живот, включете физическа активност в ежедневието си, лягайте си навреме и спете достатъчно, за да се наспите, и след месец ще загубите желанието да дъвчете нещо постоянно.

Не използвайте експресни диети за бърза загуба на тегло. Ще провокирате хормонален срив и като следствие - повишен апетит. Връщайки се към обичайната диета, бързо ще възстановите предишното си тегло.

Друга причина за повишен апетит при жените са предменструалният синдром и бременността. Ако това се дължи на ПМС, ще ви бъде трудно да се преборите с апетита си, преодолейте го и си вземете няколко почивни дни, когато можете да се храните нормално.

Когато сте бременна, трябва да контролирате апетита си, изхождайки от това, че ако наддадете повече тегло от нормалното, гарантирано ще имате проблеми с раждането. Но за да не гладувате и да не лишавате плода от необходимите хранителни вещества, яжте „правилните“ храни, менюто ви трябва да е балансирано, богато на витамини и микроелементи.

Не искате да се храните: 12 изпитани начина да повишите апетита си
ЗДРАВЕ
Автор Антония Михайлова

Не искате да се храните: 12 изпитани начина да повишите апетита си

Автор Антония Михайлова