Автор
Евелин Попадийна

Ето в кои храни се съдържа най-много микропластмаса

Сериозна заплаха за човешкото здраве се оказва микропластмасата. Това са малки пластмасови частици, които са широко разпространени в околната среда. Последните проучвания показват, че микропластмасите могат да бъдат открити в почти всички видове храни, включително в растителни и животински продукти.

Микроскопичните частици могат да бъдат причинители на редица здравословни проблеми. Въпреки че е трудно напълно да ги избегнем, е важно да сме информирани за източниците на микропластмаса, които присъстват в менюто ни и да се опитаме да намалим количеството им.


Ето кои са храните с високо съдържание на микропластмаса:

Опасно! Откриха микропластмаса в кръвта на хора
НОВИНИ
Автор Весела Георгиева

Опасно! Откриха микропластмаса в кръвта на хора

Автор Весела Георгиева

Розова хималайска сол

Въпреки че розовата хималайска сол се рекламира като по-здравословна, може да съдържа повече микропластмаса от трапезната сол.


Ориз

Според изследване на Университета на Куинсланд, всеки 100 грама ориз съдържа между 3 и 4 милиграма микропластмаса. Плашещо, нали?


Бутилирана вода

Водата в пластмасови бутилки може да съдържа до 240 000 микроскопични частици пластмаса, показват изследвания.

View post on Instagram
 

Морски дарове

Ако обичате морски дарове е добре да знаете, че панираните скариди съдържат средно около 300 парчета микропластмаса на порция. Това е огромна заплаха за здравето, особено ако ги консумирате редовно.


Ябълки и моркови

Ябълките и морковите съдържат повече от 100 000 частици микропластмаса на грам, сочат изследвания. Ако плодовете и зеленчуците не са отглеждани в контролирани условия, също са заплаха за здравето.


Пакетчета чай

Със сигурност пиете чай, когато боледувате. Замисляли ли сте се обаче дали съдържат микропластмаса? Отговорът е ДА! При това могат да отделят милиарди микрочастици в напитката.

Захар

Микропластмасови частици са открити и във всички тествани търговски марки захар. Ето още една причина да спрем захарта.


За да намалите консумацията на микропластмаса избирайте алтернативи на пластмасови опаковки – не съхранявайте храната в пластмасови контейнери, а заложете на метални или стъклени. Хубаво е да измивате добре храна си преди готвене. Откажете пластмасовите бутилки с вода и заложете на стъклени или филтрирайте водата.