Автор
Елена Ангелова

Безсънието може да превърне дните ни в ад. Какво да направим?

Събуждането посред нощ и невъзможността да заспите отново е досадно и изтощително преживяване. Искаме да се отпуснем и има такава възможност, ето я - просто трябва да затворим очи. Но…

Безсънието може да сполети човек по всяко време, а не само в момента на заспиване, както мнозина смятат. Някой се събужда призори и вече не може да заспи, въпреки че все още има време за сън преди будилника.

Безсънието

В крайна сметка честото събуждане нощем без възможност за доспиване може да превърне идващият ден в ад. Такова ранно събуждане може да бъде следствие от различни причини: силен шум на улицата (звук на пожарна сирена, например), кошмар, прекомерен студ или, обратно, топлина и др. И когато се събудим през нощта, може да бъде много трудно да заспим отново.

Някои хора продължават да стоят в леглото и да се мятат от едната страна на другата, докато други предпочитат да станат и да започнат деня си рано, преработвайки всички останали и натрупани задачи (понякога като правят някои необичайни и оригинални неща). Важно е обаче да разберем, че качествената почивка е фундаментална за нашето физическо и психическо здраве. Лошият сън, напротив, ни причинява апатия, раздразнителност, проблеми с паметта и концентрацията, сънливост и много други. Трудовите и социалните отношения, ако не се сриват, са подложени на голямо изпитание, когато не спим достатъчно.

Кога трябва да обърнете специално внимание на ранното ставане?

Ако това се случва повече от 3 пъти седмично: Това може да е знак, че сме много тревожни и напрегнати, което в крайна сметка може да причини сериозни здравословни проблеми.

Станете, за да поискате да спите

Един от начините да се справите с безсънието през нощта е да станете. Трябва да станете от леглото, да излезете от стаята, да включите слаба светлина и да правите нещо спокойно за 20-30 минути. След това ще трябва да се върнете в леглото и да опитате да заспите отново. Всеки ще има свое собствено нещо „спокойно“: някой ще прави йога или ще медитира, а някой ще чете или разглежда снимки (за всеки е различно). Важно е това да са действия, които не възбуждат нервната система. Ето защо в никакъв случай не трябва да прибягвате до „помощта“ на кафе, цигари или алкохолни напитки. Ефектът може да е обратен.

Ако желаете да гледате екрана на вашия телефон или таблет внимателно намалете възможно най-голямата яркост и го ползвайте по такъв начин. Избягвайте бялата, зелената и синята светлина, която пречи на изработването на мелатонин от организма. Това е хормон, отговорен за качеството и насърчаването на съня.

Ако решите да гледате телевизия, важно е да изберете правилната програма. Избягвайте да гледате екшън филми, новини или други видеоклипове с ярки цветни проблясъци. Ако все още не можете да заспите и след това, опитайте да повторите стъпките си. Разбира се, при условие, че остават повече от 1-2 часа до алармата. В противен случай е по-логично просто да станете рано и да започнете деня си. Със сигурност имате неща за вършене вкъщи (да сготвите вечеря, да направите списък за пазаруване, да изперете, да почистите стаята, да подредите нещата и т.н.).

Как да се справим с нощното безсъние?

Колкото и трудна да е била предишната нощ, не трябва да се опитвате да компенсирате липсата на сън с тричасова дрямка през деня. И не трябва да ставате от леглото в 10-11 вместо в 7-8. Тези действия само ще влошат проблема и безсънието може да стане хронично.

Най-доброто решение е да изчакате обичайния си час за лягане и да си легнете. След безсънна нощ е важно възстановяването да настъпи възможно най-бързо, в противен случай просто няма да можете да се справите ефективно с отговорностите си. Ето още няколко съвета, които може да са ви полезни:

1. Увеличете приема на витамин B12.

При недостатъчна почивка тялото ни изразходва повече витамини от група В (източници на енергия). Липсата на тези хранителни вещества ни кара да се чувстваме отпуснати, настроението ни се влошава и имаме проблеми с концентрацията. За да възстановите по някакъв начин тези пропилени витамини, можете да приемате някоя от следните храни: Миди, стриди, риба, октопод, калмари, черен дроб, сирене, яйца.

2. Пийте чай от джинджифил

Коренът от джинджифил има много ползи за здравето, така че не забравяйте да го включите в диетата си. Ако страдате от безсъние, нивата на хормона кортизол се повишават, поставяйки тялото ви в състояние на постоянен стрес. В резултат на това кръвното налягане се повишава, появява се чувство на повишена тревожност и имунитетът намалява.

И може би няма нищо по-добро от чай от джинджифил, който да противодейства на всички тези негативни ефекти от безсънието. Приготвя много лесно. Съставки:

1/4 чаена лъжичка настърган джинджифил (2 грама) 1 чаша вода (250 ml) 1 супена лъжица мед (20 г) 1 пакетче черен чай.

Начин на приготвяне:

1. Загрейте водата и я изсипете в чаша.
2. Поставете пакетчето чай в него и го оставете да се запари за 5 минути.
3. След това извадете торбичката и добавете джинджифила.
4. Разбъркайте добре и подсладете напитката с мед.
5. Избягвайте мазнините и захарта.

Диета с високо съдържание на въглехидрати, мазнини и захари по принцип не може да се нарече здравословна. Дори да ви се струва, че само такава храна ще ви спаси след безсънна нощ, знайте, че ефектът ще е мимолетен и много скоро ще се почувствате още по-разбити, отколкото когато сте се събудили. Вместо това ви съветваме да изберете здравословни храни, богати на протеини, фибри и растителни мазнини, които могат да осигурят по-дълготраен прилив на енергия.

И тогава безсънието ще остане в миналото.

Източник: steptohealth.ru