Заболеваемостта от грип в България започва да намалява, но здравните специалисти подчертават, че все още не бива да се отпускаме.
Според проф. Тодор Кантарджиев, епидемиолог, през втората половина на февруари броят на заразените е спаднал до 133 на 10 000 души, докато преди това е бил около 190.
)
Намаляване на случаите, но запазване на бдителността
Въпреки че броят на болните намалява, проф. Кантарджиев предупреждава, че трябва да останем предпазливи. Грипните щамове тази година не водят до тежки усложнения, защото няма значително увеличение на сериозно болните и болниците не са натоварени, както през предходната година. Въпреки това, вирусите продължават да циркулират, причинявайки симптоми като продължителна кашлица и хрема, макар и без да са свързани със самия грип.
)
Продължаваща епидемия и необходимост от предпазни мерки
Въпреки тенденцията към затихване, грипът остава опасен за възрастните хора, които трябва да са особено внимателни. Според проф. Кантарджиев, през следващите седмици все повече ще се говори за други вирусни инфекции. Той обяснява, че епидемиите намаляват с времето поради натрупването на колективен имунитет, но тази година голямото разнообразие от грипни щамове може да удължи периода на разпространение до априлската ваканция.
Съвети за уязвимите групи
Хората в напреднала възраст и тези с хронични заболявания трябва да останат внимателни, защото в края на грипния сезон най-засегнати са именно тези с по-слаб имунитет. Опасността от заразяване не е напълно преминала, предупреждава проф. Кантарджиев.